Tanie mieszkanie do wynajęcia? Nie w Polsce!
Jak wynika z szacunków Lions Banku wynajem w Polsce jest jednym z najdroższych w Europie. Uśredniając w Polsce wynajmowanie mieszkania opłaca się tylko przez 15 lat. Potem wartość wynajmu przekracza wartość średniej cenowo nieruchomości. Dla porównania średnia dla Unii Europejskiej zakłada 26 lat wynajmu mieszkania.
Przykładowo analitycy Lions banku wyliczyli, że cena zakupu mieszkania w centrum Wiednia wynosi 1,3 mln euro, a jego czynsz najmu wynosi 2,3 tys. euro. Za tę kwotę najem tego lokalu byłby opłacalny przez ponad 40 lat. W Warszawie koszt wynajmu zrównałby się z ceną zakupy już po 14,9 latach; w Niemczech po 30 latach; w Czechach o 23 latach, a we Francji po 34 latach.
Co ciekawe ceny mieszkań w Polsce wcale nie należą do wygórowanych. Co więc zatrzymuje nas przez kupnem wymarzonego m? I czemu decydujemy się na tak nieopłacalny wynajem? Odpowiedź jest banalna Pensja. Przeciętny Kowalski musi pracować na swoje mieszkanie dwa razy dłużej niż Niemiec, który średnio zarabia 3-4 razy więcej. Anglik mimo, że mieszkania w Wielkiej Brytanii są 4 razy droższe niż w Warszawie, musiałaby odkładać na swoje m tylko rok dłużej niż przeciętny Polak. Co jeszcze hamuje nas przed podjęciem decyzji o kupnie swojego mieszkania? Kredyt hipoteczny. W naszym kraju to zobowiązanie w większości przypadków na całe życie.
– Zakup mieszkania na własność, nawet na kredyt, to zawsze inwestycja. Pamiętajmy, że nieruchomość obciążoną kredytem zawsze możemy wynająć, a w najgorszym wypadku sprzedać. W przeciwieństwie do wynajmu ani złotówka zainwestowana w nieruchomość nie będzie stracona– mówi Łukasz Majcher, Włodarzewska SA.
Jaki z tego morał? W sytuacji kiedy będziemy zmuszeni wybierać kupić czy wynająć warto wziąć po uwagę, że nawet jeśli cena kredytu będzie nieznacznie większa niż kwota wynajmu to pieniądze, które zaoszczędzamy wynajmując, w efekcie okazują się niższe od tych, które zyskujemy poprzez posiadanie własności.
Może to Ci się spodoba
Raport z rynku nieruchomości – październik 2014
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w dalszym ciągu pozostają stabilne. W największych polskich miastach stawki ofertowe za metr kwadratowy we wrześniu zmieniły się – wzrosły lub spadły – najwyżej o
Komu należy się ulga mieszkaniowa?
Od roku w polskich przepisach istnieje tak zwana ulga mieszkaniowa. Została wprowadzona, aby ułatwić przejęcie nieruchomości oraz zwolnić nowych właścicieli z dodatkowych opłat. Czym się wyróżnia? Komu i w jaki
„Mieszkanie dla młodych” tańsze o 56 tys. zł
Wykończone mieszkanie w ramach programu MdM można kupić na osiedlu Alpha. Dzięki temu zaoszczędzimy kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w dodatku czas i nerwy, od razu wprowadzając się do gotowego lokum.
MdM: wnioski na ten rok tylko do 19 grudnia
Listopadowa sprzedaż kredytów z rządową dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych była podobna do październikowej. Wygląda na to, że w całym roku wykorzystanie zostanie niewiele ponad jedna trzecia pieniędzy
Obowiązkowy wkład własny zmniejszy szansę na kredyt
Nawet co piąty zainteresowany kredytem mieszkaniowym, czyli grubo ponad 30 tys. osób będzie miało problem z pożyczeniem pieniędzy na mieszkanie – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród doradców Open Finance. Wszystko
Na rynku mieszkań w Warszawie wiosna w pełni
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera na rynku mieszkaniowym w Warszawie widać widoczne ożywienie. Średnia cena, za którą mieszkańcy stolicy kupują własne M wrosła do 400 tys.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!