Wzrost zapasów gazu ziemnego w USA – raport surowcowy
Wczoraj na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Spadały ceny surowców energetycznych, a także wielu towarów rolnych. W rezultacie, indeks CRB zanotował zniżkę o 0,28% do poziomu 306,14 pkt.
Gaz ziemny liderem zniżek
Liderem spadków był wczoraj gaz ziemny. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych zniżkowały o 3,4%. Przyczyną czwartkowego spadku cen gazu ziemnego był raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), dotyczący zmiany zapasów tego surowca w USA.
Jak podał DoE w swojej cotygodniowej publikacji, w tygodniu zakończonym 2 maja zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 74 mld stóp sześciennych do poziomu 1,055 bln stóp sześciennych. To większa zwyżka zapasów niż oczekiwano tego na rynku – spodziewano się wzrostu o 70 mld stóp sześciennych. Była to również liczba większa od 5-letniej średniej dla tego okresu, wynoszącej 72 mld stóp sześciennych.
Dane z USA mogą być dopiero początkiem serii wyraźnych wzrostów zapasów gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na mroźną zimę, zapasy te dynamicznie spadły i w marcu znalazły się na najniższym poziomie od 2003 roku.
Prognoza wzrostu zapasów gazu w USA
W opublikowanym 6 maja raporcie Short-Term Energy Outlook (autorstwa EIA, należącej do Departamentu Energii USA) podano, że na koniec października tego roku zapasy gazu ziemnego w USA znajdą się na poziomie 3,405 bln stóp sześciennych. To o 404 mld st.sześc. mniej niż w ubiegłym roku. Aby osiągnąć ten poziom w październiku, zapasy gazu ziemnego powinny rosnąć średnio o 90 mld stóp sześciennych tygodniowo. To o 20 mld więcej niż 5-letnia średnia dla tego okresu w roku. Jeśli scenariusz dynamicznego wzrostu zapasów będzie realizowany, to notowania gazu ziemnego w kolejnych miesiącach będą znajdować się pod presją podaży.
Wiele zależy jednak także od tego, jak będzie kształtował się popyt na gaz ziemny w USA. Już niedługo rozpocznie się sezon letni, co oznacza na ogół wyższe temperatury powietrza i większy popyt na gaz ziemny w celach klimatyzacyjnych. Pogoda może więc okresami równoważyć wzrost zapasów tego surowca w USA.
Wykres 1. Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne.
Coraz dalej do otwarcia libijskich portów
Wczoraj spadły również notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI. Niemniej jednak, już dzisiaj strona popytowa nadrobiła tę zniżkę z nawiązką, czego przyczyną są niepokoje polityczne na Ukrainie i w Libii. Te pierwsze budzą obawy o pojawienie się ograniczeń w zakresie eksportu ropy naftowej z Rosji. Te drugie związane są z faktem, że plany uruchomienia eksportu ropy z niektórych libijskich portów prawdopodobnie spalą na panewce.
Jeszcze niedawno władze Libii optymistycznie ogłaszały porozumienie z rebeliantami okupującymi cztery porty we wschodniej części kraju. Na jego mocy uruchomione zostały dwa porty, jednak dwa pozostałe, te większe, pozostały zamknięte. Chociaż obie strony deklarowały, że wszystko zmierza w stronę kompromisu i uruchomienia tych portów, to ten scenariusz wydaje się coraz mniej prawdopodobny. Ostatnie spotkanie rządów z rebeliantami zakończyło się bowiem w złej atmosferze – rebelianci nie popierają bowiem nowego premiera Libii, Ahmeda Maiteeq’a.
Wiele wskazuje na to, że eksport ropy naftowej z Libii pozostanie na niskim poziomie jeszcze przez jakiś czas. Krótkoterminowo wspiera to notowania ropy, jednak w długim terminie ma już mniejszy wpływ – inwestorzy zdążyli się przyzwyczaić do faktu, że dostawy ropy z Libii są nieprzewidywalne.
Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Amerykańska ropa coraz tańsza – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych już po raz kolejny dominowała strona podażowa. Indeks CRB zanotował spadek o 0,57% do poziomu 214,66 pkt. Najmocniej przecenione zostały: kawa, sok pomarańczowy, drewno
Banki centralne kupują złoto
Wiele wskazuje na to, że złoto znów może powrócić do łask inwestorów. Od początku roku podrożało już o niemal 17 proc. Chętni na nie są nie tylko inwestorzy. Z ostatnich informacji Światowej Rady
Iran nie wierzy we wzrost cen ropy
Negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego póki co nie przyniosły porozumienia, co oznacza, że sankcje nałożone na ten kraj – w tym także te dotyczące eksportu ropy – zostają utrzymane.
Naimi: rośnie popyt na ropę
Notowania ropy naftowej WTI dzisiaj delikatnie rosną, jednak wciąż poruszają się poniżej poziomu 50 USD za baryłkę. Pozytywnym akcentem na rynku tego surowca były słowa ministra ds. ropy naftowej w
EIA: ropa z OPEC potrzebna do zbalansowania rynku – raport surowcowy
Bieżący tydzień na rynkach towarowych przyniósł wyraźną zmianę nastrojów względem poprzedniego tygodnia. Indeks CRB wczoraj po raz kolejny wzrósł, tym razem o 0,39%, kończąc środową sesję na poziomie 307,96 pkt.
Raport surowcowy – Raport GS pogorszył nastroje na rynku ropy
Indeks TR/Jefferies w trakcie poniedziałkowej sesji zanotował słabsze otwarcie, jednak na bazie słabszego dolara amerykańskiego odreagowanie pozwoliło zamknąć bilans handlu nieznacznie powyżej piątkowego odniesienia. W dalszym ciągu jednak tkwimy w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!