Spadek importu miedzi do Chin – raport surowcowy

Spadek importu miedzi do Chin – raport surowcowy

W czwartek nastroje na rynkach towarowych po raz kolejny się zmieniły, a ruch notowań indeksu CRB zmienił kierunek. Wczoraj indeks ten zanotował zniżkę o 0,32% do poziomu 293,08 pkt. Na plusie znalazły się notowania ropy naftowej, większości metali, a także nielicznych zbóż. Większość towarów rolnych została jednak przeceniona, a ponadto na sporym minusie znalazły się notowania gazu ziemnego, mięsa i srebra.

Presja podaży na rynku miedzi

Presję podażową widać m.in. na rynku miedzi. Wczorajszy delikatny ruch cen tego metalu w górę można zinterpretować jako odreagowanie po wcześniejszych dwóch sesjach dynamicznych zniżek. Ponadto, dalszy spadek cen miedzi w USA został zatrzymany przez techniczne wsparcie w okolicach 3,1583 USD za funt metalu.

Dzisiaj notowania nowojorskich kontraktów na miedź poruszają się powyżej wspomnianego technicznego poziomu wsparcia, jednak nie można wykluczyć jego pokonania w najbliższym czasie. Sytuacja fundamentalna na rynku miedzi sprzyja bowiem stronie podażowej.

Wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie tego roku podaż miedzi będzie spora. Kilka dni temu o uruchomieniu kopalni Sierra Gorda poinformowała spółka KGHM. Nieco później pojawiły się informacje o wznowieniu eksportu miedzi z Indonezji – spółka Freeport-McMoRan załadowała już pierwszy od początku roku transport tego surowca, po wcześniejszym wielomiesięcznym sporze z indonezyjskim rządem.

Eksport zaskakująco duży, import miedzi coraz mniejszy

Natomiast dzisiaj pojawiły się ważne dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Pokazały one, że w lipcu import miedzi do Chin spadł już trzeci raz z rzędu i wyniósł 340 tysięcy ton. Jest to zniżka o 2,9% w stosunku do importu w czerwcu.

Nie było to niespodzianką dla inwestorów, bowiem spadek importu miedzi do Chin był spodziewany – ze względu na liczne spekulacje dotyczące nieprawidłowości w używaniu metali jako zabezpieczenia kredytów, wiele przedsiębiorstw chińskich miało trudności z finansowaniem i właśnie z kupowaniem miedzi jako zabezpieczenia pod zaciągnięte zobowiązania.

Negatywny wydźwięk tej informacji został jednak w pewnym stopniu zniwelowany przez ogólne dobre dane dotyczące lipcowego handlu zagranicznego w Chinach. Wielkość eksportu zaskoczyła bowiem na plus: dynamika eksportu w lipcu wyniosła 14,5% w ujęciu rdr, podczas gdy oczekiwano 7,5% rdr.

Dobre dane dotyczące eksportu poprawiły ogólny odbiór sytuacji w chińskiej gospodarce, budząc oczekiwania dotyczące zwiększenia popytu także na miedź. Niemniej jednak, mogą być to oczekiwania nieco na wyrost, zwłaszcza że w sektorze budowlanym Państwa Środka widać spowolnienie, a nawet zwiększony popyt prawdopodobnie nie nadąży za wzrostem podaży.

To nie koniec serii kluczowych danych makro z Chin. W przyszłym tygodniu opublikowane zostaną istotne informacje dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich w lipcu. To kolejne dane, które mogą istotnie wpłynąć na cenę miedzi na globalnym rynku.

1

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - Obama znów trzęsie rynkami
Next Getin Noble Bank wspiera szkoły podstawowe na Dolnym Śląsku

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Rekordowa produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej – raport surowcowy

We wtorek notowania indeksu CRB wzrosły o 0,83% do poziomu 221,85 pkt. Wynik ten był rezultatem przede wszystkim wzrostu notowań ropy naftowej, czyli głównego składnika powyższego indeksu. Na rynkach pozostałych

Analizy surowców 0 Comments

Nadchodzące spotkanie OPEC i szwajcarskie referendum w centrum uwagi – raport surowcowy

W środę notowania indeksu CRB były ustabilizowane. Wartość indeksu powędrowała w górę o 0,22% do poziomu 266,41 pkt., jednak długoterminowy trend spadkowy pozostaje nienaruszony. Wczoraj przecenione zostały metale szlachetne, a

Analizy surowców 0 Comments

Nerwowo na rynku ropy

Poniedziałek przyniósł uspokojenie nastrojów na rynkach. Główne pary walutowe z eurodolarem na czele, odnotowały niewielkie zmiany względem piątkowych zamknięć. Po raz kolejny traciły natomiast amerykańskie giełdy. Brak znaczących publikacji makroekonomicznych

Analizy surowców 0 Comments

Czeka nas ciekawy tydzień na rynku złota – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych panowały mieszane nastroje. Indeks CRB zanotował wzrost o symboliczne 0,16% do poziomu 224,05 pkt. Wyjście tego indeksu na plus to zasługa głównie wzrostu cen miedzi,

Analizy surowców 0 Comments

Silny dolar wadzi surowcom – komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Indeks dolarowy w istotnym miejscu i z ważnymi implikacjami dla surowców • Problemy miedzi z odreagowaniem Ostatnie trzy miesiące były bardzo trudne na rynku surowców, gdyż

Analizy surowców 0 Comments

Huśtawka nastrojów na rynku gazu ziemnego – raport surowcowy

W poniedziałek na globalnym rynku finansowym nieobecni byli Amerykanie, którzy obchodzili Dzień Martina Luthera Kinga. W związku z tym nie był notowany indeks CRB, a handel wieloma towarami w USA

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź