Fundusze ETF – czym różnią się od zwykłych funduszy?

Fundusze ETF – czym różnią się od zwykłych funduszy?

Fundusze ETF są bardzo wdzięcznym narzędziem inwestycyjnym dla mniejszych inwestorów, także początkujących, którzy chcą ograniczyć koszty i zwiększyć swoje szanse na pomnażanie zysków. Oczywiście, żeby było to możliwe, potrzebują niezbędnego wsparcia na każdym etapie inwestowania. Poznajmy różnice między funduszami ETF a zwykłymi funduszami!

Fundusz ETF a inne fundusze – podobieństwa

Nim jednak poznamy te różnice, zobaczmy najpierw, co je łączy. Fundusze ETF mają podobny sposób działania jak inne dostępne fundusze. Ich udziały są też przedmiotem obrotu na giełdzie. Jak napisaliśmy we wstępie, tego rodzaju fundusz ETF jest idealny dla małych inwestorów, bo emituje różne akcje, w które dość łatwo zainwestować. Posiadają taką jednostkę uczestnictwa, zyskujemy dostęp do całkowitych aktywów funduszu, stając się jego częścią. Tak zgromadzone środki są inwestowane przez fundusz.

Zasadę działania takiego funduszu łatwo wytłumaczyć na przykładzie. Kilka osób składa się na kupno samochodu, który sam w sobie kosztuje około 50 tys. zł. Dla jednej osoby byłby to za duży wydatek, lecz jeśli swoją finansową cegiełkę dorzuci kilka bądź kilkanaście osób, te koszta rozłożą się równomiernie, nie obciążając tak bardzo budżetu żadnej z osób. Tak właśnie działają fundusze, pozwalają inwestorom o niewielkim wkładzie własnym inwestować w papiery wartościowe, które samodzielnie nie mogliby kupić ze względu na zbyt duże koszty.

Dywersyfikacja – kluczowa różnica

Fundusze ETF to najczęściej fundusze indeksowe, które naśladują indeksy, umożliwiając inwestowanie w te samem papiery wartościowe, z których złożony został dany indeks. I to w tych samych proporcjach. Nie dziwi, że uważane są za najistotniejszy instrument pasywnego inwestowania. Zapewniają doskonałą dywersyfikację i szeroki rozkład ryzyka. Pozwala to na kupno wielu papierów wartościowych za niewygórowane kwoty. Ale żeby odnaleźć się w tym bogactwie, potrzeba sprawdzonej pomocy brokerskiej oferowanej na przykład przez Saxo Bank Polska, gdyż może to uchronić nie tylko przed zbyt ryzykownym graniem, ale i zapewnić efektywne pomnażanie zysków. Inaczej to wygląda w przypadku konwencjonalnych funduszów inwestycyjnych. Tu rządzi strategia aktywnego zarządzania, co de facto wiąże się z większą koncentracją portfela, a tym samym mniejszą liczbą papierów wartościowych.

Jaka jest różnica w opłatach?

Jak widać, dywersyfikacja to jedna z ważniejszych różnic między funduszami ETF a konwencjonalnymi funduszami inwestycyjnymi, lecz nie jedyna, o jakiej warto wspomnieć. Równie istotną są różnice w opłatach. Inwestując w ETF-y mamy pewność, że będą one relatywnie niskie, gdyż nie angażują wielu pracowników czy zaawansowanego techniczne sprzętu. To samo powiemy o kosztach administracji i zarządzania. Inaczej to wygląda w przypadku funduszy inwestycyjnych. Tutaj koszty wynoszą od 0,5% do 3% rocznie. Trzeba też wspomnieć o tym, że fundusze ETF nie wymagają uiszczania ani wstępnych, ani końcowych opłat manipulacyjnych.

Na koniec należy też wspomnieć o tym, że fundusze ETF są jednymi z bezpieczniejszych papierów wartościowych. Sprzedawane dla każdego, podlegające restrykcyjnym kontrolom i regulacjom. To kolejny powód, dlaczego to dobry wybór dla inwestorów na różnym poziomie wiedzy i doświadczenia. Niemniej, zawsze trzeba pamiętać o ryzyku związanym z inwestowaniem w ten rodzaj instrumentu finansowego. Odnosi się on do tego, że ETF-y opierają się na indeksach i cenach, jakie mogą się znacznie wahać. To oznacza, że bardzo szybko można tu stracić sporo pieniędzy, Koniecznie miejmy to na uwadze!

Previous Polskie banki na razie nie muszą się bać konkurencji ze strony fintechów. Jednak wzrost obciążeń regulacyjnych może zmienić tę sytuację
Next Handel internetowy będzie rósł w najbliższych latach w tempie kilkunastoprocentowym. Napędza go inflacja, ale też nowinki technologiczne

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Na czym polega job sharing?

Kłopot ze znalezieniem posady trwa już kilka lat. Duża część bezrobotnych potrzebuje sprawdzonych metod pozyskiwania zatrudnienia i chce korzystać z udostępnianych i darmowych narzędzi. Wśród nich wskazać trzeba job sharing.

Wiadomości 0 Comments

Polacy oglądają wideo w internecie przez 40 minut dziennie

40 minut dziennie – tyle czasu spędza statystyczny Polak, oglądając w internecie treści wideo. To o blisko 7,5 minuty mniej niż średnia dla świata – wynika z badania Zenith. Częściej niż inne społeczeństwa wykorzystujemy

Wiadomości 0 Comments

5 podstawowych metod tworzenia grafików pracy

Żeby stworzyć optymalny grafik, trzeba z wyprzedzeniem poddać analizie wiele czynników. Harmonogram musi brać pod uwagę budżet, preferencje i możliwości kadry, a przy tym powinien uwzględniać aktualne zapotrzebowanie na pracowników.

Wiadomości 0 Comments

Outdoor nadal skuteczną formą reklamy

Firmy z branży reklamy zewnętrznej spodziewają się w tym roku wzrostu rynku o 1–3 proc., do poziomu 475–490 mln zł. Segment ten może wzrosnąć po wprowadzeniu systemu Outdoor Track, dzięki którym zasięg reklamy

Biuro rachunkowe 1Comments

Dlaczego biura rachunkowe się mylą?

Nie jest tajemnicą, że biura rachunkowe nie ponoszą odpowiedzialności za zlecone powinności księgowe. Wszystkie kontrowersje i nieprawidłowości spadają na zlecającego. Mimo wszystko cieszą się dużą popularnością i oferują niższe opłaty.

Wiadomości 0 Comments

Ubezpieczenie należności a ryzyko polityczne

Po raz pierwszy w Polsce temat ryzyka politycznego szeroko pojawił się w mediach w 2014 roku, po ataku na Donbas i po aneksji przez Rosję Krymu. Dla około 12 tys.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź