Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy – raport surowcowy

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy – raport surowcowy

Wczoraj nastroje na rynkach towarowych były mieszane, co odzwierciedlił indeks CRB. Jego wartość wzrosła o symboliczne 0,02% do poziomu 222,02 pkt. Wzrosły ceny surowców energetycznych oraz niektórych towarów rolnych, natomiast kolor czerwony dominował na rynkach metali.

Wyższe ceny saudyjskiej ropy

W ostatnich dniach poprawiły się nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej – zarówno cena ropy WTI, jak i ropy Brent, wczoraj wzrosła o około 1,7%. Tym samym, amerykańska ropa WTI przekroczyła poziom 50 USD za baryłkę.

Patrząc na rynek ropy z szerokiej perspektywy, na razie optymizm ten niewiele wnosi. Z technicznego punktu widzenia, notowania ropy naftowej poruszają się wciąż w konsolidacji właśnie w okolicach 50 USD za baryłkę.

Z fundamentalnego punktu widzenia, z pewnością kupującym sprzyja fakt, że liczba punktów wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych cały czas maleje – w ubiegłym tygodniu liczba funkcjonujących szybów spadła o 33. Wprawdzie dynamika spadku nie jest tak duża jak w pierwszej połowie lutego, jednak widać, że amerykańskie firmy nie przestają dostosowywać się do niskich cen ropy naftowej.

Ponadto, powiew optymizmu na rynek ropy nastąpił po ubiegłotygodniowych słowach ministra ds. ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, Alego Al-Naimi, który powiedział, że jego kraj jest zadowolony z ustabilizowania się cen ropy naftowej i dostrzega objawy rosnącego popytu na ropę naftową. Dzisiejsze informacje pokazują, że to prawdopodobnie nie były czcze słowa. Arabia Saudyjska podniosła bowiem oficjalne ceny sprzedaży ropy naftowej na azjatycki rynek. Jest to sygnał, że kraj ten nie obawia się o popyt na swój surowiec.

Te informacje to na razie to zbyt mało, aby wieszczyć koniec spadków cen ropy naftowej – jednak to pierwsze sygnały, że z popytem na ten surowiec jest coraz lepiej.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Miedź w ważnym miejscu technicznym

Z kolei wśród liderów wczorajszych spadków znalazły się ceny miedzi. Notowania tego surowca w USA spadły o niecałe 1,5%, docierając do okolic 2,65 USD za funt. Dzisiaj rano cena tego surowca porusza się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Ostatnie ruchy cenowe na rynku miedzi są w dużej mierze spowodowane czynnikami technicznymi, nie zaś fundamentalnymi. Zwyżkę zatrzymał bowiem ważny techniczny opór w okolicach 2,71-2,72 USD za funt – z kolei obecnie ważnym technicznym wsparciem są okolice 2,63-2,64 USD za funt. Obecnie wiele zależy od tego, czy to najbliższe wsparcie zatrzyma stronę podażową. Jeśli tak, to będzie to sygnał siły strony popytowej, który otworzy drogę do próby przebicia ubiegłotygodniowych szczytów. Jeśli jednak wsparcie to nie wytrzyma, to notowaniom miedzi otworzy się droga do bardziej dynamicznych spadków.

2

Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous EUR/USD: silne spadki
Next Dane w Europie

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: koniec korekty czy przystanek przed dalszymi wzrostami?

Notowania złota w drugiej połowie marca notowały dynamiczne wzrosty, stanowiące korektę w trwającym od początku roku trendzie spadkowym. W ostatni czwartek inicjatywę ponownie przejęli jednak sprzedający i od tamtego czasu

Analizy surowców 0 Comments

Zmiany na rynku ropy w USA i Arabii Saudyjskiej – raport surowcowy

W piątek na wykresie indeksu CRB nastąpił mocny zwrot w górę – notowania tego indeksu wzrosły o niemal 3% do poziomu 218,84 pkt. Za tę zwyżkę odpowiadał przede wszystkim gwałtowny

Analizy surowców 0 Comments

Zboża wciąż w konsolidacji – raport surowcowy

W poniedziałek sytuacja techniczna na wykresie indeksu CRB praktycznie się nie zmieniła. Notowania tego indeksu spadły o symboliczne 0,05%, co było wypadkową mieszanych nastrojów na rynkach poszczególnych surowców. Dolar pozostał

Analizy surowców 0 Comments

Najlepszy miesiąc na rynku miedzi od 2 i pół roku – raport surowcowy

W czwartek na rynkach surowcowych dominowała strona podażowa – a przynajmniej taki wniosek można wysnuć patrząc na wczorajszą zniżkę indeksu CRB o 1,34%. Spadek ten wynikał jednak przede wszystkim z

Analizy surowców 0 Comments

Ciąg dalszy strajku w indonezyjskiej kopalni miedzi – raport surowcowy

Po środowym przebłysku optymizmu, w czwartek na rynkach towarowych na nowo zagościły pesymistyczne nastroje. Indeks CRB zanotował spadek o pół procenta do poziomu 210,99 pkt. Wzrosły ceny większości metali, ale

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy w okolicach tegorocznych minimów – raport surowcowy

We wtorek notowania indeksu CRB znów znalazły się na minusie. Tym razem jednak niewielkim – wartość indeksu spadła o symboliczne 0,13% do poziomu 266,85 pkt. Spadły ceny ropy, miedzi, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź