Czy możliwe jest przedłużenie postępowania podatkowe?
Fundamentalnym zadaniem organów podatkowych jest rozpatrywanie spraw o profilu skarbowym w ciągu jednego miesiąca. Jeśli postępowanie będzie wielowątkowe możliwe jest ustalenie nowego terminu zakończenia sprawy. Ile może trwać postępowanie podatkowe? Na jakiej podstawie modyfikuje się datę końcową?
Każdy urzędnik instytucji skarbowej zobowiązany jest do szybkiego załatwiania spraw i profesjonalnego podejścia do każdego przypadku. Nie zawsze jednak można stosować ustalone wytyczne. Trafiają się trudne i skomplikowane sytuacje, których rozwiązanie nie jest łatwe.
Jeśli organ podatkowy uzna, że postępowanie potrzebuje dokładnej analizy, zweryfikowania dodatkowych wątków i przeprowadzenia nieplanowanych badań, wówczas okres załatwiania sprawy może zostać wydłużony. Zwykle jest to następne 30 dni, łącznie maksymalny czas weryfikacji nie powinien przewyższać 2 miesięcy.
Pracownik, który zobligowany jest do przedłużenia postępowania powinien powiadomić o fakcie podatnika. Najczęściej dzieje się to w formie pisemnej. Niezbędne jest podanie nowego terminu zamknięcia sprawy.
Na zakończenie trzeba wyjaśnić, że urzędnik państwowy, który nie dotrzymał ustawowych terminów i z własnej winy dopuścił do przeciągnięcia terminu ponosi odpowiedzialność karną. Rodzaj kary uzależniony jest od indywidualnego przypadku.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!