Dalsza wspinaczka amerykańskiego dolara – raport dzienny FX
Amerykański dolar kontynuuje dynamiczny ruch w górę, prowokując coraz więcej spekulacji o możliwej korekcie. Istnieje jednak duża szansa na to, że sentyment inwestorów nie zmieni się jeszcze przez tydzień, a więc do czasu komunikatu Fed.
Wykres 1. Notowania US Dollar Index – dane miesięczne. Źródło: Thomson Reuters.
Kurs EUR/USD najniżej od 12 lat
Notowania amerykańskiego dolara nie przerywają marszu w górę. US Dollar Index wczoraj zakończył sesję na poziomie 98,60 pkt., czyli na najwyższym poziomie od 2003 r. Dynamiczna zwyżka aż prosi się o korektę, jednak może to nastąpić nie prędzej niż za tydzień. Obecnie inwestorzy na rynku dolara żyją wyczekiwaniem na komunikat Fed, który ma pojawić się w przyszłą środę. Oczekiwania dotyczące retoryki Rezerwy Federalnej są duże – większość uczestników rynku spodziewa się co najmniej wykreślenia z komunikatu frazy o „cierpliwości”.
Obecnie wielu inwestorów na rynku dolara gra właśnie pod taki scenariusz, dlatego dolar znajduje się pod presją kupujących. Taka sytuacja może się utrzymać jeszcze przez tydzień, a więc do czasu komunikatu. Co to oznaczałoby dla kursu EUR/USD, znajdującego się już na najniższym poziomie od wiosny 2003 r., a więc od 12 lat? Dalszy ruch spadkowy. Najbliższy poziom wsparcia można wyodrębnić w okolicach 1,054-1,055, zaś kolejne, już w rejonie 1,02 i 1,00.
Duże oczekiwania dotyczące komunikatu Fed mogą być czynnikiem, który właśnie wtedy uruchomi korektę – na zasadzie „kupowania plotek i sprzedawania faktów”.
Wykres 2. Notowania EUR/USD – dane tygodniowe.
Pogorszenie nastrojów konsumentów w Australii
Amerykański dolar jest silny nie tylko względem euro. Również notowania AUD/USD znajdują się na kilkuletnich minimach – kurs tej pary walutowej, obecnie delikatnie przekraczający 0,76, jest najniższy od 2009 r.
Spadkowi wartości australijskiego dolara sprzyjały jednak także dane makroekonomiczne. Dzisiaj w nocy podano, że indeks zaufania konsumentów w Australii zanotował spadek o 1,2%. Tak czy inaczej, warto pamiętać, że w lutym wskaźnik ten osiągnął 13-miesięczne maksimum po obniżce stóp procentowych w Australii.
Jutro w Australii pojawią się dane z rynku pracy, które również mogą wpływać na wartość tamtejszej waluty. Jednak tak czy inaczej, w kolejnych dniach notowania AUD/USD prawdopodobnie będą w większej mierze zależeć od tego, co będzie się działo z amerykańskim dolarem.
Wykres 3. Notowania AUD/USD – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Przegląd poranny 28 stycznia
Sesja Amerykańska: W trakcie sesji w USA eurodolar zanotował podbicie kwotowań do okolic 1,1421 USD z poziomu 1,1330 USD. Była to pochodna spadku wyceny dolara na większości zestawień. Na ruchu
Obrót walutami
Spośród wielu rodzajów transakcji finansowych do najbardziej znanych należy obrót walutami. Duża grupa klientów ceni sobie usługi banków i związane z nimi bezpieczeństwo transakcji. To prawda, niestety jest to również
Przegląd poranny 8 września
Sesja azjatycka: Japońska sesja przynosi stabilizację wartości amerykańskiego dolara względem jena. Z kolei na wykresach EUR/USD i USD/CHF widać wciąż presję na wzrost wartości dolara. Najbardziej nerwowo jest na rynku
Przegląd poranny 17 kwietnia
Sesja Amerykańska: W trakcie sesji w USA eurodolar zanotował wpierw spadek do okolic 1,06482 USD, aby następnie na bazie słabszych danych z amerykańskiej gospodarki wyznaczyć intra-sesyjny szczyt w okolicach 1,08172
Próba odreagowania na długu
Zgodnie z wczorajszą tezą aktualną sytuację na rynku walutowym warto oceniać poprzez pryzmat zachowania się europejskich obligacji, gdzie niedawne zniżki cen były jednym z czynników wspierających wycenę euro na rynku.
Analiza poranna Forex: EUR/USD
W ubiegłym tygodniu inwestorzy mieli szansę ochłonąć po słowach Bena Bernanke z 19 czerwca i przemyśleć rzeczywisty wpływ stopniowego wycofywania środków z QE. O ile dolar amerykański ponownie umacniał się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!