Od czego zależy cena złota?
Opłacalność inwestycji w złoto zależy głównie od ceny tego kruszcu. Stąd też znajomość podstawowych faktów o tym, co wpływa na ceny złota jest niezbędna do prowadzenia poważnych inwestycji. Co decyduje o cenach złota? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Od czego zależy kurs złota?
Przez setki lat złoto było jednym z podstawowych środków płatniczych. Zmianę tej sytuacji przyniósł XX wiek, w którym to zrezygnowano z oparcia pieniądza papierowego na złocie. Skutkiem tego ten drogocenny kruszec stał się niejako zwykłym „surowcem” i tak też jest traktowany na giełdzie – podobnie jak inne metale czy np. ropa naftowa.
– Omawiając wahania ceny złota na giełdzie w Londynie zawsze należy zwrócić uwag na „nietypowość” tego surowca. Przede wszystkim jego podaż – wynikająca z ciągłego wydobycia oraz odzysku, jest od pewnego czasu mniej więcej taka sama. Co więcej, mimo różnych zapowiedzi trudno oczekiwać, by nagle gdzieś na świecie odkryto „złote eldorado”, które zalałoby świat tanim kruszcem. Drugim ważnym faktem dotyczącym cen złota jest jego uzależnienie od sytuacji na świecie. Tylko w przypadku tego żółtego metalu mamy bowiem do czynienia z tak dużym popytem inwestycyjnym – traktowanym jako zabezpieczenie na „trudne czasy”. Stąd też wynika fakt, że największe zwyżki cen złota notujemy w czasach kryzysu i niepokojących wydarzeń. Niepokoje, ataki terrorystyczne, wojny – wszystko to sprawia, że koszt jednej uncji w ostatnich latach utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. – mówi Marcin Wiśniewski z firmy skup.zlota.pl.
Omawiając cenę złota warto też wspomnieć o fakcie, że w przypadku polskich inwestorów równie ważny, co kurs kruszcu w USD, jest także stosunek amerykańskiej waluty do złotego. Większość Polaków będzie bowiem kupować złoto po cenie w PLN. Stąd też silny złoty względem dolara sprzyja zakupom.
W jakie złoto inwestować?
Zastanawiając się nad inwestowaniem w złoto, warto wiedzieć na ten temat nieco więcej. – Przede wszystkim należy pamiętać, że cena złota odnosi się do czystego kruszcu. Dlatego też bardzo dużym błędem jest zakup wykonanych z niego wyrobów jubilerskich, zegarków itp. Wynika to z faktu, że w takim przypadku kupujemy tak naprawdę produkty jedynie zawierające pewną ilość złota, za cenę zdecydowanie wyższą – gdyż obejmującą inne składniki i mechanizmy czy robociznę jubilera. Co więcej, rzadko kiedy chcąc sprzedać złoty zegarek trafimy na hobbystę, który będzie chciał akurat taki wzór. Częściej, szczególnie w nagłych sytuacjach, będziemy zmuszeni do zbycia go po cenie kruszcu, który zawiera, a więc zdecydowanie taniej. – dodaje M. Wiśniewski z firmy skup.zlota.pl.
Dlatego więc zastanawiając się nad zakupem złota należy zawsze nabywać jedynie sztabki czy monety bulionowe, które łatwo będziemy mogli sprzedać z zyskiem. Warto przy tym dodać, że najlepiej kupować produkty pochodzące tylko uznanych „producentów” złota. Pozwala to na uniknięcie oszustwa, a w przyszłości ułatwia sprzedaż.
Zakupy złota należy więc zawsze poważnie przemyśleć i dobrze wybrać moment na takie inwestycje. Niezbędne do tego jest dłuższe zapoznanie się z wahaniami kursów oraz prognozami cen tego kruszcu. (Warto również zajrzeć do tekstu pt.: Ceny złota – czy można je przewidzieć?).
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!