Szeroka oferta osobistych prezentów szansą na wyższe przychody z handlu

Szeroka oferta osobistych prezentów szansą na wyższe przychody z handlu

Kluczem do zwiększenia przychodów sprzedawców detalicznych w 2015 roku może być rozbudowana oferta osobistych, niebanalnych prezentów, zwłaszcza w okresach świątecznych. Tak wynika z badania zleconego przez firmę MasterCard, poświęconego świątecznym nawykom konsumenckim, które pokazuje, że Polacy wolą otrzymywać i wręczać bliskim prezenty, które są przemyślane (65%) i mające bardziej osobisty charakter (50%).

Badanie zostało przeprowadzone wśród 15.000 Europejczyków, reprezentujących 17 krajów, w tym Polskę. Jego celem było poznanie świątecznych zwyczajów zakupowych Europejczyków w dobie konsumpcjonizmu i chronicznego braku czasu. Można pokusić się o stwierdzenie, że wyniki badań stanowią też odzwierciedlenie utrzymującej się presji ekonomicznej, odczuwanej przez mieszkańców Starego Kontynentu. Badanie pokazuje, iż w obecnych czasach najcenniejsze są przemyślane prezenty: Polacy przy obdarowywaniu najbliższych kierują się troską o nich (65%) i ich potrzebami (58%).

Z badania wynika także, że blisko 41% Polaków uważa wręczenie gotówki w formie prezentu za mało przemyślane. Mimo to aż 16% osób przyznała się, że mogłoby podarować kiedyś taki prezent. Stanowi to szansę dla detalistów, którzy mogliby pomóc klientom dokonywać zakupów w bardziej przemyślany sposób. Pomogłoby to zwiększyć ich przychody, jakich nie zapewnią klienci decydujący się na wręczanie najbliższym gotówki.

Zgodnie z wynikami badań, Polacy zwykle rozpoczynają kupowanie prezentów z miesięcznym (39%) lub tygodniowym wyprzedzeniem (38%). Jeśli jednak chodzi o zakupy robione na ostatni moment, celują w tym głownie mężczyźni (43%), choć i kobietom zdarza się zwlekać (33%). Co interesujące, polscy mężczyźni dominują wśród Europejczyków w kategorii zakupów robionych w ostatniej chwili.

-Najbardziej popularne trendy w nawykach konsumenckich związanych z kupowaniem prezentów dla bliskich to troska oraz personalizacja. Jesteśmy zdania, że ta wiedza będzie cenna dla sprzedawców detalicznych, którzy rozważają, jak zmaksymalizować sprzedaż w 2015 roku. Firma MasterCard dostarcza detalistom na całym świecie wiedzę i rozwiązania, które umożliwiają im rozwój. Dzięki temu badaniu oraz innym zdobytym danym, m.in. wynikom badania The Digital Sharing and Trust Study poświęconego celom odwiedzin konsumentów na stronach internetowych; danym uzyskanym za pomocą narzędzia SpendingPulse, służącego do monitorowania sprzedaży detalicznej na rynkach; oraz dzięki danym z dorocznego rankingu najpopularniejszych miast świata, Global Destination Cities Index, firma MasterCard jest w stanie dostarczać detalistom wiedzę, która pomoże im zaplanować najbliższą przyszłość- powiedział Javier Perez, President MasterCard Europe.

Wyniki badania pokazują również, iż doświadczenia Polaków związane z obdarowywaniem innych prezentami są ponadpokoleniowe. Klienci w wieku minimum 55 lat (48%) nieco częściej żałowali wyboru nietrafionego prezentu niż klienci w wieku 18 – 34 lat (34%). Niezależnie zatem od metryki, wszyscy klienci mogą pozytywnie przyjąć aktywną pomoc ze strony detalistów przy wyborze podarunków.

Oto pozostałe najważniejsze wnioski dotyczące świątecznych zwyczajów zakupowych Europejczyków:

• Dwóch na trzech (66%) Europejczyków zapłaci kartą, kupując w sklepie stacjonarnym;

• Kupując w Internecie klienci na ogół preferują płatności kartą kredytową (39%) lub debetową (25%).

• Klienci w Grecji (60%) zwlekają z zakupami najdłużej, robiąc je dopiero na tydzień przed świętami.

• Najlepiej pod względem planowania z wyprzedzeniem wypada Wielka Brytania – blisko 40% klientów zaczyna robić zakupy na miesiąc przed świętami.

• Blisko 90% klientów w Szwecji i Francji płaci kartą podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

O badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone między 1 a 15 października 2014 roku przez agencję Toluna w 17 krajach: Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Grecji, Węgrzech i Rumunii. Uzyskano odpowiedzi od 15 129 konsumentów. Na pytania odpowiedziało 1.000 osób z Polski.

Previous Elvita już w portfolio Grupy PZU
Next Mobilne i zbliżeniowe terminale płatnicze do rachunku Idea Banku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Sztuczna inteligencja będzie zarządzać naszym życiem

Najważniejszym trendem rozpoczynającego się roku będzie rosnąca rola sztucznej inteligencji – wynika z raportu „10 Hot Consumer Trends for 2017” firmy Ericsson. Badani spodziewają się, że stanie się ona wsparciem w pracy

Wiadomości 0 Comments

Urlop może być źródłem stresu. Problemem są zbyt duże wymagania

Urlop od pracy zamiast czasem relaksu może być źródłem stresu. Przede wszystkim ze względu na brak umiejętności odpoczywania. Podczas wakacji stawiamy sobie zbyt wysokie wymagania, co powoduje, że każda drobnostka

Wiadomości 0 Comments

W wynajętych mieszkaniach mieszka ponad 2 mln osób. Zyski z najmu są 3–4 razy wyższe niż z lokat

To będzie kolejny rok dynamicznego rozwoju rynku najmu. Liczba lokatorów dziś oscyluje wokół 2 mln, a do końca roku może wzrosnąć o kolejne 200 tys. – prognozują eksperci firmy Mzuri. Rozwój

Wiadomości 1Comments

Jak oszczędzać energię?

Od jakiegoś czasu panuje w Polsce zdrowa moda na ekologiczne życie, ochronę środowiska czy oszczędzanie. Wzrasta świadomość społeczna i coraz więcej ludzi stara się dbać o wydatki oraz racjonalnie wykorzystywanie

Wiadomości 0 Comments

Ubezpieczenie należności a ryzyko polityczne

Po raz pierwszy w Polsce temat ryzyka politycznego szeroko pojawił się w mediach w 2014 roku, po ataku na Donbas i po aneksji przez Rosję Krymu. Dla około 12 tys.

Wiadomości 0 Comments

Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych wynosi 13 proc

Studia humanistyczne choć wciąż są popularne, to przyciągają znacznie mniej młodych osób niż jeszcze kilka lat temu. Jedną z przyczyn są trudności z odnalezieniem się na rynku pracy, większe niż w przypadku absolwentów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź