Krajobraz po silnej przecenie szlachetnych kruszców – raport surowcowy

Krajobraz po silnej przecenie szlachetnych kruszców – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych dominowała czerwień – przeceniona została ropa naftowa, a także metale oraz większość towarów rolnych. W rezultacie, notowania indeksu CRB po raz kolejny spadły, tym razem o 0,89% do poziomu 220,14 pkt.

Amerykańskie dane ciosem dla cen złota

Najwięcej uwagi w piątek na rynkach surowców przyciągał rynek metali szlachetnych, a w szczególności – rynek złota. W piątek żółty kruszec był jednym z najsilniej przecenianych surowców – jego cena spadła o 2,6%.

Notowania złota znajdowały się pod presją podaży już od prawie siedmiu tygodni. Także w minionym tygodniu strona podażowa była na tym rynku silna. Piątek jednak przyniósł dla złota ostateczny cios, jakim okazały się dane z amerykańskiego rynku pracy. Były one bowiem lepsze od oczekiwań – stopa bezrobocia w lutym spadła do 5,5%, a wzrost zatrudnienia wyniósł 295 tys.

Świetne dane z amerykańskiego rynku pracy to czynnik, który zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już w połowie tego roku. Z pewnością jakiejś wskazówki w tej kwestii inwestorzy będą wypatrywać w komunikacie po najbliższym posiedzeniu Fed, zaplanowanym na 17-18 marca. Do tego czasu może być widoczna presja na wzrost wartości amerykańskiego dolara.

Piątkowy wzrost wartości tej waluty był głównym czynnikiem sprzyjającym gwałtownemu spadkowi cen złota. Notowania tego kruszcu dotarły na koniec sesji do okolic 1165 USD za uncję. Dzisiaj rano cena złota delikatnie odbija w górę, jednak póki co ta zwyżka może być traktowana jedynie jako korekta w trendzie spadkowym. Notowania złota w zasadzie nie mają obecnie żadnego bliskiego poziomu wsparcia – za najbliższą silną barierę dla podaży można uznać dopiero lokalne minimum z pierwszej połowy listopada ub.r., kiedy to notowania złota sięgnęły 1131 USD za uncję.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Pallad liderem na rynku szlachetnych kruszców

Spadkowa tendencja cen złota odbija się całościowo na rynkach metali szlachetnych. Notowania srebra w piątek zniżkowały o niemal 2%, schodząc poniżej poziomu 16 USD za uncję. Najbliższym ważnym technicznym poziomem wsparcia na rynku tego kruszcu są okolice 15,50 USD za uncję.

Również cena platyny kieruje się w dół. W piątek kruszec ten został przeceniony o 1,6%, a dzisiaj rano kontynuuje zniżkę i obecnie jego cena dotarła już do rejonu 1151 USD za uncję. Z technicznego punktu widzenia, ostatnie kilka dni zniżek otworzyło notowaniom platyny drogę do przyspieszenia spadków. Cenom platyny nie udało się bowiem powrócić ponad ważną barierę 1189-1190 USD za uncję, która do lutego była silnym wsparciem, a obecnie jest ważnym oporem. Później strona podażowa łatwo poradziła sobie z kolejnym wsparciem w rejonie 1177-1178 USD za uncję. Strona podażowa na rynku tego kruszcu nie ma obecnie żadnej istotnej bariery przed sobą – oprócz poziomu lokalnego minimum sprzed dwóch tygodni, które zostało już naruszone.

Najlepiej na tle pozostałych szlachetnych kruszców prezentuje się pallad. W ostatnich tygodniach cena tego metalu rosła, a ubiegłotygodniowy spadek był w zasadzie jedynie korektą w ruchu wzrostowym – i klasyczną nawrotką po przebiciu oporu w okolicach 817-818 USD za uncję. Na rynku palladu mamy do czynienia z najkorzystniejszą sytuacją fundamentalną (ograniczona podaż przy dużym popycie z sektora motoryzacyjnego), co ewidentnie odbija się na wykresie tego surowca i co sprzyja dalszym wzrostom jego ceny.

2

Wykres 2. Notowania srebra – dane dzienne.

3

Wykres 3. Notowania platyny – dane dzienne.

4

Wykres 4. Notowania palladu – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Idea Bank ogłasza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej
Next "Kapitalna Para" w eurobanku - połączenie lokaty bankowej i inwestycji w fundusz

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Odreagowanie złota po dynamicznej przecenie – raport surowcowy

Czwartek był na rynkach towarowych kolejnym dniem przewagi strony podażowej. Notowania indeksu CRB spadły o 1,09% do poziomu 212,64 pkt. Chociaż cena ropy naftowej – najważniejszego składnika tego surowcowego indeksu

Analizy surowców 0 Comments

Spadek zapasów ropy naftowej w USA – raport surowcowy

Wtorek był już trzecim z kolei dniem, w którym indeks CRB praktycznie stał w miejscu. Wczoraj wartość indeksu ledwo drgnęła (wzrosła o 0,01%) i na koniec dnia wyniosła 307,28 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

Mieszana wymowa prognoz IGC na rynku zbóż – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach surowcowych pojawiło się dużo koloru zielonego. Indeks CRB zanotował wzrost o 1,32% do poziomu 223,69 pkt. Wzrosły notowania ropy naftowej, a także metali oraz większości towarów rolnych.

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Nowe minimum na miedzi

W dniu wczorajszym złoto wzrosło minimalnie drugą sesję z rzędu. W dalszym ciągu utrzymuje się silny trend spadkowy i daleko jest do ewentualnej zmiany. Zmienność jak i niepewność w danej

Analizy surowców 0 Comments

Próby odbicia na złocie

Nowy tydzień rozpoczyna się spokojnie. Zarówno rynki giełdowe jak też rynki walutowe nie przejawiały zbytniej ochoty na duże zmiany. Widoczna była jednak tendencja spadkowa na dolarze. Mocno zyskiwały rynki metali.

Analizy surowców 0 Comments

Kolejna szansa na wyraźny wzrost produkcji ropy w Libii – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony – indeks CRB zanotował spadek o 0,10% do poziomu 303,44 pkt. Był to rezultat kolejnego już spadku notowań większości surowców energetycznych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź