Powrót do spadków cen złota – raport surowcowy

Powrót do spadków cen złota – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor czerwony. Odzwierciedlił to indeks CRB, który wczoraj zanotował zniżkę o 2,46% do poziomu 216,40 pkt. Liderem przecen była ropa naftowa, której ceny wczoraj spadły o ponad 4,2%. Taniały jednak także metale oraz spora część towarów rolnych.

Kolejny wzrost zapasów ropy w USA

Wyraźna zniżka cen ropy naftowej była wczoraj podyktowana kilkoma czynnikami. Najważniejszym z nich były informacje o kolejnym sporym wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Departament Energii USA w dużej mierze potwierdził wnioski zawarte we wtorkowym raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw i podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 10,95 mln baryłek (wg API było to 12,2 mln baryłek). Tym samym osiągnęły one kolejny historyczny rekord.

Warto wspomnieć, że w minionym tygodniu produkcja ropy naftowej w USA wzrosła i przekroczyła 9,4 mln baryłek dziennie. Tym samym, zanegowana została teoria o zmianie tendencji w kwestii produkcji ropy naftowej w USA – wcześniejszy delikatny spadek produkcji okazał się, przynajmniej na razie, wyjątkiem od reguły.

Departament Energii podał także, że zapasy ropy naftowej w miejscowości Cushing w Oklahomie wzrosły aż o 1,2 mln baryłek w minionym tygodniu, przez co tamtejsze magazyny są już zapełnione w 85%. Obawy o ich całkowite zapełnienie pojawiają się dość często, co ma uzasadnienie w obliczu tempa wzrostu zapasów ropy naftowej. Pewnym sposobem na zapobieżenie takiej sytuacji są ułatwienia dotyczące eksportu tego surowca z USA. Chociaż oficjalnie istnieje w tej kwestii zakaz, to poszczególne firmy otrzymują od amerykańskiego rządu pozwolenia na eksport lekkich kondensatów ropy naftowej, tym samym ten zakaz omijając. Wczoraj o uzyskaniu takiego pozwolenia poinformowała spółka ConocoPhillips – największy niezależny producent ropy i gazu w Stanach Zjednoczonych.

Wczorajsza przecena ropy naftowej WTI była uzasadniona nie tylko fundamentalnie, lecz także technicznie. We wtorek notowania tego surowca dotarły bowiem do ważnego poziomu oporu w okolicach 54 USD za baryłkę, który kilkakrotnie powstrzymał stronę popytową w lutym tego roku.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Cena złota pod presją podaży

Tymczasem na rynku złota niedźwiedzie dominują od początku tego tygodnia. Wczoraj cena tego surowca przełamała w dół psychologiczną barierę 1200 USD za uncję, co ma duży związek z umocnieniem się amerykańskiego dolara.

Wczorajsze minutki Fed zasugerowały, że mimo słabszych danych makro w USA, scenariusz podwyżki stóp procentowych w tym kraju już w czerwcu nie jest wykluczony. To zaś oznacza presję na silnego dolara i, co za tym idzie, niższy poziom cen złota. Jednak nie tylko powiązanie z rynkami walutowymi działa na niekorzyść złota.

Problemem na tym rynku pozostaje także wątły popyt na złoto fizyczne. Chińskie zakupy tego kruszcu są rozczarowujące – wielu tamtejszych inwestorów pamięta jeszcze sytuację w roku 2013, kiedy to zakupili oni złoto po dużych spadkach cen tego surowca, a mimo to notowania kruszcu nadal poruszały się w dół. Obecnie wielu chińskich inwestorów i konsumentów podchodzi do tego rynku z ostrożnością. Podobnie ma się sprawa z inwestorami, którzy lokują swój kapitał na rynkach metali szlachetnych poprzez fundusze ETF. Aktywa tych funduszy w tym tygodniu utrzymują się na relatywnie niskim poziomie, co podkreśla wyczekiwanie inwestorów na lepszą okazję do kupna złota.

Obecnie sytuacja na rynku złota jest w dużej mierze zależna od notowań amerykańskiego dolara. Dalsze umacnianie się tej waluty doprowadziłoby do pogłębienia spadków na rynku złota – i być może także do osiągnięcia nowego tegorocznego minimum cenowego.

2

Wykres 2. Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous EUR/USD: walka na wsparciu
Next Poranny komentarz walutowy - minutes zostawiło rynki zdezorientowane

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Koniec korekty na złocie

Silne spadki obserwowaliśmy w dniu wczorajszym na rynku złota, a więc zgodnie z naszymi prognozami, cena złota powróciła do ruchu spadkowego. Środowa zniżka względem poprzedniego zamknięcia wyniosła 30$. Od 1

Analizy surowców 0 Comments

Presja silnego dolara na ceny metali szlachetnych – raport surowcowy

Poniedziałek był w USA dniem świątecznym – obchodzono tam Dzień Prezydenta. Na rynkach surowcowych oznaczało to ograniczoną aktywność inwestorów – część giełd w ogóle nie funkcjonowała, co odbiło się na

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: kontynuacja wzrostów

Notowania złota pokonały już opisywane przez nas opór na 1 225 USD i kontynuują wzrosty, dla których najbliższym celem jest zniesienie 61,8 proc. ostatniej dużej fali spadkowej wypadające w okolicy

Analizy surowców 0 Comments

Odbicie na cenach pszenicy

Po mocnym spadku cen pszenicy w poprzednim tygodniu, ten tydzień kupujący rozpoczynają od nadrabiania strat. Dzisiaj notowania pszenicy dotarły już do okolic 490 USD za 100 buszli, jednak do psychologicznej

Analizy surowców 0 Comments

USA, Brazylia i Chiny w centrum uwagi na rynkach zbóż – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB odbiły w górę o 0,69%, docierając do poziomu 273 pkt. Wzrost wartości indeksu CRB wynikał ze zwyżek cen

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach zbóż – raport surowcowy

Początek nowego tygodnia na wielu rynkach towarowych rozpoczął się od wzrostu cen. Indeks CRB zanotował zwyżkę o 0,41% do poziomu 276,72 pkt. Wyraźnie podrożały przede wszystkim niektóre zboża, a także

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź