Czego dotyczyła deregulacja aktów prawnych dla małych i średnich firm?
Jednym z priorytetów Komisji Europejskiej są działania zmierzające do ułatwienia funkcjonowania małych oraz średnich firm. Ma to na celu zapoczątkowanie wzrostu gospodarczego oraz powstawanie nowych możliwości zatrudnienia na terytorium Europy.
Komisja Europejska zwołała konsultacje społeczne, w których udział brało ponad 1000 przedsiębiorstw i ich przedstawicieli. Podczas trwania konsultacji wytypowano 10 najbardziej niekorzystnych aktów prawnych UE. Konsultacje te miały na celu orzeczenie, w jakim zakresie unijne przepisy prawne mogą hamować rozwój oraz zatrudnienie. Innym zadaniem było również określenie sektorów i tematów wymagających dokładniejszej analizy lub zainicjowania działań.
Wyniki konsultacji zostały upublicznione 7 marca 2013 roku. W związku z ogłoszonymi informacjami okazuje się, że według europejskich małych i średnich przedsiębiorstw, największe wydatki i trudności dotyczą regulacji odnoszących się do substancji chemicznych (REACH), zabezpieczenia towarów, podatku od wartości dodanej (VAT), uznawania kwalifikacji zawodowych, ochrony danych, rynku pracy, urządzeń naliczających używanych w transporcie drogowym, odpadów, nowego kodeksu celnego oraz zamówień publicznych.
Po uzgodnieniu, że w tych obszarach niezbędne jest ustanowienie wspólnych norm unijnych Komisja Europejska przystąpiła do analizy założeń konsultacji w ramach specjalnie w tym celu stworzonego programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT). Służy on do analizy przepisów UE pod względem poziomu uciążliwości i możliwych niejasności oraz pozwala zweryfikować obowiązujące akty prawne i dokonać ich przeglądu.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!