Jak zostać księgowym?

Jak zostać księgowym?

Certyfikaty księgowe zostały zniesione w sierpniu 2014 roku. W związku z tym, przynajmniej teoretycznie, każdy otrzymuje uproszczoną możliwość zrobienia kariery jako księgowy. Jednak czy dobre chęci wystarczą aby zaoferować swoim klientom odpowiednio wysoki poziom usług?

Aktualna sytuacja prawna

Zgodnie z aktualnymi przepisami wystarczy aby zainteresowany ukończył  szkolenie  z księgowości, posiadał pełną zdolność do czynności prawnych oraz ubezpieczył się od odpowiedzialności cywilnej. Wprowadzone deregulacje sprawiły, że każdy z nas ma możliwość prowadzenia własnego biura księgowego. Jednak rzeczywistość pokazuje, że konkurencyjny rynek bardzo szybko weryfikuje mniej atrakcyjne oferty.

Jak przyciągnąć klienta?

Jedna z podstawowych umiejętności w pracy księgowego jest sprawna obsługa komputera oraz powiązanych z nim programów. Ważną rolę w znalezieniu pracy odgrywa także znajomość języków obcych. Profesjonalny księgowy powinien być również odpowiednio zaznajomiony z sytuacją prawną oraz potrafić reagować na zachodzące w niej zmiany.

Wiedza, umiejętności i etyka księgowego wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego na każdym poziomie – od rozliczenia PIT po finanse dużych podmiotów gospodarczych. Poziom kwalifikacji księgowych jest różny i może być stopniowany, ale dobrze jest, gdy zostanie potwierdzony przez cieszącą się zaufaniem instytucję.

Klienci najczęściej poszukują więc osoby, która zagwarantuje im bezpieczne zarządzanie ich finansami. Dlatego warto jest zdobyć również wykształcenie na studiach takich jak finanse i rachunkowość czy ekonomia. Najlepiej aby były one połączone ze stażem odbytym w firmie czy biurze rachunkowym. Dzięki temu będziemy w stanie poznać księgowość w praktyce i zdobędziemy udokumentowane doświadczenie, przydatne w naszej dalszej pracy.

Różne ścieżki wykształcenia

Istotną rolę wykształcenia wydaje się potwierdzać także samo Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które wprowadziło w 2009 roku czterostopniowy system certyfikacji zawodu księgowego.

Pierwszy stopień wymaga co najmniej średniego wykształcenia. Przy drugim, dającym tytuł specjalisty ds. rachunkowości, należy posiadać dodatkowo zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu I stopnia bądź inną formą uznaną przez organizatora kształcenia za równoważną. Trzeci stopień, który pozwala zdobyć kwalifikacje głównego księgowego, wymaga wykształcenia wyższego lub średniego oraz zaświadczenia kwalifikacyjnego II stopnia, certyfikatem księgowym wydanym przez Ministerstwo Finansów bądź dyplomem ze studiów na wspomnianych wyżej kierunkach.

Pensje księgowych

Zarobki osób pracujących jako księgowi są silnie związane z zajmowanym stanowiskiem pracy. Przykładowo, gdy asystent do spraw księgowości zarabia około 3300 zł miesięcznie, młodszy księgowy może liczyć na zarobki wyższe o ok. 400 złotych. Najwyższe kwoty, oscylujące nawet w okolicach 7 tysięcy złotych miesięcznie przypadają samodzielnemu księgowemu. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokość pensji zależy od wielu różnych czynników.  Wśród nich możemy wymienić chociażby lokalizację wykonywania zawodu (najlepiej wypada tutaj województwo mazowieckie) czy kapitał firmy – zarobki są bowiem wyższe w przypadku przedsiębiorstw z aktywami zagranicznymi.

Różnorodność dróg do bycia księgowym jest jedną z jego wielu zalet. Możemy podjąć taka decyzję w każdym momencie naszego życia, bez znaczenia co robiliśmy wcześniej. Należy mieć jednak świadomość, że uzyskanie oraz pogłębianie odpowiednich kwalifikacji jest ciągłym procesem, który wymaga czasu, zaangażowania i sporych nakładów pracy.

Previous Telefonia internetowa dostosowana do potrzeb użytkowników
Next Sale konferencyjne w Uniejowie – dlaczego są wyjątkowe?

Może to Ci się spodoba

Biuro rachunkowe 0 Comments

Czy na fakturze możemy umieszczać skróty?

Przedsiębiorcy często korzystają z dodatków z powodu uzyskiwanych dochodów. Podstawą do takiego ulgowe traktowania jest faktura, jak więc prawidłowo scharakteryzować sprzedawcę i nabywcę? Tegoroczne rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym

Biuro rachunkowe 0 Comments

Przez jaki okres warto zatrzymać dokumentację firmy?

Zgodnie z przepisami zadaniem każdego przedsiębiorcy jest przechowywanie dokumentów księgowych. Warto jednak pamiętać, że istnieją dokładne wytyczne dotyczące odpowiedniego zbierania i opisywania dokumentów. W jaki sposób należy dbać o księgowość?

Jak założyć własną kwiaciarnię

Czy wiesz, że założenie własnej kwiaciarni nie jest wcale takie trudne i kosztowne? Nie musimy posiadać dużego zaplecza finansowego, ponieważ potrzebne pieniądze możemy uzyskać z dofinansowania unijnego. Firma florystyczna przynosi

Firmy logistyczne poszukują chętnych do pracy. Rośnie zapotrzebowanie na magazynierów i kierowców

Rozwijający się rynek usług przyspiesza wzrost branży logistycznej. Oznacza to, że coraz większe będzie też zapotrzebowanie na kadrę, przede wszystkim pracowników operacyjnych – kierowców i magazynierów. W III kwartale tego roku wzrost

Polscy przedsiębiorcy przekonują się do faktoringu

Jak wynika z danych przedstawionych przez Polski Związek Faktorów, faktoring jest najszybciej rozwijającą się branżą sektora usług finansowych w Polsce. Wartość wierzytelności wykupionych w 2014 r. przez firmy zrzeszone w

Dzięki audytowi energetycznemu firmy mogą zaoszczędzić 10 proc. kosztów energii

Dostosowanie się do zaleceń po audycie energetycznym może przynieść firmom oszczędność zużycia energii na poziomie 5–10 proc. – wynika z obserwacji firmy Enetech. Co więcej, zwykle nie wiąże się to ze znacznymi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź