Jak zostać księgowym?
Certyfikaty księgowe zostały zniesione w sierpniu 2014 roku. W związku z tym, przynajmniej teoretycznie, każdy otrzymuje uproszczoną możliwość zrobienia kariery jako księgowy. Jednak czy dobre chęci wystarczą aby zaoferować swoim klientom odpowiednio wysoki poziom usług?
Aktualna sytuacja prawna
Zgodnie z aktualnymi przepisami wystarczy aby zainteresowany ukończył szkolenie z księgowości, posiadał pełną zdolność do czynności prawnych oraz ubezpieczył się od odpowiedzialności cywilnej. Wprowadzone deregulacje sprawiły, że każdy z nas ma możliwość prowadzenia własnego biura księgowego. Jednak rzeczywistość pokazuje, że konkurencyjny rynek bardzo szybko weryfikuje mniej atrakcyjne oferty.
Jak przyciągnąć klienta?
Jedna z podstawowych umiejętności w pracy księgowego jest sprawna obsługa komputera oraz powiązanych z nim programów. Ważną rolę w znalezieniu pracy odgrywa także znajomość języków obcych. Profesjonalny księgowy powinien być również odpowiednio zaznajomiony z sytuacją prawną oraz potrafić reagować na zachodzące w niej zmiany.
Wiedza, umiejętności i etyka księgowego wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego na każdym poziomie – od rozliczenia PIT po finanse dużych podmiotów gospodarczych. Poziom kwalifikacji księgowych jest różny i może być stopniowany, ale dobrze jest, gdy zostanie potwierdzony przez cieszącą się zaufaniem instytucję.
Klienci najczęściej poszukują więc osoby, która zagwarantuje im bezpieczne zarządzanie ich finansami. Dlatego warto jest zdobyć również wykształcenie na studiach takich jak finanse i rachunkowość czy ekonomia. Najlepiej aby były one połączone ze stażem odbytym w firmie czy biurze rachunkowym. Dzięki temu będziemy w stanie poznać księgowość w praktyce i zdobędziemy udokumentowane doświadczenie, przydatne w naszej dalszej pracy.
Różne ścieżki wykształcenia
Istotną rolę wykształcenia wydaje się potwierdzać także samo Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które wprowadziło w 2009 roku czterostopniowy system certyfikacji zawodu księgowego.
Pierwszy stopień wymaga co najmniej średniego wykształcenia. Przy drugim, dającym tytuł specjalisty ds. rachunkowości, należy posiadać dodatkowo zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu I stopnia bądź inną formą uznaną przez organizatora kształcenia za równoważną. Trzeci stopień, który pozwala zdobyć kwalifikacje głównego księgowego, wymaga wykształcenia wyższego lub średniego oraz zaświadczenia kwalifikacyjnego II stopnia, certyfikatem księgowym wydanym przez Ministerstwo Finansów bądź dyplomem ze studiów na wspomnianych wyżej kierunkach.
Pensje księgowych
Zarobki osób pracujących jako księgowi są silnie związane z zajmowanym stanowiskiem pracy. Przykładowo, gdy asystent do spraw księgowości zarabia około 3300 zł miesięcznie, młodszy księgowy może liczyć na zarobki wyższe o ok. 400 złotych. Najwyższe kwoty, oscylujące nawet w okolicach 7 tysięcy złotych miesięcznie przypadają samodzielnemu księgowemu. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokość pensji zależy od wielu różnych czynników. Wśród nich możemy wymienić chociażby lokalizację wykonywania zawodu (najlepiej wypada tutaj województwo mazowieckie) czy kapitał firmy – zarobki są bowiem wyższe w przypadku przedsiębiorstw z aktywami zagranicznymi.
Różnorodność dróg do bycia księgowym jest jedną z jego wielu zalet. Możemy podjąć taka decyzję w każdym momencie naszego życia, bez znaczenia co robiliśmy wcześniej. Należy mieć jednak świadomość, że uzyskanie oraz pogłębianie odpowiednich kwalifikacji jest ciągłym procesem, który wymaga czasu, zaangażowania i sporych nakładów pracy.
Może to Ci się spodoba
Tylko 220 z 6 tys. firm wykonało obowiązkowy audyt energetyczny
Zaledwie 220 przedsiębiorstw złożyło informację o przeprowadzeniu audytu do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zobowiązanych jest do tego w sumie ponad 6 tys. podmiotów. Na realizację audytu pozostały im tylko trzy miesiące. Za
Czy służbowe samochody będą kontrolowane?
Każdy właściciel szuka rozwiązań prawnych i łagodnych przepisów. Wśród wielu jest opcja zakupu samochodu dla firmy bez przymusu opłacania podatku VAT. Jednak właściciele rzadko są rzetelny. W jaki sposób urząd
Firmy logistyczne poszukują chętnych do pracy. Rośnie zapotrzebowanie na magazynierów i kierowców
Rozwijający się rynek usług przyspiesza wzrost branży logistycznej. Oznacza to, że coraz większe będzie też zapotrzebowanie na kadrę, przede wszystkim pracowników operacyjnych – kierowców i magazynierów. W III kwartale tego roku wzrost
Podatek VAT – czy biuro rachunkowe może go uniknąć?
Zgodnie z rozporządzeniami podatkowymi zwolnione od podatku VAT mogą być firmy, których kwota sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła w poprzednim roku podatkowym narzuconego progu podatkowego. Ustawa o VAT zawiera regulacje, które
Kiedy potrzebna jest faktura powtarzalna?
Każde duże przedsiębiorstwo, poważna korporacja lub spółdzielnia czy biuro powinni ciągle sporządzać faktury. Niejednokrotnie zakupy są takie same, ale dokument i tak musi zostać przygotowany. Czy właściwym pomysłem jest stosowanie
Polskie firmy przodują w delegowaniu pracowników do Niemiec i Austrii
Już co piąty delegowany w Europie jest Polakiem. Większość wysyłanych pracowników to doświadczone osoby, informatycy i inżynierowie. Przekłada się to na zarobki – w Austrii i Niemczech są znacznie wyższe niż w innych krajach wybieranych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!