Test danych makro
W USA w piątek można było sprawdzić, czy rzeczywiście wystąpienie Janet Yellen przed Senatem USA było już zdyskontowane, czy może jej opinia na temat rynku akcji (nie tworzy się według niej bańka spekulacyjna) znajdzie swoje odbicie na sesji piątkowej. Można też było sprawdzić jak rynku reagują na dane makro. W piątek były bardzo słabe.
Październikowa dynamika produkcji przemysłowej spadła o 0,1 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.). Wykorzystanie potencjału produkcyjnego wyniosło 78,1 proc. (oczekiwano, że pozostanie na poziomie 78,3 proc.). Listopadowy indeks NY Empire State nieoczekiwanie zanurkował do poziomu minus 2,21 pkt. (oczekiwano wzrostu z 1,52 do 5 pkt.). Wrześniowe zapasy w amerykańskich hurtowniach wzrosły tak jak oczekiwano o 0,4 proc.
Pisałem poprzednio, że jeśli dane będą dobre to zobaczymy pierwszy po miesięcznych danych z rynku pracy test reakcji rynku – to, czy dobre dane spowodują pozytywne skutki na rynku akcji. Jeśli tak będzie to od tego mementu przyjmiemy, że wróciliśmy do normalnego układu, w którym dobre dane doprowadzają do wzrostu indeksów.
Okazało się, że dane były bardzo słabe, a indeksy nie chciały spadać. Po początkowym szarpaniu w górę i w dół zaczęły powoli i nieznacznie, ale jednak zyskiwać. Potem wyrysowały podwójne dno i już do końca sesji niedźwiedzie były całkowicie bezradne. Ustanowione zostały nowe rekordy wszech czasów.
Z takiego zachowania Wall Street można wysnuć bardzo wstępny wniosek, że jeśli dane będą słabe to rynku nie przecenią „bo Fed pomoże”, a jeśli będą dobre to tym lepiej, bo gospodarka się rozwija a z nią zyski spółek. Jeśli politycy nie zaszkodzą to trudno będzie o trwała korektę.
GPW zachowała się w piątek niestandardowo – indeksy mocno wzrosły, mimo że na innych rynkach stabilizowały się w okolicach czwartkowego zamknięcia. Po tym wybuchu popytu na dwie godziny zapanował spokój, po czym kolejny atak wywindował WIG20 na jeszcze wyższą półkę. Widać już było, że to nie żarty i popyt nie odpuści. Nie dziwiła więc konsekwencja – po kolejnych dwóch godzinach spokoju koszyki popytu doprowadziły do kolejnego wybicia.
Bardzo słabe dane makro opublikowane w USA przez czas dłuższy nie zmieniały obrazu sytuacji. WIG20 zyskiwał dwa procent. Dopiero przed rozpoczęciem sesji w USA podaż przystąpiła do działania. Niedźwiedzie nadal były jednak bardzo słabe. Po rozpoczęciu sesji indeksy ruszyły na północ i dzień zakończyliśmy blisko sesyjnego szczytu. WIG20 zyskał 1,92 proc.
Zakończenie tygodnia wzrostem WIG20 może kończyć dwutygodniowa korektę, ale nie musi. Równie prawdopodobne jest wejście rynku w fazę konsolidacji. Kluczowy będzie test szczytu sprzed dwóch tygodni.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Lekko spadkowy początek tygodnia na PLN przy nikłych obrotach
Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę dalszej korekty spadkowej na wycenie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1619 PLN za euro, 3,0492 PLN wobec dolara amerykańskiego
Popołudniowy komentarz giełdowy – Chiny dalej tracą
Handel o poranku w Europie wygląda bardzo mieszanie, ale z upływem kolejnych minut wydaje się, że dzisiejszą bitwę na rynku mogą wygrać giełdowe byki. W Chinach z kolei pomimo początkowo
Popołudniowy komentarz walutowy – niewielkie korekty na rynku
Podczas dzisiejszej sesji zmienność na głównych parach walutowych jest bardzo ograniczona za sprawą pustego kalendarium makroekonomicznego. Zakres ruchu na EURUSD nie przekracza 30 pipsów, a na większą aktywność inwestorów trzeba
Burzliwy tydzień może zacząć się od spadków
Początek poniedziałkowego handlu nie zapowiada się pomyślnie dla byków, co sygnalizują zdecydowane spadki na giełdach azjatyckich. Może więc być nerwowo, przed licznymi ważnymi informacjami makroekonomicznymi, które zaczną napływać od środy.
Spokojny początek tygodnia
Początek tygodnia na rynku walutowym został zdominowany przez publikację przemysłowych indeksów PMI. Mimo dobrych informacji napływających z Eurolandu, gdzie wysokość tego wskaźnika wzrosła z 50.3 pkt we wrześniu do 50.6
Draghi zapowiada reformy
W czwartek uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły informacje napływające zza Odry. Wiadomość o spadku dynamiki eksportu do najniższego poziomu od stycznia 2009 roku – z 4.8% m/m w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!