Puls rynku: EUR/USD
Zaskakująco dobre dane z amerykańskiej gospodarki nie sprzyjają europejskiej walucie. W dniu wczorajszym opublikowany został raport ISM obrazujący zmiany w amerykańskim sektorze przemysłowym. Odczyt na poziomie 55,7 pkt. był znacznie lepszy niż poprzedni 55,4 pkt. oraz prognoza na poziomie 54 pkt. Wczorajsza publikacja stała się kolejnym czynnikiem przemawiającym za zmniejszeniem przez FED skupu aktywów już na wrześniowym posiedzeniu. Z pewnością kolejnymi argumentami do stopniowego wygaszania programu QE może być dzisiejsza publikacja Beżowej Księgi, czy też piątkowe dane nt. rynku pracy ( non-farm payrolls).
Dziś od rana otrzymaliśmy dalszy ciąg publikacji indeksów PMI w strefie euro, lecz tym razem dla sektora usługowego. Dane okazały się dobre, lecz nie na tyle, by umocnić wspólną walutę. Indeks PMI dla strefy euro wzrósł do poziomu 50,7 pkt. w porównaniu do poprzedniego odczytu 49,8 pkt. Również sektory usługowe poszczególnych krajów pokazały wzrosty. Niemiecki PMI wzrósł do poziomu 52,8 pkt. w porównaniu do poprzedniego odczytu 51,3 pkt. Francuski PMI odnotował progres do poziomu 48,9 pkt. w porównaniu do poprzedniego odczytu 48,6 pkt. Ważną informacją będzie również odczyt PKB w strefie euro, publikowany o godz. 11.
Z naszej gospodarki napłyną ważne informacje. Po dwudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosi wielkość stóp procentowych w Polsce. Rynek nie spodziewa się tutaj jakichkolwiek zmian i wielkość stóp raczej pozostanie niezmieniona. Bardziej istotny w tym wydarzeniu pozostanie komentarz prof. Belki nt. tendencji rynkowych po ostatnich cięciach stóp. Najbardziej istotną informacją dla polskich inwestorów będzie decyzja rządu nt. zmian w polskim systemie emerytalnym. Decyzja niewątpliwie ma istotne znaczenie dla polskiej waluty, a konkretnie polskiego rynku długu. Ogłoszenie tej informacji ma nastąpić o godz. 12.
EURUSD
Na wykresie 8 godzinnym EURUSD znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższe wsparcie wyznacza ostatni dołek na poziomie 1,3137. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 1,3185.
USDPLN
Na wykresie 8 godzinnym USDPLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 3,2318. Najbliższy opór stanowi wczorajszy szczyt na poziomie 3,2550.
GBPUSD
Na wykresie 8 godzinnym GBPUSD znajduje się w chmurze Ichimoku. Oznacza to dużą niepewność wśród inwestorów. Najbliższe wsparcie wyznacza senkou span B na poziomie 1,5408. Najbliższy opór wyznacza senkou span A na poziomie 1,5597.
USDJPY
Na wykresie dziennym USDJPY znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższy opór stanowi szczyt z sierpnia na poziomie 99,93. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 99,01.
Łukasz Ogórek
www.idmtrader.pl
Może to Ci się spodoba
EUR/USD: konsolidacja w ramach trójkąta
Notowania EUR/USD poruszają się obecnie wewnątrz korekcyjnej formacji trójkąta. Jego górne ograniczenie znajduje się na oporze wynikającym ze zniesienia 50 proc. ostatniej fali spadkowej oraz zniesienia zewnętrznego 127,2 proc. poprzedniej
Analiza Forex: EUR/PLN
Podczas gdy rynki giełdowe powoli dryfowały, dolar odnotował w czwartek pokaźne spadki. Przyczyniły się do tego dane z USA, rozbudzające obawy inwestorów. Na sile zyskiwał wczoraj też rynek złota. Początek
Rozczarowanie niemieckim PMI – Raport dzienny FX
Nowy tydzień przynosi ostateczne odczyty przemysłowych indeksów PMI za listopad. Te ze strefy euro z jednej strony są lepsze (Hiszpania 54,7 pkt.), ale więcej jest słabszych odczytów (Włochy 49 pkt.
Groźba recesji ogranicza odreagowanie na RUB
Nad ranem obserwowaliśmy próbę odreagowania na USD/RUB, która bazowała na wczorajszym odbiciu kwotowań ropy naftowej (której wycena wykazuje wysoką korelację z kursem rosyjskiej waluty). Parę godzin temu na rynku pojawiły
CZK w dół po posiedzeniu CNB
W trakcie dzisiejszego posiedzenia CNB nie zmienił stóp procentowych, jednak na konferencji po posiedzeniu padło stwierdzenie, iż rozważana jest zmiana tzw. cap’a na parze EUR/CZK. Powodem dla takiego ewentualnego ruchu
NZD/USD: silne wzrosty i wyjście ponad opór
Kurs NZD/USD dynamicznie rośnie i powraca ponad ważny opór na 0,7670. Jeśli wyjście to okaże się trwałe, to notowania powinny zmierzać do górnego ograniczenia rozbudowanej formacji klina. Wcześniejszym oporem mogącym
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!