Tylko co piąta polska firma korzysta z systemów zarządzania zasobami. Branża IT liczy na więcej zamówień
Systemy ERP, służące do planowania i zarządzania zasobami firmy, są wykorzystywane przez 22 proc. przedsiębiorstw – wynika z danych GUS. Średnia dla UE to 31 proc., a w takich krajach jak Belgia czy Austria korzysta z nich prawie co druga firma. Dlatego branża IT liczy na dynamiczne wzrosty w tym obszarze. Tym bardziej że zamówieniom na systemy sprzyjać będą programy unijne.
– Rynek ERP, rynek informatyczny stale rośnie, a my sukcesywnie notujemy wzrosty w segmencie zarówno średnich firm, jak i uczelni, w których jesteśmy jednym z liderów rynku. Rynek tej jest jednak zależny od dotacji unijnych. Cały czas branża czeka na uruchomienie programów unijnych i liczy na to, że nowa perspektywa będzie dużą szansą – mówi agencji informacyjnej Newseria Wacław Szary, prezes zarządu OPTeam SA.
W 2014 roku, jak wynika z raportu IDC, polski rynek systemów klasy ERP wart był ponad 270 mld dolarów, a rynek rósł w dwucyfrowym tempie.
Systemy te poprzez udostępnianie informacji między wszystkimi działami w przedsiębiorstwie ułatwiają planowanie i zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Jak wynika z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2011–2015”, wykorzystanie ERP w 2015 roku deklarowało 22 proc. firm (wzrost z 17 proc. w ciągu roku). Wśród dużych podmiotów odsetek ten jest znacząco wyższy – wynosi 83,2 proc.
Stopień wykorzystania ERP zależy też od branży. Najwyższy był w dwóch kategoriach: naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu komputerowego (47,2 proc.) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię, gaz, parę wodną i gorącą wodę (42,7 proc.). Najrzadziej korzystały z nich natomiast firmy z dwóch branż: zakwaterowanie i gastronomia (9,3 proc.) oraz budownictwo (10 proc.).
– Sytuacja na rynku IT podlega dynamicznym zmianom. Wymusza to na firmach z branży coraz to nowe działania, integratorzy systemów muszą rozszerzać swoje kompetencje, my też jako spółka to czynimy w stałym trybie, poszerzając portfolio usług i zwiększając zakres naszych kompetencji – podkreśla Szary.
Jak podkreślają eksperci, bez inwestycji w IT firmy tracą szanse w rywalizacji z bardziej zaawansowanymi pod tym względem konkurentami.
– Aktualnie na rynku obserwujemy trend inwestowania przez firmy w aplikacje chmurowe. To jest trend występujący nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Jako liczący się integrator na rynku IT musimy również sprostać tym wymaganiom, proponując naszym klientom tego typu rozwiązania – podkreśla prezes OPTeam SA.
Rynek cloud computing w Polsce wart jest ok. 400 mln zł i szybko rośnie. W opinii analityków rynku brak wdrożenia w firmie rozwiązań chmurowych będzie w najbliższych latach porównywalny z brakiem obecności w internecie.
Może to Ci się spodoba
Kieszonkowe na ferie karta czy gotówka?
Rozpoczął się sezon zimowych wyjazdów. Dzieci, które spędzą ferie na różnego rodzaju obozach i wycieczkach, zwykle dostają od rodziców trochę pieniędzy. Expander podpowiada, aby kwota kieszonkowego nie była zbyt duża,
Na świecie w 2020 roku będzie 45 zetabajtów danych
Rynek danych rozwija się dziś sześć razy szybciej niż cała branża IT. Za cztery lata jego wartość przekroczy 200 mld dol. Ze względu na to, że na analityce danych opartych
Polski sektor bankowy czeka konsolidacja. PZU chce w niej aktywnie uczestniczyć
Spada liczba banków komercyjnych w Polsce. Jeszcze kilka la temu było ich 50, teraz ich liczba nie przekracza 40. Konsolidacja będzie postępować, bo przy obecnych wymogach biznesowych mniejsze banki nie mają racji bytu.
Lotnisko w Modlinie – wiele opcji dla oszczędnych
Marzenia o podróżach za grosze są łatwiejsze do spełnienia, niż mogłoby się wydawać. Odpowiednio wcześniej zaplanowany wyjazd albo spontaniczny, dwudniowy wypad do pięknej europejskiej stolicy – wszystko stoi przed nami
Opóźnia się uchwalenie ustawy o rencie dożywotniej
Po dwóch konferencjach uzgodnieniowych i zakończonych konsultacjach społecznych, projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, podobnie jak ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, miał trafić do prac parlamentarnych. Rekomendowane wdrożenie obu regulacji
Do 2020 roku świat zdominuje trend otwartej gospodark
Cyfrowa rewolucja sprawia, że rozwija się nowy trend: otwarta gospodarka. W 2020 roku blisko 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych. Zmiany wymagają od organizacji przystosowania się i odmiennego sposobu zarządzania. Wyzwaniem będzie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!