Fundacja PKO Banku Polskiego ofiarowała muzyczne zbiory Jana Webera Polskiemu Radiu

Fundacja PKO Banku Polskiego ofiarowała muzyczne zbiory Jana Webera Polskiemu Radiu

Kilkanaście tysięcy płyt, nut i partytur Jana Webera – jednego z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych – trafiło do Polskiego Radia. Z okazji 90-lecia istnienia PR, którego audycje informują i uczą kolejne pokolenia Polaków, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, Zbigniew Jagiełło przekazał ten bogaty zbiór rozgłośni.

Sztuce radiowej Jan Weber nadał nowy wymiar. Muzykolog i popularyzator muzyki klasycznej – z Polskim Radiem związany od końca lat pięćdziesiątych – stworzył własny styl prezentacji utworów klasycznych. Swoją ogromną wiedzę przekazywał z pasją i humorem. Tworzył audycje dla tych, którzy nie obcują na co dzień z muzyką. Także wielu pianistów uważa, że w ich życiu odegrał ważniejszą rolę, niż większość pedagogów.

Znawca twórczości Chopina i Liszta, cenił jazz, lubił heavy-metal. Kolekcjonował płyty, partytury oraz ….anegdoty i żarty rysunkowe. Swoją obszerną, wciąż pomnażaną kolekcję (w ocenie przyjaciół było to 20 metrów ustawionych pionowo płyt winylowych) chętnie udostępniał współpracownikom. Jednak przede wszystkim dzielił się nią ze słuchaczami. Mawiał, że jego ulubioną płytą zawsze jest ta, którą zdobył ostatnio.

Fundacja PKO Banku Polskiego umożliwiła spadkobiercom Jana Webera (zmarł w 1992 roku) przekazanie Polskiemu Radiu bogatego zbioru płyt, nut, partytur.

Jako mecenas kultury mamy wpływ na formowanie wrażliwości społecznej, narodowej tożsamości i gustu Polaków. Dlatego z wielką satysfakcją przekazujemy muzyczne zbiory redaktora Jana Webera, który miłość do muzyki zaszczepił kilku pokoleniom. Wspieramy w ten sposób rozgłośnię w realizacji jej misji publicznej, której elementem jest m.in. edukacja muzyczna społeczeństwa – mówi prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, członek Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia.

PKO Bank Polski, od blisko stu lat łączy rozwój innowacyjnych rozwiązań biznesowych ze wspieraniem inicjatyw, mających na celu edukację i ochronę dziedzictwa narodowego. Mecenat kultury i sztuki jest jednym z ważniejszych obszarów działalności na rzecz społeczeństwa prowadzonej przez Bank. Uważamy, że jest to inwestycja w przyszłość kolejnych pokoleń. Nasza pomoc pozwala urzeczywistniać ambitne plany wielu instytucjom kulturalnym w całej Polsce, m.in.: Teatrowi Polskiemu, Filharmonii Narodowej, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, czy Muzeum Narodowemu. Bank został też partnerem strategicznym Narodowego Forum Muzyki, które będzie gościć wszystkie projekty muzyczne związane z inicjatywą „Wrocław europejską stolicą kultury 2016”.

Wsparcie finansowe Banku, który włączył się do programu rekonstrukcji cyfrowej klasyki polskich filmów, umożliwia młodemu pokoleniu Polaków oglądanie dzieł rodzimej kinematografii w doskonałej jakości dźwięku i obrazu. W realizowanym projekcie KinoRP zdigitalizowanych zostało 19 filmów, m.in. komedie Stanisława Barei czy dzieła Andrzeja Wajdy. W ubiegłym roku cyfrowej rekonstrukcji zostały poddane filmy Juliusza Machulskiego. Bank od kilku lat jest także partnerem Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Źródło: PKO Bank Polski

Previous Najnowsza promocja kredytu samochodowego Niska Rata od Toyota Bank
Next USD/RUB w dół

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Premia dla Juniora w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski przygotował dla osób małoletnich specjalną ofertę oszczędnościową Premia dla Juniora. Za systematyczne oszczędzanie na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (OKO) w PLN, Bank oferuje premię w wysokości 50 zł.

Bankowość 0 Comments

Bank Zachodni WBK wspiera obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Bank Zachodni WBK od lat wspiera wydarzenia, które opowiadają o losach powstańców i przybliżają Polakom historię 63 dni walk w

Bankowość 0 Comments

Nowa subskrypcja db Lokaty Inwestycyjnej Polski Horyzont w Deutsche Bank

Deutsche Bank prowadzi subskrypcję produktu strukturyzowanego db Lokata Inwestycyjna Polski Horyzont. Wynik dla inwestorów zależny jest od kształtowania się kursu EUR/PLN. Produkt o 12-miesięcznym okresie inwestycyjnym oferuje 100% gwarancję kapitału

Bankowość 0 Comments

Zmiana oprocentowania w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski zmienia oprocentowanie kont oszczędnościowych w euro dla klientów indywidualnych oraz Otwartego Konta Oszczędnościowego w EUR dla przedsiębiorców. Zmiany obowiązują od 3 marca 2015 roku. Nowe oprocentowanie prezentuje

Bankowość 0 Comments

Grupa Getin Noble Bank wypracowała 115 mln PLN zysku netto

W III kwartale br. Grupa Getin Noble Bank wypracowała 115 mln PLN znormalizowanego zysku netto. Zaraportowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej uwzględniający jednorazowe dotworzenie odpisów w wysokości 44 mln

Bankowość 0 Comments

Specjalna oferta kredytów Meritum Banku dla budżetówki

Meritum Bank przygotował specjalną ofertę kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych dla pracowników sektora publicznego. Mogą oni liczyć na atrakcyjne oprocentowanie kredytu, już od 9,9 proc w skali roku oraz na dedykowaną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź