Podstawowe informacje o funduszach inwestycyjnych
Fundusz inwestycyjny jest formą zbiorowego lokowania środków pieniężnych w celu osiągania zysków. Zgodnie z zasadą „w grupie siła”, inwestorzy mogą dzięki nowoczesnym instrumentom pomnażać swoje oszczędności. Fundusze inwestycyjne są dzisiaj doskonałą alternatywą dla kont oszczędnościowych czy lokat terminowych.
Popularność funduszy inwestycyjnych
W Polsce inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie jest jeszcze tak popularne, jak na przykład za naszą zachodnią granicą czy w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dlatego, że Polacy nadal obawiają się lokować swoje pieniądze, mając świadomość istnienia ryzyka ich utraty.
Z drugiej strony należy jednak zdać sobie sprawę, że fundusze inwestycyjne dają szansę na naprawdę spory zarobek. Generowane mogą być w tym przypadku znacznie większe zyski, niż inwestując w lokatę czy konto oszczędnościowe.
Działanie funduszy inwestycyjnych
Majątek funduszu inwestycyjnego jest zbiorem środków finansowych różnych inwestorów. Są one inwestowane w aktywa, takie jak papiery wartościowe, ale też inne instrumenty rynku pieniężnego i prawa majątkowe, w tym w surowce.
Z kapitału inwestora nabywane są jednostki uczestnictwa w poszczególnych funduszach. Dzięki temu tworzy się cały portfel inwestycyjny, a ryzyko utraty kapitału zostaje minimalizowane.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych
Fundusze inwestycyjne dzielą się na te według zawartości portfela, czyli pieniężne, dłużne, mieszane oraz akcyjne. Można je także podzielić według form uczestnictwa, na otwarte i zamknięte.
Przed rozpoczęciem inwestowania warto dobrze zweryfikować charakterystykę poszczególnych instrumentów. Okazuje się, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne może być dobrane odpowiednio do oczekiwań, ale i możliwości inwestora. Inwestor musi wziąć pod uwagę ryzyko inwestycyjne, czas trwania inwestycji czy kwotę, jaką musi w tym celu „zamrozić”.
Główne zasady inwestowania
Każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę, że im wyższy oczekiwany zysk, tym większe jest ponoszone ryzyko.
Fundusze inwestycyjne trzeba dobrze poznać. Nie zawsze wystarczy wnieść kapitał. Początkujący inwestorzy, którzy korzystają z usług doradców inwestycyjnych, również powinni orientować się w kwestii mechanizmów funkcjonowania poszczególnych instrumentów.
W fundusze inwestycyjne powinny inwestować osoby, które nie boją się podjąć ryzyka. Złym doradcą jest jednak impulsywne działanie. Co ciekawe, znacznie lepsze wyniki inwestycyjne osiągają w tym zakresie kobiety. Biorąc pod uwagę fundusze inwestycyjne, to właśnie panie wykazują o wiele więcej rozsądku i opanowania.
Alternatywy
Warto wiedzieć, że w fundusze inwestycyjne może inwestować tak naprawdę każdy. Koszty jednostek uczestnictwa to nawet 50 złotych.
Ci, którzy obawiają się ryzyka utraty części albo całości kapitału, mogą inwestować w produkty połączone. To na przykład lokata z funduszem inwestycyjnym. Wtedy środki dzielone są na dwie części. Jedna lokowana jest w agresywny fundusz, druga w bezpieczną lokatę. W razie niepowodzenia inwestor straci tylko połowę swoich oszczędności.
Może to Ci się spodoba
Warszawski Służewiec przekształca się z dzielnicy biurowej w mieszkalną
Warszawski Służewiec to już nie tylko zagłębie biurowców. Powstaje tu coraz więcej budynków mieszkalnych. Dzielnica biurowa może się stać dobrym miejscem do życia, jak pokazują przykłady z Amsterdamu, Barcelony czy Londynu. Wymaga
Polski Fundusz Rozwoju pracuje nad strategią
Polski Fundusz Rozwoju to około 50 mld zł aktywów i 13 mld zł kapitału – mówi prezes PFR Paweł Borys. Trwają prace nad strategią, w ramach której powstanie platforma z wieloma instrumentami wsparcia
Do 2030 roku miejski transport ma być znacznie bardziej ekologiczny. To wymusza na przewoźnikach inwestycje
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej do 2030 roku połowa taboru komunikacji miejskiej musi być nisko- bądź bezemisyjna, a do 2050 roku tradycyjny olej napędowy powinien zupełnie zniknąć z transportu w miastach. To powoduje,
Warszawska firma wraz ze światowymi gigantami rozwija wirtualną rzeczywistość
Technologia wirtualnej rzeczywistości coraz bardziej powszechna. Rośnie też wartość tego rynku, która do 2020 roku może sięgnąć 160 mld dol. Nad technologią VR pracują najwięksi globalni gracze, tacy jak Google,
Rośnie konkurencja na rynku telekomunikacyjnym. Operatorzy rywalizują jakością usług
Rynek telekomunikacyjny staje się coraz bardziej konkurencyjny. Operatorzy kablowi, mobilni, stacjonarni czy satelitarni oferują podobne pakiety. Wyróżnić mogą się jednak jakością usług, ich większą dostępnością i szerszym zasięgiem. Jeden z operatorów, UPC, zapowiada podwojenie
Polski rynek hotelowy kwitnie
Rosnący ruch turystów z kraju napędza polski rynek hotelowy, przez co jest on atrakcyjny dla inwestorów i deweloperów. Rośnie również liczba gości z zagranicy, a Polska staje się coraz bardziej rozpoznawalnym kierunkiem turystycznym. Rodzimej branży
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!