Notowania Funduszy Inwestycyjnych – fundusze dłużne
Dawne zyski już odeszły w niepamięć. Dziś walka toczy się o coś zupełnie innego…
Fundusze dłużne, kategoria, która jeszcze kilkanaście miesięcy temu święciła sukcesy i odnotowywała rekordowe wyniki, dziś powoli odchodzi w zapomnienie, skonfrontowana z zyskownym światem inwestycji w akcje.
Przetrwania do kolejnej hossy na obligacjach będzie trudne, ale dla funduszy będących na rynku od długiego czasu jest koniecznością. Osiągniecie tego stanu z dodatnim wynikiem, nie mówiąc o inflacji, dodatkowo przy zmniejszającej sie z miesiąca na miesiąc bazie kapitałowej może przyprawiać o ból głowy.
Głównym benchmarkiem dla funduszy obligacyjnych staje się utrzymanie powyżej obowiązującej inflacji i możliwie… powyżej zera. Już dziś udaje się to coraz mniejszej liczbie z nich.
Ostatni odczyt inflacji wyznaczył ją na poziomie 0,7% . Spośród 108 polskich funduszy dłużnych, wedle najnowszych rocznych notowań, aż 35 nie sprostało temu poziomowi.
Co więcej, 12 z nich odnotowało wyniki poniżej zera.
Jeśli popatrzymy na dane kwartalne, już 60 z całościowej liczby funduszy zeszło poniżej progu 0,7%, zaś 14 osiągnęło wynik poniżej zera.
W takiej sytuacji tym ważniejsze jest pokazanie tych funduszy, które nadal utrzymują się powyżej średniej, powyżej inflacji i wypracowują zadowalające wyniki, pomimo dekoniunktury.
W ciągu 6 ostatnich miesięcy, najlepsza 10-tka notowanych funduszy inwestycyjnych składa się z przedstawicieli największych TFI w Polsce :
- PZU Globalnych inwestycji (Eur) +3,63%
- PZU Globalnych inwestycji (Usd) + 3,32%
- Idea Premium SFIO +3,22%
- Skarbiec Obligacyjny +2,73%
- UniObligacje FIZ +2,53%
- ING SFIO Subfundusz globalny długu korporacyjnego +2,52%
- Skarbiec Obligacyjny FIZ +2,5%
- Aviva investors SIO +2,38%
- Skarbiec FIO Subfundusz Lokacyjny +1,9%
- Pioneer Fundusz globalny +19%
Na uwagę zasługuje fundusz ING, jako jedyny skupiający się na kategorii długów korporacyjnych i upatrując w nim szansę na ponadprzeciętne zyski (ING TFI link).
Zgodnie z najnowszymi perspektywami polskiej gospodarki, najbliższy czas dla funduszy dłużnych będzie oznaczał obniżające się zyski i oczekiwanie na powrót inflacji oraz jej dynamiczną dodatnią zmianę.
Zgodnie z cyklem rynkowym, obecnie fundusze dłużne mogę, i wręcz powinny, być używane do zabezpieczenia transakcji czy kapitału we współpracy z funduszami akcji. Połączeniem obu tych form jest portfel zrównoważony, reprezentowany przez fundusze mieszane.
Tego typu narzędzia dostępne są praktycznie w każdym większym TFI na polskim rynku.
Autor zewnętrzny
Może to Ci się spodoba
Banki wciąż atrakcyjnym miejscem pracy dla studentów
Sektor FMCG oraz bankowość to najpopularniejsze miejsca na rozpoczęcie pracy wśród studentów kierunków ekonomicznych w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę spadającą popularność sektora dóbr szybko zbywalnych, banki mogą wkrótce sięgnąć
Piłkarskie e-sklepy nie grają fair. Część z nich wprowadza konsumentów w błąd
Sklepy internetowe klubów piłkarskich nie spełniają kryteriów dotyczących praw klientów i ochrony kupujących – wynika z badania Trusted Shops, firmy oferującej gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych. Co więcej, wiele z nich stosowało sprzeczne
Tylko co dziesiąta firma korzysta z mediów społecznościowych
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce 8,4 proc. firm jest obecnych w social media. W porównaniu z 2014 rokiem to wzrost, ale niewielki. Wynik ten daje Polsce przedostatnie miejsce w UE. Średnia
Wypadki i kolizje drogowe kosztują gospodarkę niemal 50 mld zł rocznie
Poprawa bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach to przede wszystkim kwestia ludzkiego zdrowia i życia, a także wysokich kosztów finansowych. Od 2013 roku trwa realizacja narodowej strategii poprawy ruchu drogowego, przyjęto też
Jak dokonać wyboru niezawodnej ekipy budowlanej?
Wybranie odpowiedniej firmy budowlanej, to jedna z najbardziej istotnych decyzji podczas trwania budowy. Od tego w dużej mierze zależeć będzie, kiedy dojdzie do zakończenia budowy, jak i ile rzeczywiście wymarzony
Polacy i ich finanse – więcej odpowiedzialnych, niż wolnych ptaków
Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki – to pięć grup, na jakie – ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!