Oddalanie się od wsparcia

Oddalanie się od wsparcia

W USA byki stały w poniedziałek przed zadaniem potwierdzenia, że zeszłotygodniowa obrona wsparcia technicznego była czymś poważnym, a nie nieistotnym odbiciem. Nie było to bardzo trudne zadanie, bo raportów makro i publikacji wyników kwartalnych spółek było niewiele.

Raport o marcowej o sprzedaży domów na rynku wtórnym pokazał, że sprzedaż spadła o 0,6 proc. Oczekiwano, że wzrośnie o 0,6 proc., a do tego dane z poprzedniego miesiąca zostały zweryfikowane delikatnie w dół. Ceny jednak wzrosły, a zmiany w sprzedaży były tak małe, że można uznać te dane za neutralne.

Na rynku akcji przed sesją raporty kwartalne opublikowały Caterpillar i Halliburton. W obu przypadkach rynek zareagował wzrostem cen akcji spółek. Akcje Caterpillara na początku sesji taniały, bo spółka obniżyła prognozy na ten rok, ale potem też zaczęły drożeć, bo szef firmy powiedział, że sektor wydobywczy uderzył już o dno. Najmocniej drożały spółki z sektora wysokich technologii pod wodzą Microsoftu.

Początek sesji przebiegał jednak pod znakiem dominacji niedźwiedzi. Indeksy spadały, ale już po dwóch godzinach, kiedy indeks S&P 500 nie dotykał nawet średniej 50. sesyjnej, byki zaatakowały i pewnie poprowadziły indeks na północ. Powodów oprócz techniki (broni się wsparcie to trzeba kupować) dla zwyżki nie było żadnych.

Pod koniec sesji w Kanadzie policja poinformowała o udaremnieniu poważnego zamachu na linie kolejowe, co chyba nieco obóz byków zatrzymało. Sesja zakończyła się wzrostem indeksów, ale przestrzegałbym przed wyrażaniem opinii mówiących o tym, że korekta się zakończyła. Możliwe jest jeszcze utworzenie formacji głowy z ramionami lub podwójnego szczytu. Powiedziałbym nawet, że jest to bardziej prawdopodobne niż pokonanie szczytu z tego roku i kontynuowania hossy.

Na GPW początek poniedziałkowej sesji był nerwowy, co wynikało z podobnego zachowania innych giełd, ale po godzinie byki zaczęły przeważać. Najmocniej na wzrost WIG20 wpływały drożejące akcje KGHM (mimo tego, że cena miedzi nadal spadała). Po okresie marazmu, ale przed rozpoczęciem sesji w USA na rynku pojawiła się lekka tendencja do osuwania się indeksów.

W końcu niedźwiedzie przycisnęły mocniej i indeks dotknął poziomu neutralnego. Jeszcze gorzej zachowywał się MWIG40. Potem WIG20 zabarwił się nawet na czerwono, ale dzięki fixingowi zakończył dzień na poziomie neutralnym, czym nie odbiegał od tego jak zachowały się giełdy zachodniej Europy. Oczywiście układ techniczny w niczym się nie zmienił.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk

Previous Wall Street odebrała ochotę na wzrost
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

EM FX: złoty najsilniejszy w regionie

Rentowność długu USA o dziesięcioletniej zapadalności zbliża się do 2 proc. W rezultacie po dynamicznej korekcie w notowaniach większości walut EMEA nie pozostał ślad. Sytuacja, w której ropa odbija mimo

Komentarze rynkowe 0 Comments

Burzliwy tydzień może zacząć się od spadków

Początek poniedziałkowego handlu nie zapowiada się pomyślnie dla byków, co sygnalizują zdecydowane spadki na giełdach azjatyckich. Może więc być nerwowo, przed licznymi ważnymi informacjami makroekonomicznymi, które zaczną napływać od środy.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Trwają prace nad projektem przepisów ograniczających sprzedaż alkoholu

Projekt przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu ma pozwolić samorządom na regulowanie miejsc i godzin, w których sprzedaż będzie zakazana. Samorządy będą mogły też decydować o liczbie sklepów monopolowych na określonym terenie. Obecnie szara strefa

Komentarze rynkowe 0 Comments

Stara gra – im gorzej tym lepiej

W USA wtorkowa sesja rozpoczęła się już po publikacji wyczekiwanego miesięcznego raportu z rynku pracy. Jak pamiętamy została ona przeniesiona z 4. października na wtorek 22. października z powodu częściowego

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane z Chin mogą pomóc bykom

Opublikowane dziś rano informacje z chińskiej gospodarki okazały się zaskakująco zgodne z oczekiwaniami. Inwestorzy mogą szczególnie optymistycznie przyjąć informację, że tamtejszy PKB zwiększył tempo z 7,5 do 7,8 proc., oddalając

Komentarze rynkowe 0 Comments

Niewielka szansa na wysokie ceny towarów w drugim kwartale

Olbrzymie oczekiwania dotyczące światowego wzrostu gospodarczego na początku 2013 r. spowodowały, że rok rozpoczął się mocnym akcentem, przez co nastąpiło niemal identyczne odtworzenie sytuacji z poprzednich dwóch lat. Inwestorzy weszli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź