Kolejny duży wzrost zapasów ropy w USA – raport surowcowy
Notowania indeksu CRB nadal tkwią w wąskiej konsolidacji. Wczoraj wartość tego indeksu wzrosła o 0,53% do poziomu 223,20 pkt. Pomogła zwyżka cen ropy WTI, gazu ziemnego, miedzi oraz kawy. Tymczasem większość pozostałych surowców i towarów zakończyła środową sesję na minusie.
Zapasy ropy w USA mocno w górę
Pozytywnym zaskoczeniem była wczoraj zwyżka cen ropy WTI o niemal 2%. Tym samym, cena amerykańskiego surowca kontynuuje systematyczny ruch w górę.
Wczoraj wzrostowemu scenariuszowi bynajmniej nie sprzyjały dane makroekonomiczne. Inwestorzy na rynku ropy wypatrywali przede wszystkim cotygodniowego raportu Departamentu Energii (DoE), dotyczącego zapasów paliw w USA. Jak się okazało, wnioski z raportu sprzyjały raczej sprzedającym.
Według wyliczeń DoE, w ubiegłym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 10,3 mln baryłek do poziomu 444,37 mln baryłek. To ponad dwa razy większa zwyżka niż oczekiwano na rynku – spodziewano się wzrostu zapasów średnio o 4,2 mln baryłek. Zresztą, tak dużego wzrostu nie zapowiadały też informacje opublikowane we wtorek przez Amerykański Instytut Paliw, według którego w minionym tygodniu zwyżka zapasów paliw wyniosła 2,9 mln baryłek (ten instytut opiera jednak swoje wyliczenia na niekompletnych danych, pochodzących z dobrowolnych ankiet podmiotów na rynku ropy naftowej).
Brak porozumienia w sprawie Iranu
Po publikacji raportu DoE, notowania ropy naftowej WTI dynamicznie spadły – jednak ten pesymizm trwał bardzo krótko za sprawą informacji dotyczących producentów ropy naftowej z Bliskiego Wschodu.
Jedną z nich był komunikat irańskiego ambasadora przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Powiedział on, że negocjacje Iranu z przedstawicielami sześciu ważnych gospodarek świata na razie nie przyniosły rezultatu – wciąż nawet nie ma wyznaczonej daty możliwego osiągnięcia ostatecznego porozumienia w sprawie programu atomowego Iranu.
Obecnie główną kwestią sporną jest czas, na jaki zawarte ma zostać potencjalne porozumienie. Prezydent USA Barack Obama wyraził zdanie, że Iran powinien zadeklarować zaprzestanie prac nad wzbogacaniem uranu na co najmniej 10 lat. Jednak według agencji informacyjnych, takie zobowiązanie jest dla Iranu nie do zaakceptowania.
Brak porozumienia w sprawie programu atomowego jest dla inwestorów sygnałem, że w najbliższym czasie rynku ropy naftowej nie zaleje dodatkowa podaż tego surowca ze strony Iranu. To zaś sprzyjało wczorajszym wzrostom cen ropy.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Optymistyczne wypowiedzi Naimiego
Warto dodać, że pozytywny wpływ na cenę ropy miała wczoraj także kolejna wypowiedź Alego Al-Naimi, czyli saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej. Naimi po raz kolejny wypowiedział się w optymistycznym tonie – zaznaczył, że spodziewa się w tym roku stabilizacji cen ropy naftowej i wyrównania się poziomów podaży i popytu na ten surowiec. Według saudyjskiego ministra, globalny wzrost gospodarczy zdaje się przyspieszać.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Optymistyczne prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych nie brakowało wyrazistych ruchów cenowych. Mocno podrożała kawa, kakao i pallad, z kolei na wyraźnym minusie znalazły się ceny pszenicy, kukurydzy i soku pomarańczowego.
Słabszy dolar wspiera cenę złota
Po dwóch spadkowych sesjach, notowania złota odrabiają część strat. Dzisiaj cena tego surowca kieruje się w górę i obecnie zbliża się do poziomu 1287 USD za uncję. Wzrostom cen żółtego
Oczekiwanie na wybicie
W krótkim terminie na złocie obserwujemy konsolidację. Trwa to już czternastą sesję z rzędu. Techniczny opór znajduje się w obszarze 1400 – 1410$. W średnim i długim terminie trend jest
Pallad w obliczu technicznego oporu
Notowania palladu, podobnie jak ceny złota, w ostatnich dniach delikatnie wzrosły. I również podobnie jak w przypadku złota, cena palladu obecnie zbliżyła się do ważnego technicznego poziomu oporu. W przypadku
Soja tuż poniżej 10 USD za buszel
Notowania soi znajdują się obecnie w tendencji wzrostowej. Dzisiaj cena tego zboża rośnie i jeśli utrzyma się na plusie do końca dnia, to będzie to już czwarta z rzędu wzrostowa
Brak zmiany saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej – na razie – raport surowcowy
Piątek był kolejnym dniem przewagi strony podażowej na rynkach towarowych. Indeks CRB zanotował spadek o 0,79% do poziomu 216,61 pkt. Na minusie dzień zakończyły notowania m.in. ropy naftowej, metali, a
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!