Komentarz surowcowy

Komentarz surowcowy

W centrum uwagi:

• Kolejny spadek zapasów ropy w USA
• Znaczący wzrost importu ropy do Chin
• Krótkotrwały wzrost cen miedzi?

Wczorajsza sesja na rynkach towarowych upłynęła bez niespodzianek – indeks CRB zanotował symboliczny wzrost o 0,06% do poziomu 281,54 pkt. Spadek wartości amerykańskiego dolara sprzyjał kupującym na rynkach surowców, jednak w przypadkach wielu surowców nie wystarczyło to, by ich ceny zakończyły środę na plusie.

Kolejny spadek zapasów ropy w USA

Strona popytowa była zaskakująco słaba na rynku ropy naftowej. Europejski surowiec gatunku Brent został przeceniony o niemal jeden procent, natomiast amerykańska ropa WTI – o około 1,5%.

Na rynku ropy WTI inwestorzy praktycznie zignorowali fakt, że po raz kolejny spadły zapasy tego surowca w USA. Wczoraj pojawił się raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), w którym podano, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy spadły o 1,3 mln baryłek, a w samej miejscowości Cushing w stanie Oklahoma – o 2,2 mln baryłek.

Jest to już piąty z kolei tygodniowy spadek zapasów ropy. Zresztą, w ostatnich pięciu tygodniach zapasy ropy w miejscowości Cushing w USA spadły o niemal 10 mln baryłek, co oznacza rekordowe tempo spadków. Wcześniej spore tempo spadków zanotowano we wrześniu 2009 roku, kiedy to w ciągu 5 tygodni zapasy spadły o 6 mln baryłek.

Jednak spadek zapasów ropy w Cushing nie wygląda już tak optymistycznie, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że w ubiegłym tygodniu zapasy wzrosły na południu USA, w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Oznacza to, że problem nadmiaru ropy w USA nie został zażegnany – po prostu przesunął się w inne miejsce na mapie tego kraju. W długim terminie sytuacja wciąż sprzyja stronie podażowej, bowiem produkcja ropy w USA jest większa niż popyt na nią.

Znaczący wzrost importu ropy do Chin

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej delikatnie odbijają w górę. Jest to rezultat dobrych danych makro, które pojawiły się w Chinach. Jak pokazały dzisiejsze dane, import ropy naftowej do Chin w lipcu wynosił średnio 6,15 mln baryłek dziennie. Jest to rekordowy wynik – dotychczasowy rekord wynosił 6,01 mln baryłek ropy dziennie w maju 2012 r. Jest to także imponujący wzrost o 19,6% w ujęciu rdr. Od stycznia do lipca 2013 r. średni import ropy do Chin wyniósł średnio 5,65 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 1,4% w ujęciu rdr.

Wzrost importu ropy naftowej do Chin tłumaczony jest powstawaniem w tym kraju nowych rafinerii, które generują dodatkowy popyt na surowiec. Niemniej jednak, wątpliwości dotyczące stanu chińskiej gospodarki są na tyle duże, że dzisiejsze dane prawdopodobnie nie zrobią na inwestorach trwałego wrażenia. Dzisiejszy poranny wzrost notowań ropy WTI jest symboliczny. Nieco większy ruch może być ewentualnie widoczny jutro, gdy pojawi się cały szereg istotnych danych makro z Chin, w tym lipcowa produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna.

Na wykresie ropy naftowej WTI najbliższym technicznym poziomem wsparcia są okolice 103,50-104,00 USD za baryłkę.

Krótkotrwały wzrost cen miedzi?

Tymczasem mocno dzisiaj rano rośnie cena miedzi. Notowania tego metalu w Nowym Jorku przebiły w górę opór w rejonie 3,23 USD za funt. Tu również dużą rolę odegrały dane z Chin. W lipcu import miedzi do Chin wyniósł prawie 411 tysięcy ton, co oznacza wzrost aż o 8,1% w relacji do czerwca. Nie musi to jednak oznaczać polepszenia kondycji chińskiej gospodarki, bowiem miedź wykorzystuje się w Państwie Środka powszechnie jako zabezpieczenie transakcji finansowych (w celu zaciągnięcia taniego kredytu w USD), a ponadto metal ten jest w Chinach droższy niż w Londynie, co sprawia, że opłaca się importować miedź np. z Londynu i sprzedawać ją na chińskim rynku.

W najbliższym czasie największy wpływ na notowania miedzi nadal będą miały dane z Chin – istotne dane pojawią się jutro. Jeśli okażą się dobre, to mogą jeszcze nieco wywindować notowania surowca. Jednak trwałość tego wzrostowego ruchu stoi pod dużym znakiem zapytania. Na rynkach finansowych zajęto bowiem niemal rekordową ilość krótkich pozycji na miedź, a obecne wzrosty mogą być jedynie efektem ich likwidacji, nie zaś oznaką realnego wzrostu popytu.

 

 

Dorota Sierakowska
Analityk

Previous Temperatura sprzyja złotemu
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty stabilny pod koniec tygodnia

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji z lekkim wskazaniem na osłabienie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1730 PLN za euro, 3,3659 PLN względem dolara

Komentarze rynkowe 0 Comments

Działania EBC korzystne dla złotego

Piątkowy, poranny handel przynosi stabilizację kwotowań złotego po wczorajszej zmiennej sesji. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1285 PLN za euro, 3,0219 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3910 PLN

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: RPP obniży stopy – pytanie o ile?

Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi kontynuację stabilizacji wyceny polskiej waluty. Złoty kwotowany jest następująco: 4,1825 PLN za euro, 3,3113 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4511 PLN względem franka

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty w zakresie wczorajszej zmienności. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1733 PLN za euro, 3,0734 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa tanieje, CAD w tandemie

Cena baryłki ropy WTI spadła do 42 USD. Wyprzedaż na rynku surowców energetycznych stawia pod silną presją kanadyjską walutę. USD/CAD zbliżył się dziś przed południem do ostatnich maksimów przy 1,2820.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Funt i euro zyskują na wartości w stosunku do dolara

Euro (EUR) odbiło się ze swojego dwuletniego minimum na poziomie 1.2358 aż do poziomu 1.2444 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Euro odzyskało część swoich strat po publikacji nieoczekiwanie pozytywnych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź