Zielone ubezpieczenie
W przypadku działalności zagrażającej naturze brak ubezpieczenia może nie tylko utrudnić prowadzenie firmy, ale także przyczynić się do nieodwracalnych szkód w środowisku.
W sposób naturalny istnieją branże, w których ryzyko szkód środowiskowych jest bardzo wysokie. Działalność w szczególności w takich branżach, jak gospodarka odpadami, transport substancji niebezpiecznych, przemysł energetyczny czy petrochemiczny, ale także szpitalnictwo, produkcja nawozów lub tworzyw sztucznych, wymusza na przedsiębiorstwach konieczność ochrony.
– Można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na tego rodzaju ubezpieczenia, chociaż z pewnością nadal nie jest ono wystarczające. Rynek ubezpieczeń rozwija się wraz z powstawaniem nowych regulacji prawnych, które poza odpowiedzialnością cywilnoprawną za szkodę na mieniu lub na osobie, dopuszczają także odpowiedzialność administracyjną, m.in. zobowiązującą zanieczyszczającego do dekontaminacji/rekultywacji gruntu czy wody i odtworzenia zniszczonej różnorodności biologicznej- mówi Anna Zielińska, Broker Specjalista z STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi. – Wpływ na wzrost popularności ubezpieczeń środowiskowych ma też rozwój niektórych gałęzi przemysłu, np. pozyskiwanie złóż gazu łupkowego i wzrastająca świadomość tego ryzyka w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
Najwięcej szkód w petrochemii
Najczęściej szkody notuje się w branży petrochemicznej. Są to głównie wybuchy i rozszczelnienie zbiorników na stacjach paliw, wycieki z rurociągów przesyłowych oraz kolizje drogowe środków transportu przewożących substancje ropopochodne i inne substancje niebezpieczne. Zdarzają się również wycieki czynników chłodzących typu amoniak, pożary zbiorników/magazynów z substancją niebezpieczną czy zanieczyszczenia ujęć wody.
Jak wybrać ubezpieczenie dopasowane do potrzeb?
– Choć w czasie kryzysu gospodarczego wiele mówi się na temat oszczędzania, to przy szkodach środowiskowych trudno jest mówić o selekcji ryzyka. Przedsiębiorcy, chcąc obniżyć koszty, mogą próbować obniżać limity odpowiedzialności i podwyższać udziały własne- ocenia Anna Zielińska.
Przedsiębiorstwom z branż o wysokim ryzyku z reguły zależy na utrzymaniu wysokich sum gwarancyjnych, dlatego też program ubezpieczeniowy należy skonstruować tak, aby, optymalnie zabezpieczyć interesy firmy i jednocześnie zminimalizować koszt ochrony. Ustalenie sumy gwarancyjnej powinno być poprzedzone analizą skali zagrożenia w konkretnym przedsiębiorstwie, jego historii szkodowej i możliwych scenariuszy uwzględniających nie tylko szkody w mieniu czy na osobie, ale też koszty wynikające z obowiązków nakładanych przez administrację państwową.
Koszt ubezpieczenia zależny od wielu czynników
Aby ustalić składkę, ubezpieczyciele biorą pod uwagę w szczególności rodzaj prowadzonej działalności, wykorzystywane produkty i substancje, liczbę lokalizacji, obroty, rodzaj stosowanych zabezpieczeń i procedur, a także wysokości: udziałów własnych, sumy gwarancyjnej, czy podlimitów odpowiedzialności. Przedsiębiorstwa, w których ryzyko wystąpienia szkód w środowisku jest minimalne zadowalają się podstawową ochroną. Umożliwia to klauzula szkód środowiskowych włączana do ubezpieczenia OC. – Takie rozszerzenie chroni przedsiębiorcę z reguły w przedziale 0,5-1 mln zł, a koszt takiego rozszerzenia ochrony jest na dosyć niskim poziomie ok. 2-3% składki łącznej za całą polisę- dodaje Anna Zielińska.
Jednak podmioty z branż o wysokim ryzyku zanieczyszczenia środowiska poszukują szerszej ochrony. Rozbudowane polisy OC, czy też polisy oparte na odrębnym ubezpieczeniu dedykowanym szkodom w środowisku, zawierane są na sumy gwarancyjne od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Stawki za taką ochronę mogą zaczynać się od 10 i sięgać nawet 100 promili sumy gwarancyjnej, a u klientów z wysoką szkodowością nawet przekraczać te wartości. Wszystko zależy od indywidulanej oceny ryzyka. Nie bez znaczenia są też wspomniane już udziały własne, ustanawiane na poziomie od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów zł.
Źródło: STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi
Może to Ci się spodoba
3,3 mln Polaków zamierza w te wakacje wykupić polisę turystyczną
Z roku na rok coraz więcej Polaków kupuje ubezpieczenie turystyczne. W tym roku z 4,5 mln osób wybierających się w podróż zagraniczną 3,3 mln wykupi taką polisę – wynika z badania Mondial Assistance.
System ubezpieczeń społecznych czekają poważne wyzwania demograficzne
System powszechnych ubezpieczeń społecznych, którym administruje ZUS, obejmuje ponad 20 mln Polaków. Składki na ubezpieczenia społeczne pobierane są od 14,5 mln, a miesięcznie ZUS wypłaca emerytury i renty dla ponad 7 mln
Ubezpieczenie na życie, a NNW jak je rozróżnić?
Każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. I choć zawarcie umowy ubezpieczenia nie uchroni nas przed nimi, pozwoli złagodzić skutki ewentualnych szkód. Na rynku istnieje wiele produktów, a szukając odpowiedniej
Klienci BIK zapłacą mniej za ubezpieczenia InterRisk
Terminowa spłata kredytu ma wiele pozytywnych stron. Oprócz zmniejszenia zadłużenia, nierosnących odsetek, buduje się pozytywną historię kredytową. Pozwala ona na szybszei łatwiejsze zaciągnięcie kolejnej pożyczki. Może także przynieść wymierne korzyści
Kiedy wnioskujący uzyska odpowiedz od ZUS-u?
Większość próśb wysyłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musi być w formie wniosku. Jest podstawą do uruchomienia procedury i analizy problemu. Charakterystyka sprawy decyduje o okresie oczekiwania na odpowiedź. Wszystko przebiega
Czy Elektroniczny Urząd Podawczy jest potrzebny?
Do priorytetów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy energiczna i skuteczna obsługa petentów. Aby podnieść jakość usług wprowadzono Elektroniczny Urząd Podawczy, który ma zmniejszyć kolejki w siedzibach i na stałe rozwiąże problemy.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!