Cena ropy w okolicach tegorocznych minimów – raport surowcowy
We wtorek notowania indeksu CRB znów znalazły się na minusie. Tym razem jednak niewielkim – wartość indeksu spadła o symboliczne 0,13% do poziomu 266,85 pkt. Spadły ceny ropy, miedzi, a także wielu towarów z grupy tzw. soft commodities.
Prognozy przed spotkaniem OPEC
Ceny ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia nadal znajdują się pod presją podaży. Wczoraj cena amerykańskiej ropy WTI spadła o ponad 2%, natomiast zniżka cen ropy Brent niewiele jej ustępowała. Od czerwcowego szczytu, ropa naftowa została przeceniona już o niemal jedną trzecią.
Najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia (a może nawet i całego miesiąca) jest zaplanowane na jutro spotkanie przedstawicieli krajów OPEC. Pytaniem, jakie zadaje sobie obecnie wielu obserwatorów i uczestników rynku ropy, jest to, jak duże cięcie produkcji jest koniecznie, aby wesprzeć cenę ropy na globalnym rynku.
Prognozy są bardzo zróżnicowane. Niektóre zakładają brak cięcia, inne – niewielkie cięcie limitów produkcji. Pojawiają się też głosy, że aby cena ropy naftowej przestała spadać, cięcie musiałoby wynieść 1,5 mln baryłek. Ma to uzasadnienie w danych liczbowych, bowiem produkcja ropy naftowej w OPEC jest ostatnio o ponad milion baryłek większa niż popyt na ropę z kartelu. Niewykluczone więc, że niewielkie cięcie limitu produkcji ropy naftowej przez OPEC będzie niewystarczające do zatrzymania spadku cen ropy – lub, jeśli go zatrzyma, to na krótko.
Co zrobi Arabia Saudyjska?
Nie ulega wątpliwości, że obecny poziom cen jest dla wielu krajów OPEC zbyt niski, aby zbilansować budżet. Jest on niekomfortowy nawet dla tych państw, w których koszty wydobycia ropy naftowej są relatywnie niskie – np. dla Arabii Saudyjskiej.
W ostatnim czasie arabscy oficjele zapewniali jednak, że Arabia Saudyjska jest w stanie przetrwać poziom cen wynoszący 70-80 USD za baryłkę nawet przez rok bez większego uszczerbku dla budżetu tego kraju. To może wyjaśniać, dlaczego arabski minister ds. ropy naftowej podchodzi do tematu cięcia produkcji z taką nonszalancją.
Ali Al-Naimi w ostatnich dniach wymijająco odpowiadał na wszelkie pytania dziennikarzy dotyczące jego opinii na temat zasadności cięcia produkcji ropy przez OPEC. Mówił m.in., że „to nie pierwszy raz, gdy rynek ropy zmaga się z nadpodażą”, a spadek cen ropy o 30% w ostatnich miesiącach skwitował stwierdzeniem, że „przecież cena ropy czasem rośnie, a czasem spada”. Niechęć do komentowania sytuacji na rynku ropy przez arabskiego ministra zwiększa niepewność co do decyzji OPEC. Arabia Saudyjska jest bowiem największym producentem ropy naftowej w kartelu.
Rozmowy trwają
Oczekiwanie na czwartkowe spotkanie OPEC dla wielu krajów wcale nie jest bezczynne. W międzyczasie dochodzi do innych spotkań – takich jak to wczorajsze w Wiedniu, na którym spotkali się przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, a także dwóch krajów spoza OPEC: Rosji i Meksyku.
Niemniej jednak, chociaż przedstawiciele wszystkich czterech krajów zgodnie przyznali, że obecne ceny ropy nie są dobre dla producentów tego surowca, nie doszło do żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Tak czy inaczej, rosyjscy uczestnicy spotkania (szef Rosnieft Igor Sechin oraz minister energii Aleksander Nowak) wyrazili gotowość Rosji do ograniczania produkcji ropy naftowej, jeśli zdecyduje się na to także OPEC.
Dzisiaj rano cena ropy WTI delikatnie rośnie, jednak ewidentnie znajduje się pod presją podaży, bowiem zwyżka jest symboliczna. Tym samym, cena ropy porusza się w okolicach tegorocznych minimów cenowych. Dzisiejsza sesja może być relatywnie spokojna – ewentualne większe ruchy cenowe mogą być widoczne po południu, gdy będą publikowane dane z USA (w tym dane dot. zmiany zapasów ropy naftowej w USA).
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Raport surowcowy – Czekając na dane i nowe sankcje
W centrum uwagi: • UE ma wypracować wspólne stanowisko wobec Rosji • Dane nie pozostaną bez znaczenia Wczoraj kalendarium makroekonomiczne było puste i zmuszało inwestorów do koncentracji swojej uwagi na
Metale przemysłowe pod presją podaży – raport surowcowy
W czwartek notowania indeksu CRB odbiły w górę o pół procenta po dwóch dniach wyraźnych spadków. Był to rezultat wzrostu cen surowców energetycznych oraz sporej części towarów rolnych, w tym
Cena ropy kontynuuje ruch w dół – raport surowcowy
Wczoraj notowania indeksu CRB z powrotem skierowały się na południe, spadając o 0,45% do poziomu 268,94 pkt. Przyczyniła się do tego przede wszystkim przecena surowców energetycznych (w tym ropy naftowej),
Metale szlachetne: krajobraz po dynamicznej zwyżce – raport surowcowy
Notowania indeksu CRB zakończyły piątkową sesję na plusie – zwyżkowały o 0,84% do poziomu 266,79 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostów cen surowców energetycznych, a także większości metali. Na
USA i Arabia Saudyjska utrzymują poziomy produkcji ropy naftowej – raport surowcowy
Wczoraj wartość indeksu CRB była stabilna – ten surowcowy agregat zanotował wzrost o symboliczne 0,02% do poziomu 253,08 pkt. Ponownie mocno spadły ceny surowców energetycznych, jednak notowania wielu metali oraz
Silne odbicie na miedzi
Wykres dzienny złota przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji. Od ośmiu sesji cena porusza się przede wszystkim w wąskim zakresie 1460-1480$. Obszar ten jest powyżej linii kinjun sen, co może sugerować kontynuację
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!