Rewolucja na święta – pośrednicy nieruchomości a nowa ustawa konsumencka
25 grudnia wejdzie w życie Ustawa o Prawach Konsumenta. Zmodyfikuje ona sposób pracy pośredników w obrocie nieruchomościami, który będą musieli zmierzyć się z szeregiem nowych obowiązków i zmian. Kluczowe zagadnienia rewolucji prawnej w branży nieruchomości przybliżyła Polska Federacja Rynku Nieruchomości podczas zorganizowanej w październiku konferencji „Nowe prawa konsumentów w związku z wdrożeniem dyrektywy unijnej”.
Na odległość, czyli jak?
Nadchodzące przepisy – co szczególnie istotne dla pośredników nieruchomości – przede wszystkim zmieniają zasady zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość. Rozbudowują okoliczności ich zawarcia, definiując cztery konkretne przypadki. Nowe przepisy nakładają także na przedsiębiorcę obowiązek poinformowania klienta o możliwości odstąpienia od tego typu umowy bez podania przyczyny.
„Należy bezwzględnie stosować się do tego zapisu, bo w przeciwnym razie termin odstąpienia od umowy wydłuża się z 14 dni aż do 12 miesięcy” – mówiła prof. dr hab. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ekspert dodał, że powyższa regulacja nie obowiązuje w przypadku, gdy „przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy”. W przypadku wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości często niełatwo jest jednoznacznie określić, kiedy pośrednik w pełni wykonał usługę. Nawet jednak, gdy klient odstąpi od umowy, będzie musiał zapłacić kwotę wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do spełnionej usługi.
Katalog zobowiązań
Nowa ustawa konsumencka, niezależnie od tego czy umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa, na odległość czy w inny sposób, zobowiązuje przedsiębiorcę do przekazania klientowi katalogu informacji.Przepisy określają, że musi to nastąpić „najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową”.
„Należy poinformować konsumenta między innymi o swoich danych identyfikujących, o sposobie i terminie zapłaty, łącznej cenie lub wynagrodzeniu za świadczenie wraz z podatkami. Takie wiadomości przedsiębiorca będzie miał obowiązek przekazać na piśmie lub lub jeżeli konsument wyraził zgodę, na innym trwałym nośniku” – tłumaczyła Monika Bielicka z Federacji Konsumentów.
Ustawa formułuje 9 podstawowych punktów do wypełnienia, a w przypadku umów zawieranych na odległość jest to aż 21 szczegółowych wskazań.
„Nowy akt prawny chroni klientów, a dla pośredników w obrocie nieruchomościami jest kolejną w tym roku rewolucją, tuż obok wprowadzenia w styczniu deregulacji zawodu. Mam nadzieję, że ustawa, która niestety zawiera sporo niedomówień i ogólnych twierdzeń, nie będzie nastręczała zbyt wielu wyzwań interpretacyjnych i pozwoli jak najbardziej sprawnie odnaleźć się w nowej rzeczywistości” – zaznaczyła Anna Jackowska, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Otwocku i Wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość praktycznego wykorzystania zdobytych wcześniej informacji teoretycznych. W czasie warsztatów prowadzonych przez dr Krystynę Krzekotowską i radcę prawnego Jerzego Krzekotowskiego z Uczelni Łazarskiego(współtwórcy reformy prawa mieszkaniowego) ćwiczyli prawidłowe formułowanie umowy o pośrednictwie.
„Zarówno dla pośrednika, jak i zamawiającego ustawa wymaga większej formalizacji relacji między stronami umowy pośrednictwa. Ustawa powiększy jej treść i poszerzy załączniki. Konferencja zorganizowana przez PFRN rzetelnie i dokładnie przedstawiła problematykę nowelizowanego prawa” – skomentował Michał Niewiński z Mieszkanie24.com.
Więcej wiedzy
Pomocna w rozwiązywaniu problemów, jakie mogą się pojawić przy tworzeniu i zawieraniu umów pośrednictwa może być również najnowsza książka PFRN „Niedozwolone postanowienia umowne w umowach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w świetle orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów”, która miała premierę podczas konferencji. Autorka Anna Jackowska, wiceprezydent PFRN analizuje przesłanki i powody zakwestionowania przez sąd postanowień umów, zawieranych przez przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami.
W związku z dużym zainteresowaniem sektora nieruchomości nową ustawą konsumencką, Karolina Kisiel, Członek Zarządu PFRN zapowiedziała, że październikowa konferencja jest jedynie preludium do kolejnych wydarzeń planowanych przez PFRN, które będą edukowały w tym zakresie chętnych przedstawicieli branży.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości
Może to Ci się spodoba
Jakie mieszkania sprzedają się najlepiej?
Osoby, które mają stałe i pewne zatrudnienie poszukują właściwej lokalizacji do zamieszkania. Charakter mieszkania uzależniona jest od prywatnych potrzeb i wizji. Jednak są takie, które zawsze cieszyły się dużą popularnością
W Poznaniu coraz taniej
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w Poznaniu nabywcy kupują mieszkania taniej o prawie 3% w stosunku do jesieni zeszłego roku. To sygnał, że rosnąca konkurencja ze
Światło w tunelu, czyli jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce
Dla rynku nieruchomości w Polsce rok 2013 był najlepszy od czasów sprzed kryzysu. Zawarto najwięcej transakcji dla powierzchni komercyjnych od rekordowego roku 2006. Pierwszy kwartał tego roku według ekspertów jest
Polacy kupują mieszkania za gotówkę
Co trzecia transakcja mieszkaniowa na rynku wtórnym jest przeprowadzana za gotówkę. Najczęściej kupujemy w ten sposób mieszkania w Łodzi i Poznaniu. Od 1 stycznia 2015 r. potencjalnych kredytobiorców czekają kolejne
Mieszkanie w kredycie – jak wybrać nieruchomość z myślą o przyszłości
Zakup własnej nieruchomości to często decyzja na całe życie. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto poznać zasady, którymi powinniśmy się kierować przeglądając setki ogłoszeń nowych mieszkań i domów, również tych dotyczących
Apartament nad morzem, czyli dobra lokata kapitału
Sposobem inwestowania pieniędzy, który zaczyna być popularny w naszym kraju, jest lokowanie kapitału w wakacyjne nieruchomości za granicą. Jedną z zalet takiego sposobu jest posiadanie własnego apartamentu w innym kraju.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!