Norwegia może ograniczyć wydobycie ropy naftowej – raport surowcowy

Norwegia może ograniczyć wydobycie ropy naftowej – raport surowcowy

W środę nastroje inwestorów na rynkach towarowych się polepszyły, co odzwierciedlił indeks CRB. Jego wartość wzrosła wczoraj o ponad jeden procent, docierając do poziomu 221,23 pkt. Podrożały przede wszystkim surowce energetyczne, a poza tym także niektóre metale i towary rolne.

Norweskie projekty naftowe pod lupą

Wczoraj w górę odbiły notowania ropy naftowej – amerykański surowiec gatunku WTI podrożał w środę o 1,5%. Niemniej jednak, była to jedynie symboliczna korekta – cena ropy wciąż porusza się w okolicach sześcioletnich minimów i obecnie wynosi niecałe 48 USD za baryłkę.

Wczoraj notowania ropy naftowej wzrosły pomimo niesprzyjających informacji dotyczących zapasów tego surowca w USA. Jak podał w swoim cotygodniowym raporcie Amerykański Instytut Paliw (API), zapasy ropy w USA w minionym tygodniu wzrosły aż o 5,7 mln baryłek. Niewielki wpływ tej informacji na cenę ropy wynika jednak m.in. z faktu, że pełne dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych dopiero dzisiaj zaprezentuje amerykański Departament Energii (DoE). Obie te instytucje publikują swoje cotygodniowe raporty dzień później niż zazwyczaj, ze względu na świętowany w USA w poniedziałek Dzień Martina Luthera Kinga.

Wczoraj pojawiły się jednak także ciekawe informacje z Norwegii. Okazuje się bowiem, że kraj ten może być kolejnym po USA państwem zaczynającym ograniczać wydobycie ropy naftowej ze względu na jej obecne niskie ceny. Już teraz niektóre firmy rozważają wycofanie się z niektórych pól naftowych wcześniej niż zakładały, skracając tym samym czas trwania projektów wydobywczych. Jeśli ceny ropy naftowej utrzymają się niskie przed dłuższy czas, to możliwe jest także odłożenie na później planowanych projektów.

Sektor naftowy odpowiada za jedną piątą PKB Norwegii. Ze względu na spadek cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach, obecnie sektor ten przechodzi restrukturyzację.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Miedź nadal w konsolidacji

Na plusie zakończyły wczorajszą sesję także notowania miedzi. Po części mógł być to efekt niezłych danych z rynku nieruchomości w USA oraz oczekiwań wprowadzenia przez ECB programu stymulującego gospodarkę strefy euro. Jednak patrząc na rynek miedzi w horyzoncie ostatnich kilkunastu dni, widać, że wczorajszy ruch nie zmienił na wykresie tego surowca zbyt wiele, w zasadzie wpisał się w ostatnią kilkudniową konsolidację cen tego metalu.

Dzisiaj rano cena miedzi pozostaje w konsolidacji – na rynku dominują niedźwiedzie, które zdążyły już zniwelować wczorajszy wzrostowy ruch. W perspektywie najbliższych tygodni miedź powinna pozostać pod presją podaży. Ostatnie dane makro z Chin były co najwyżej średnie, a perspektywy dla globalnej gospodarki pesymistycznie ocenił ostatnio m.in. Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

2

Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous IKE i IKZE: oszczędzanie z ulgą
Next Gołębia fala w bankach centralnych - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Rozczarowujący popyt na amerykańską pszenicę – raport surowcowy

Nieco lepsze nastroje inwestorów na rynkach surowców energetycznych, przewaga koloru czerwonego na rynkach towarów rolnych – tak można byłoby podsumować w skrócie wczorajszą sesję na rynkach towarowych. Indeks CRB zakończył

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy wciąż przy kilkuletnich minimach

W piątek notowania ropy naftowej cechują się niewielką zmiennością. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wciąż utrzymuje się poniżej poziomu 45 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej wciąż widać

Analizy surowców 0 Comments

Kontynuacja spadku cen ropy naftowej – raport surowcowy

We wtorek nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Indeks CRB zanotował delikatny spadek o 0,09% do poziomu 279,98 pkt. Na uwagę wczoraj zasługiwał przede wszystkim wyraźny spadek cen ropy naftowej.

Analizy surowców 0 Comments

Metale szlachetne: krajobraz po dynamicznej zwyżce – raport surowcowy

Notowania indeksu CRB zakończyły piątkową sesję na plusie – zwyżkowały o 0,84% do poziomu 266,79 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostów cen surowców energetycznych, a także większości metali. Na

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota nadal powyżej 1226 USD za uncję

Od wczoraj notowania złota delikatnie spadają, co wynika m.in. z umocnienia amerykańskiego dolara. Niemniej jednak, cena uncji żółtego kruszcu utrzymuje się powyżej poziomu wsparcia w okolicach 1226 USD. W ostatnich

Analizy surowców 0 Comments

Nadchodzące spotkanie OPEC i szwajcarskie referendum w centrum uwagi – raport surowcowy

W środę notowania indeksu CRB były ustabilizowane. Wartość indeksu powędrowała w górę o 0,22% do poziomu 266,41 pkt., jednak długoterminowy trend spadkowy pozostaje nienaruszony. Wczoraj przecenione zostały metale szlachetne, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź