Tylko co dziesiąty urlopowicz korzysta z usług biur podróży
Tegoroczne wakacje Polacy organizują głównie we własnym zakresie. Niemal 68 proc. osób, które zamierzają wyjechać na urlop, zaplanuje go samodzielnie – wynika z danych Diners Club Polska. Z usług biur podróży skorzysta jedynie 12 proc. urlopowiczów. Powodem jest przede wszystkim fakt, że większą popularnością cieszą się w tym roku wyjazdy krajowe. Poza tym organizacja wyjazdów na własną rękę jest dużo łatwiejsza chociażby dzięki coraz większej liczbie portali hotelowych i aplikacji, które umożliwiają rezerwację tanich noclegów bezpośrednio u osoby oferującej nocleg za granicą.
– Z badania przeprowadzonego przez Diners Club Polska wynika, że prawie 68 proc. ankietowanych zamierza samodzielnie zorganizować swój wyjazd wakacyjny. 20 proc. z nas ma zamiar skorzystać z pomocy rodziny i przyjaciół przy organizacji wyjazdu, a jedynie 12 proc. Polaków chce korzystać z usług biura podróży. Może to wynikać z tego, że prawie 38 proc. osób badanych deklaruje, że zamierza spędzić urlop w Polsce, dlatego nie korzysta z biura podróży – mówi agencji informacyjnej Newseria Katarzyna Fatyga, dyrektor generalna Diners Club Polska.
Badania pokazują, że grupa wiekowa, która najchętniej sięga po wsparcie pośredników turystycznych, to osoby w wieku od 35 do 54 lat. Z ofert biur podróży w ogóle nie korzystają natomiast podróżujący w wieku od 18 do 24 lat. Samodzielną organizację wakacji częściej wybierają mężczyźni (71 proc.) niż kobiety (64 proc.). Kobiety chętniej sugerują się natomiast rekomendacjami rodziny i znajomych (26 proc. wobec 12 proc. mężczyzn).
– Samodzielne wyjazdy preferują ludzie młodzi między 18 a 24 rokiem życia, to jest największa grupa osób, i ponad 80 proc. mieszkańców metropolii i dużych miast. Z kolei w średnich i małych miastach dominującą formą organizacji urlopów wakacyjnych jest korzystanie z biur podróży – mówi Katarzyna Fatyga.
Eksperci podkreślają, że jest coraz więcej portali i aplikacji, które ułatwiają samodzielną organizację wakacyjnego wyjazdu.
– Są portale ułatwiające rezerwację hotelową, zakup biletów lotniczych czy nawet takie aplikacje, gdzie możemy wynająć domy lub mieszkania wakacyjne bezpośrednio od ich właścicieli. Część firm i organizacji również oferuje swoje usługi, które ułatwiają samodzielną organizację wyjazdów wakacyjnych. My np. mamy usługę Diners Club Traveler, która umożliwia rezerwację wybranego hotelu na całym świecie – tłumaczy Katarzyna Fatyga.
Decydując się na wyjazdy organizowane przez biura podróży, warto zwrócić uwagę na wiarygodność pośrednika.
– Na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki można znaleźć listę biur podróży i pośredników turystycznych, którzy są wiarygodni. Jeśli korzystamy z różnych portali internetowych lub aplikacji do samodzielnej rezerwacji takiego wyjazdu, to warto sprawdzić, czy takie strony mają certyfikaty lub podpytać naszych znajomych i rodzinę, czy już korzystali z podobnego rozwiązania i jakie były ich opinie na ten temat – podkreśla Katarzyna Fatyga.
Zdaniem ekspertów obecnie najmodniejszymi kierunkami zagranicznych wojaży Polaków są Hiszpania, Chorwacja i Grecja. Coraz popularniejsze stają się też zupełnie nowe kierunki, które mają zastąpić coraz mniej bezpieczne kurorty. Polacy zaczęli więc odkrywać nieznane Bałkany – Albanię, Czarnogórę, a także Gruzję.
Może to Ci się spodoba
Ponad połowa Polaków krytycznie ocenia wymiar sprawiedliwości
Cykliczne sondaże pokazują, że ponad połowa Polaków ma negatywne opinie dotyczące działania wymiaru sprawiedliwości. Również dziennikarze wskazują na wizerunkowe grzechy polskich sądów. Zdaniem ekspertów od komunikacji i PR niezależnie od poglądów
Media społecznościowe to nie tylko rozrywka. Nowe aplikacje ułatwiają poszukiwanie pracy i kontakt z pracodawcami
Social media stopniowo zmieniają swój charakter. Facebook przestaje być jedynie platformą do komunikacji między znajomymi. Nowe funkcje wspierają proces ubiegania się o pracę i kontakt z pracodawcą – podkreśla Joanna Jałowiec, redaktor naczelna
Do 2020 roku świat zdominuje trend otwartej gospodark
Cyfrowa rewolucja sprawia, że rozwija się nowy trend: otwarta gospodarka. W 2020 roku blisko 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych. Zmiany wymagają od organizacji przystosowania się i odmiennego sposobu zarządzania. Wyzwaniem będzie
Ile wydaje standardowa polska rodzina?
W mediach wciąż słyszymy o spadku demograficznym. Młodzi coraz rzadziej decydują się na więcej niż jedno dziecko. Powodem takiej sytuacji są koszty jakie musimy ponieść by utrzymać liczną rodzinę. Ceny
Dbamy o skórzaną tapicerkę
Tapicerka ze skóry to taki element, który sprawi, że nasze auto będzie miało więcej uroku, zaprezentuje się rzeczywiście świetnie. Ale ta poprawa wyglądu będzie możliwa tylko w momencie, gdy będziemy
RPP: stopy procentowe bez zmian
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: • stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej; • stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej; • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!