Optymizm na rynku ropy, spadki na złocie – raport surowcowy

Optymizm na rynku ropy, spadki na złocie – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach surowcowych zwiększyła się aktywność strony popytowej – wartość indeksu CRB wzrosła o 1,16% do poziomu 227,29 pkt. To najwyższa wartość tego agregatu od połowy lutego. Zwyżce cen surowców sprzyjało wczorajsze osłabienie amerykańskiego dolara – wsparło ono kupujących na rynkach surowców energetycznych, a także na rynkach wielu towarów rolnych. Paradoksalnie, najmniejszy efekt widoczny był na wykresach metali szlachetnych.

Złoto w dół po komunikacie FOMC

We wczorajszym komunikacie po posiedzeniu FOMC nie zawarto żadnych informacji, które dałyby definitywną odpowiedź na pytanie, kiedy można spodziewać się podwyżki stóp procentowych w USA. Fed nie wykluczył czerwcowego podniesienia stóp, dając do zrozumienia, że ostatnie rozczarowujące dane makro ze Stanów Zjednoczonych uznaje za jedynie przejściowy problem. Jednak z drugiej strony, Fed nie wykluczył także, że do podwyżki dojdzie później.

W rezultacie, spora część inwestorów pozostała przy swojej dotychczasowej opinii, że najbardziej prawdopodobny termin podwyżki to tegoroczna jesień. Na fali tych przekonań spadła wartość amerykańskiego dolara.

Co ciekawe, przecenę dolara praktycznie zignorowali inwestorzy na rynku złota. Wczoraj cena tego kruszcu spadła o 0,6%, całkowicie ignorując sprzyjającą sytuację na rynkach walutowych. Nie jest to jednak niezrozumiałe, biorąc pod uwagę sytuację na rynku złota w ciągu ostatnich dni. Podczas sesji w poniedziałek i wtorek inwestorzy na rynku złota masowo ustawiali się właśnie pod scenariusz osłabienia dolara, likwidując zawarte wcześniej krótkie pozycje. To doprowadziło do silnej zwyżki cen złota na początku tego tygodnia. W ten sposób efekt osłabienia dolara został już wcześniej zdyskontowany.

Dzisiaj rano cena złota kontynuuje ruch w dół i obecnie porusza się tuż powyżej poziomu 1200 USD za uncję. To właśnie ta psychologiczna bariera jest najbliższym wsparciem dla cen złota – jej pokonanie z powrotem otworzy notowaniom tego kruszcu drogę do spadków.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Popyt przemysłowy na srebro najwyższy od 10 lat?

Z kolei w przypadku srebra, poniedziałkowo-wtorkowy wzrost doprowadził ceny tego kruszcu do poziomu technicznego oporu w okolicach 16,60-16,65 USD za uncję. Wczoraj notowania srebra spadły o niecałe 0,3%, a dzisiaj delikatnie rosną.

Strona popytowa na rynku srebra jest silniejsza od tej na rynku złota. Może to wynikać ze sprzyjających bykom informacji, które pojawiły się wczoraj. A mianowicie, nowojorska CPM Group oceniła, że w 2015 roku popyt na srebro ze strony przemysłu jubilerskiego, a także producentów baterii i paneli słonecznych, wzrośnie do najwyższego poziomu od 10 lat.

Warto jednak pamiętać, że cena srebra jest w dużej mierze uzależniona od notowań złota, a popyt na ten kruszec jest generowany nie tylko przez przemysł, lecz także przez inwestorów.

2

Wykres 2. Notowania srebra – dane dzienne.

Wzrost zapasów ropy mniejszy od oczekiwań

Z kolei liderem wczorajszych wzrostów były notowania amerykańskiej ropy WTI, które wzrosły o 2,8%. W przypadku tego surowca, stronie popytowej sprzyjał nie tylko słabszy dolar, lecz także dane dotyczące zapasów, jakie wczoraj pokazał amerykański Departament Energii (DoE).

W raporcie DoE podano bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 1,9 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 2,3 mln baryłek. Inwestorzy odczytali to jako optymistyczny sygnał, świadczący o tym, że dynamika wzrostu zapasów ropy w USA się zmniejsza.

Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły już szesnasty raz z rzędu i obecnie znajdują się na historycznych rekordach. Ten fakt powinien powstrzymywać cenę ropy WTI od większych wzrostów. Najbliższy poziom technicznego oporu to okolice 60 USD za baryłkę – na fali optymizmu mogą być one osiągnięte już w najbliższych dniach, jednak dalsze wzrosty będą wymagać większego wsparcia fundamentalnego.

3

Wykres 3. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Waluty Antypodów pod presją
Next Poranny komentarz walutowy - rynki po decyzjach banków centralnych

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Wzrost produkcji ropy w OPEC – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych znów dominowały byki. Notowania indeksu CRB wzrosły o 0,96% do poziomu 225,72 pkt. Kupujący pozostawali silni na rynkach surowców energetycznych. Oprócz nich, wyraźnie podrożały niektóre

Analizy surowców 0 Comments

EIA: ropa z OPEC potrzebna do zbalansowania rynku – raport surowcowy

Bieżący tydzień na rynkach towarowych przyniósł wyraźną zmianę nastrojów względem poprzedniego tygodnia. Indeks CRB wczoraj po raz kolejny wzrósł, tym razem o 0,39%, kończąc środową sesję na poziomie 307,96 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

Spadek importu miedzi do Chin – raport surowcowy

W czwartek nastroje na rynkach towarowych po raz kolejny się zmieniły, a ruch notowań indeksu CRB zmienił kierunek. Wczoraj indeks ten zanotował zniżkę o 0,32% do poziomu 293,08 pkt. Na

Analizy surowców 0 Comments

Niższe ceny ropy dobre dla Chin, niekorzystne dla OPEC – raport surowcowy

Bieżący tydzień na rynkach towarowych rozpoczął się bardzo słabo. Wczoraj indeks CRB zanotował spadek o 0,44%, docierając do poziomu 286,75 pkt. To najniższa wartość tego indeksu od początku lutego br.

Analizy surowców 0 Comments

Złoto po 1300 USD za uncję – raport surowcowy

We wtorek nastroje na globalnych rynkach towarowych były zróżnicowane – notowania surowców energetycznych, a także niektórych towarów rolnych, spadały, co ciągnęło w dół indeks CRB. Wczoraj jego wartość zniżkowała o

Analizy surowców 0 Comments

Siła byków na rynku miedzi

Notowania miedzi w Nowym Jorku od ponad tygodnia pną się wyraźnie w górę. Wzrostom sprzyja osłabienie amerykańskiego dolara. Pomagają także coraz częściej powtarzające się optymistyczne prognozy dotyczące cen miedzi –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź