Raport z rynku surowców
Silny spadek cen pszenicy, kukurydzy i soi w ostatnich tygodniach to zasługa przede wszystkim rewizji stanu zapasów surowców rolnych w USA (przez Amerykański Departament Rolnictwa) oraz dyskontowania przez rynki bardzo silnego wzrostu podaży w sezonie 2013/2014. Łączne zapasy wszystkich trzech surowców są dużo niższe niż przed rokiem, ale w wyniku mniejszego od oczekiwań popytu w ostatnich miesiącach (z powodu wysokich cen) eksperci USDA zrewidowali w górę ich poziom dużo mocniej od rynkowych oczekiwań, co doprowadziło m.in. do bardzo silnej przeceny kukurydzy. Co więcej, prognozy zasiewów w samych Stanach Zjednoczonych są na tyle optymistyczne, że wielu inwestorów w obawie przed silnym wzrostem nadpodaży po okresie lipiec-wrzesień zaczyna sprzedawać kontrakty już dziś.
Optymizm wielu inwestorów jest trochę zaskakujący zwłaszcza, że stan zapasów pszenicy, kukurydzy i soi na świecie jest najniższy od lat 70-tych, a ostatnie 3 sezony obfitowały w bardzo duże problemy z pogodą w krajach największych producentów (m.in. susze w USA, Rosji, na Ukrainie oraz w krajach Ameryki Południowej). Jednakże zakładając sprzyjającą pogodę i wzrost ilości areałów obsianych zbożami na całym świecie na poziomie prognozowanym przez USDA dla USA, nadpodaż w sezonie 2013/14 może wynieść nawet 50 mln ton. Z pewnością doprowadziłoby to do dalszych spadków cen, zwłaszcza że na rynkach m.in. soi i kukurydzy ilość długich pozycji spekulacyjnych jest cały czas na wysokim poziomie.
Wnioski
Niezmiennie od początku roku utrzymujemy naszą długoterminową prognozę zakładającą spadki cen pszenicy, kukurydzy i soi. Przecena na rynkach softów powinna przybrać na sile w maju-czerwcu, gdy Amerykanie opublikują prognozy zbiorów na całym świecie oraz gdy założenia o braku problemów z pogodą znajdą wstępne potwierdzenie w rzeczywistości.
Zagrożeniem dla powyższego scenariusza jest oczywiście pogoda oraz nadmierny optymizm, który zagościł na rynkach w ostatnich tygodniach. Stąd też nawet już pierwsze sygnały o braku wiosennych opadów, w kraju z któregoś dużego producentów surowców rolnych na półkuli północnej mogą doprowadzić do gwałtownych wzrostów cen i powinny skłonić inwestorów do zmiany strategii.
Dział Analiz XTB
Może to Ci się spodoba
Platyna silna na tle pozostałych metali szlachetnych
Po wczorajszej dynamicznej zwyżce, dzisiaj notowania metali szlachetnych kierują się w dół. Wyjątkiem jest jednak platyna, której notowania wciąż utrzymują się na plusie. W przypadku tego kruszcu notowania odbiły się
Srebro tuż przy ważnym wsparciu
W minionym tygodniu notowania srebra dotarły do ważnego technicznego wsparcia na poziomie 19 USD za uncję. Wczoraj strona podażowa próbowała je pokonać, jednak na razie wsparcie to jest skuteczne, a
Złoto najtańsze od czterech lat – komentarz surowcowy
W centrum uwagi: • Cena złota najniższa od 2010 roku w reakcji na zaskakujący ruch BoJ • Miedź z kolei reaguje wzrostem ceny Rynek surowców wciąż znajduje się pod presją
Siła popytu na rynku miedzi – raport surowcowy
Pod koniec minionego tygodnia na polskim rynku finansowym nie działo się praktycznie nic ze względu na majowe święta – jednak handel na globalnych rynkach trwał w najlepsze. Indeks CRB zanotował
Złoto umacnia swoją pozycję: analiza rynku złota
Ku uciesze inwestorów, złoto zakończyło pierwszy pełny tydzień nowego roku na plusie. W stosunku do poprzedzającego tygodnia cena królewskiego kruszcu wzrosła o prawie 10 USD i o ponad 50 PLN.
Wodospad na miedzi
Złoto na piątkowej sesji wzrosło po raz czwarty z rzędu. Dziś rano metal otworzył się luką wzrostową i ruch do góry jest kontynuowany. Odbicie przez ostatnie 5 sesji to 105$.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!