Jak działa umowa factoringowa?
Umowy factoringowe pozwalają w dzisiejszych czasach skutecznie egzekwować zaległości od zadłużonych klientów. Firmy factoringowe to inaczej firmy pośrednictwa handlowego. Jak działają i po co powstają?
Przede wszystkim factoring służy firmom, które prowadzą działalność handlową na szerszą skalę oraz dokonują transakcji na duże sumy. Przede wszystkim dlatego, że zdarzają się kontrahenci, którzy nie chcą płacić w terminie (a najlepiej wcale). Zysk takich firm to prowizja z odzyskanych należności. Zależy od sposobów ściągania zadłużenia oraz okresu nacisku.
Podpisanie umowy factoringowej to zgoda na kontakt z klientami konkretnego przedsiębiorstwa handlowego i egzekwowanie należności. Innymi słowy stronami jest faktor (przedstawiciel pośrednictwa handlowego) oraz prowadzący działalność gospodarczą. Zadłużony kontrahent nie jest w tym przypadku stroną, a jedynie celem faktora.
Reasumując, można powiedzieć, że factoring spełnia trzy najważniejsze zadania. Przede wszystkim zadanie finansowe (ściąganie należności), następnie zadanie administracyjne (dopełnia formalności związanych z długami oraz innych opisanych w umowie) oraz zadanie gwarancyjne (potwierdzenie ściągnięcia należności oraz odpowiedzialność w razie niepowodzenia).
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!