Strajk w RPA wciąż winduje cenę platyny – raport surowcowy

Strajk w RPA wciąż winduje cenę platyny – raport surowcowy

W poniedziałek na rynkach towarowych panowały zróżnicowane nastroje. Odzwierciedlił to indeks CRB, który zanotował symboliczny ruch w górę – o 0,03%. Na minusie znalazły się notowania ropy naftowej, miedzi oraz soi, podczas gdy metale szlachetne, kukurydza i pszenica drożały.

Złoto na plusie

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na rynkach metali szlachetnych. Od piątku ceny złota, srebra i platyny dynamicznie rosną, po wcześniejszym ruchu spadkowym. Również na rynku palladu dominują optymistyczne nastroje, jednak ten metal drożeje już od dłuższego czasu.

Sporo uwagi w ciągu ostatnich dni przyciąga rynek złota, głównie ze względu na niepokoje polityczne na Ukrainie – to one w pewnym stopniu wywindowały notowania żółtego metalu. Jednak nie tylko – ostatniemu odbiciu cen złota w górę sprzyjała sytuacja techniczna na wykresie kruszcu, a dokładniej nieudana próba przebicia w dół ważnego wsparcia na poziomie 1278 USD za uncję. Sytuacja polityczna na Ukrainie może w najbliższych dniach mieć istotny wpływ na krótkoterminowe wahania notowań złota, jednak w dłuższym terminie cenom tego kruszcu mogą ciążyć kwestie fundamentalne: optymistyczne prognozy dotyczące amerykańskiej gospodarki czy też relatywnie niewielki popyt na złoto w krajach Azji.

2

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Kontynuacja strajku w RPA

Strona popytowa jeszcze lepiej radzi sobie ostatnio na rynku platyny. Może być to związane z faktem, że wciąż trwa strajk pracowników sektora wydobywczego w Republice Południowej Afryki. Protest ten rozpoczął się 23 stycznia i chociaż pojawiło się kilka szans na zażegnanie sporu pomiędzy spółkami wydobywczymi a związkami zawodowymi, to każda z nich kończyła się niepowodzeniem.

W konflikt zaangażowane są trzy największe na świecie spółki wydobywające platynę: Anglo American Platinum, Lonmin oraz Impala Platinum, a strajk w RPA bezpośrednio dotyczy około 40% globalnego wydobycia tego kruszcu. Trwający już ponad 3 miesiące strajk został już okrzyknięty najbardziej dotkliwym strajkiem w ostatnich latach w RPA.

Ze względu na fakt, że przez wiele tygodni związkom zawodowym i spółkom wydobywczym nie udało się wypracować porozumienia, spółki ostatnio skierowały swoją propozycję bezpośrednio do górników – licząc na to, że zgodzą się oni na zaproponowane warunki, gdy nie reprezentuje ich roszczeniowy związek zawodowy. Ta propozycja, co zrozumiałe, spotkała się z krytyką ze strony związków zawodowych, a tymczasem impas w RPA nadal trwa.

W sprawę zaangażował się m.in. południowoafrykański prezydent Jacob Zuma, który otwarcie nazwał przywódców związków zawodowych ludźmi nieodpowiedzialnymi. Przedłużający się strajk uderza bowiem w kondycję spółek wydobywczych oraz całej gospodarki RPA, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty pracy przez wielu górników.

3

Wykres 2. Notowania platyny – dane dzienne.

Słabe tempo zasiewów kukurydzy

Na plusie znalazły się wczoraj także notowania kukurydzy. Zwyżce cen tego zboża sprzyjały wyliczenia zawarte w kolejnym cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczącym tempa zasiewów zbóż w USA.

USDA podał, że w niedzielę 4 maja zasiewy kukurydzy były ukończone w 29 procentach. To więcej niż we wcześniejszym tygodniu (19%), jednak znacznie mniej niż oczekiwano tego na rynku (33%). To również marny wynik w porównaniu z 5-letnią średnią dla tego okresu w roku, która wynosi 42%.

Obecnie notowania kukurydzy znajdują się pod delikatną presją podaży ze względu na dobre prognozy pogody. Zwiększają one bowiem szanse na to, że amerykańscy farmerzy nadrobią zaległości w zasiewach kukurydzy.

4

Wykres 3. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – czy na rynek powróci spokój
Next Wyraźne osłabienie dolara - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Słaby dolar wsparciem dla cen złota – raport surowcowy

W środę na rynkach towarowych znów pojawiła się spora ilość koloru czerwonego. Spadków udało się uniknąć jedynie metalom szlachetnym, a także kukurydzy, pszenicy i niektórym soft commodities. Jednak większość towarów

Analizy surowców 0 Comments

Amerykańska ropa coraz tańsza – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych już po raz kolejny dominowała strona podażowa. Indeks CRB zanotował spadek o 0,57% do poziomu 214,66 pkt. Najmocniej przecenione zostały: kawa, sok pomarańczowy, drewno

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach zbóż – raport surowcowy

Początek nowego tygodnia na wielu rynkach towarowych rozpoczął się od wzrostu cen. Indeks CRB zanotował zwyżkę o 0,41% do poziomu 276,72 pkt. Wyraźnie podrożały przede wszystkim niektóre zboża, a także

Analizy surowców 0 Comments

Srebro: wyhamowanie wzrostów

Notowania srebra dotarły do strefy oporu, która spowodowała wyhamowanie ostatnich dynamicznych wzrostów. Składają się na nią linia poprowadzona po dwóch ostatnich szczytach oraz zniesienie 61,8 proc ostatniej fali spadkowej. Możliwe

Analizy surowców 0 Comments

Ropa naftowa: zapasy ropy wzrosły wg raportu API

Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI już od kilku tygodni znajdują się pod presją podaży. Obecnie sprzedający mają kolejny powód do swojej aktywności. Wczoraj raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) pokazał, że

Analizy surowców 0 Comments

Platyna pogłębia spadki

Notowania platyny wciąż znajdują się pod presją podaży. Pod koniec września cena tego kruszcu spadła poniżej 1300 USD za uncję, a obecnie oscyluje już w okolicach 1250 USD za uncję.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź