Jak dokonać korekty zeznania podatkowego?
Kiedy popełni się błąd w deklaracji PIT trzeba wykonać poprawki. By była ona prawidłowo wypełniona i oddana powinno się sporządzić ją na takim samym blankiecie, co pierwszą i załączyć do niej uzasadnienie przyczyn korekty. Może też pojawić się sytuacja, kiedy deklaracja była złożona kilka lat wcześniej. Wtedy należy odnaleźć konkretny arkusz na stronie Ministra Finansów i uzupełnić go.
Prawidłowe skorygowanie deklaracji podatkowej polega na zmianie wszystkich mylnych lub nieaktualnych informacji. Natomiast na pierwszej stronie zamiast kwadratu „złożenie zeznania” należy zaznaczyć „złożenie korekty”. Następnym ważnym elementem jest oddanie uzasadnienia. Trzeba w nim przedstawić błąd jaki podatnik wygenerował składając pierwotne zeznanie i jakie przedsięwziął poczynania, by zlikwidować uchybienie. Ważne jest, by wziąć pod uwagę, jaki upłynął czas od złożenia błędnej deklaracji. Bowiem przedawnienie ma miejsce po upłynięciu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w jakim składało się ją.
Bywają sytuacje, gdy Urząd Skarbowy wprowadza poprawki do deklaracji. Są to najczęściej błędy rachunkowe. Żeby mieć możliwość dokonania korekty suma nadpłaty czy też zwrotu nie może przewyższyć 1 000 zł. Oczywiście należy także pamiętać, ze popełnione błędy w rozliczeniu podatku mogą się wiązać z sankcjami pieniężnymi.
Paula Honc
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!