Wiarygodność biur rachunkowych
Pomoc w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i innych ewidencji, możemy uzyskać w wielu placówkach. Najczęściej są to biura rachunkowe.
W praktyce instytucja zajmująca się rozliczaniem z fiskusem nie musi być biurem rachunkowym. Wystarczy, że dana osoba spełni następujące wymagania:
- posiada certyfikat księgowy,
- oraz świadectwo Ministra Finansów,
- jest doradcą podatkowym,
- adwokatem,
- radca prawnym,
- biegłym rewidentem.
Ponadto usługi możemy zlecić organizacji zawodowej, spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce akcyjnej posiadającej w swojej ofercie doradztwo podatkowe.
Osoby posiadające certyfikat księgowy lub świadectwo wydanie przez Ministra Finansów mogą prowadzić księgi rachunkowe, podatkowe i składać zeznania w urzędach państwowych, lecz nie mogą służyć radą podatkową.
Przed wyborem instytucji, której zlecimy rozliczenie naszego przedsiębiorstwa, sprawdźmy jej wiarygodność oraz to, czy posiada ubezpieczenia od ewentualnych strat. Prawo określa jasno, iż obowiązek prawidłowego odprowadzenia podatku spoczywa na podatniku. W przypadku nieprawidłowości w pracy wynajętego przez nas biura rachunkowego, ważna jest forma umowy obowiązująca między stronami. Tylko na jej podstawie możemy dochodzić roszczeń.
Uznanie winy podmiotowi wykonującemu rozliczenia podatkowe sprawia, iż sąd dyscyplinarny może odebrać prawo do wykonywania zawodu. Dziej się tak, ponieważ wyrok przeciw wiarygodności zeznań jest dla księgowego barierą i nie pozwala na dalsze wykonywanie pracy.
Okazuje się jednak, iż osoby bez certyfikatu działają na rzecz osób trzecich. Taki klient nie jest w żaden sposób chroniony, nawet ubezpieczenie nie ma prawnych podstaw. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie wiarygodności potencjalnego biura rachunkowego.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
W jaki sposób księgowi odpowiadają za swoją pracy?
Zawód księgowego jest bardzo trudny i wymaga wiedzy oraz rozeznania w branży. Poza tym należy ukończyć studia, przechodzić kursy oraz warsztaty. Często niewielki błąd decyduje o końcowym wyniku i dalszej
Likwidacja nielegalnych działań w Polsce
Do grupy organizacji przeciwdziałających obrotem nie legalnej gotówki należą biura rachunkowe. Określa to, iż muszą obserwować i sprawdzać poprawny przepływ dokumentów pomiędzy przedsiębiorcami, a urzędami państwowymi. W praktyce to wszystkie
Podatek VAT – czy biuro rachunkowe może go uniknąć?
Zgodnie z rozporządzeniami podatkowymi zwolnione od podatku VAT mogą być firmy, których kwota sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła w poprzednim roku podatkowym narzuconego progu podatkowego. Ustawa o VAT zawiera regulacje, które
Chcesz finansować faktury przed terminem płatności? Poznaj możliwości faktoringu
Problem z nieterminową spłatą należności w ramach wystawionych faktur to codzienność wielu przedsiębiorstw. Nierzetelni kontrahenci, którzy nie regulują zobowiązań w terminie, stają się główną przyczyną utraty płynności finansowej. W efekcie
Dlaczego biura rachunkowe się mylą?
Nie jest tajemnicą, że biura rachunkowe nie ponoszą odpowiedzialności za zlecone powinności księgowe. Wszystkie kontrowersje i nieprawidłowości spadają na zlecającego. Mimo wszystko cieszą się dużą popularnością i oferują niższe opłaty.
Trzymanie ręki na pulsie, czyli finanse pod okiem fachowca
Nie każdy z nas posiada umiejętności rozliczeń finansowych, dlatego dobrze jest się dokształcić, bądź skorzystać z usług, jakie świadczy biuro rachunkowe. Biura rachunkowe starają się, by Klient był zadowolony, gdyż
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!