Czy zasady wywłaszczenia są korzystne dla przedsiębiorców?
Zdaniem przedsiębiorców w przepisach prawa polskiego brak jest zapisu, który mógłby zagwarantować pełną naprawę szkody, jaką powoduje wywłaszczenie nieruchomości. Firmy chcą, aby zostały stworzone narzędzia umożliwiające im domaganie się odszkodowania za szkody wyrządzone przez legalne wywłaszczenie.
Zdaniem właścicieli przedsiębiorstw obecne prawo nie daje im możliwości uzyskania pełnego odszkodowania za szkody, jakie wyrządza wywłaszczenie nieruchomości, zwłaszcza pod budowę dróg i autostrad. Jest to powodem kłopotów finansowych wielu firm. Według przepisów właścicielom przedsiębiorstw przysługuje odszkodowanie tylko za wywłaszczenie nieruchomości bez uwzględnienia innych szkód w postaci poniesionych strat i utraconych korzyści. Dodatkowo od kwoty odszkodowania firma musi zapłacić podatek dochodowy i podatek VAT.
Odszkodowanie powinno obejmować szkody powstałe na skutek wywłaszczenia nieruchomości, zwłaszcza te, które powstały z powodu przerwy w działaniu i przeniesienia przedsiębiorstwa w inną lokalizację. To sprecyzowanie da wywłaszczonym gwarancję uznania szkód, które są bezsprzeczne i są wynikiem dezorganizacji pracy spowodowanej przeniesieniem przedsiębiorstwa w inne miejsce.
Według Konstytucji wywłaszczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy dokonywane jest na cele publiczne i odpowiednim odszkodowaniem.
Przepisy prawne mówią też, że wywłaszczenie własności nieruchomości użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego, może odbyć się za odszkodowaniem wynoszącym równowartość tych praw. Decyzja o wywłaszczeniu jest podejmowana przez organ administracji publicznej.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej jest uregulowana w ustawie o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którą odszkodowanie należy się jedynie za prawa rzeczowe. Odszkodowanie to nie uwzględnia szkód, które wynikają z zakłócenia działalności gospodarczej.
Oznacza to, że prawo polskie nie umożliwia odzyskania pełnego odszkodowania za szkody, jakie może spowodować wywłaszczenie.
Te rozwiązania naruszają regulacje wielu umów popierających inwestycje. Jedną z nich jest ochrona przed wywłaszczeniem przez państwo przyjmujące inwestycję bez słusznego i uczciwego odszkodowania.
Międzynarodowe trybunały arbitrażowe podkreślają też, że wywłaszczenie nie ogranicza się do praw rzeczy Na gruncie prawa międzynarodowego, pojęcia „własności” nie można zawężać do rzeczy tylko i wyłącznie materialnych.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
W jakim celu wprowadzono opłaty produktowe?
Przystąpienie do UE oznaczało dla przedsiębiorców wiele zmian. Wzrosła świadomość, przede wszystkim w sprawie zanieczyszczenia środowiska i poruszono kwestie związane z ekologią. Nie może zatem zaskakiwać fakt, że wprowadzono regulacje
Kto powinien prowadzić pełną księgowość?
W roku 2012 licznym podmiotom będzie ciężej uniknąć stosowania zasad pełnej księgowości, jako że zmieniła się granica przychodów netto. Pułap, jaki obowiązywał, równał się 5 293 440zł, tymczasem teraz jest
Wszystko o tutoringu
Większe przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy próbują usprawnić cały mechanizm zarządzania pracownikami i zmodernizować sposoby motywowania pracowników. W ramach testów od jakiegoś czasu działa tzw. tutoring, który powinien pozytywnie wpływać na
Dlaczego stosuje się controlling?
Większe firmy i przedsiębiorstwa stawiają sobie poważne cele, które muszą zostać zrealizowane w określonym czasie. Aby opinia na koniec roku została przygotowana sprawiedliwie i obiektywnie wprowadza się tzw. controlling. Na
Co to jest działalność koncesjonowana?
Aktualnie, szczególnie w branży handlowo-usługowej, do kierowania działalnością trzeba zdobyć koncesję. Zwykle wystarczy złożyć wniosek do właściwej instytucji państwowej z prośbą o przyznanie zgody, na przykład na dystrybucję napojów wysokoprocentowych.
Jak działają agencje ratingowe?
W kraju od dawna funkcjonują agencje ratingowe. Mają własny kapitał, ale wypełniają istotne zadania i wyliczenia, na które czeka większość świata biznesowego. Co sprawdzają agencje ratingowe? Czy są wiarygodne i
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!