Najgorszy tydzień na rynku pszenicy od września – raport surowcowy

Najgorszy tydzień na rynku pszenicy od września – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,48% do poziomu 222,12 pkt. Przeceniona została ropa naftowa w USA, metale przemysłowe i szlachetne, a także spora część towarów rolnych.

Spadek eksportu amerykańskiej pszenicy

Liderem wczorajszych przecen była pszenica, która została przeceniona o ponad 3%. Tym samym notowania tego zboża, które w środę znów spadły poniżej poziomu 500 USD za 100 buszli, zbliżają się już do poziomów lokalnych minimów z września. Dzisiaj rano cena pszenicy ustabilizowała się w okolicach wczorajszego zamknięcia, tj. w rejonie 480 USD za 100 buszli.

Spadek cen amerykańskiej pszenicy wynika przede wszystkim z osłabionego popytu na to zboże w USA. Głównym winowajcą jest silny dolar – notowania amerykańskiej waluty wciąż rosną względem koszyka innych ważnych globalnych walut (US Dollar Index wczoraj zamknął się na poziomie 96,40 pkt., kontynuując tym samym trwający już od połowy ubiegłego roku wyraźny trend wzrostowy). Silny dolar negatywnie wpływa na amerykański eksport, ponieważ amerykańskie towary stają się przez niego relatywnie drogie. Ewidentnie widać ten efekt właśnie na rynku pszenicy – globalna podaż tego towaru jest duża, a konkurencją dla amerykańskiej pszenicy jest zboże m.in. z rejonu Morza Czarnego oraz Europy Zachodniej. Francja i Niemcy coraz częściej wygrywają przetargi na dostarczenie pszenicy do krajów Azji i Afryki, będących kluczowymi importerami.

Presja podaży na rynku soi

Presję podaży widać także na rynku soi. Cena tego zboża spada ze względu na oczekiwania, że w najbliższych tygodniach zboże z Ameryki Południowej zaleje globalny rynek. Zbiory soi w Brazylii i Argentynie mają być bardzo obfite. Dodatkowo negatywnie na cenę soi wpłynęły informacje o tym, że uciążliwy strajk pracowników transportu w Brazylii został zakończony. Pewnym zmartwieniem są obfite deszcze w Argentynie, ale jeszcze nie wiadomo, czy przełożą się one w jakiś sposób na wielkość i jakość zbiorów.

1

Wykres 1. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

2

Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.

Cena złota poniżej 1200 USD za uncję

Wczoraj delikatnie przecenione zostało także złoto, które po ubiegłotygodniowej krótkiej korekcie z powrotem skierowało się na południe. Dzisiaj rano notowania żółtego kruszcu kontynuują ruch w dół i obecnie znajdują się coraz bliżej poziomu 1190 USD za uncję – i to jest właśnie najbliższa techniczna bariera dla strony podażowej.

Notowaniom złota szkodzi obecnie w dużej mierze ten sam czynnik, który spycha w dół cenę pszenicy – silny dolar. Złoto jest traktowane przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed utratą wartości papierowej waluty, więc silny amerykański dolar zmniejsza zainteresowanie inwestorów tym kruszcem. Jeśli dolar pozostanie silny, to notowania złota prawdopodobnie będą kontynuować zniżkę i niewykluczone, że już w najbliższych sesjach przekroczą w dół poziom 1190 USD za uncję.

3

Wykres 3. Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Nowa subskrypcja db Lokaty Inwestycyjnej Stabilny Złoty w Deutsche Bank
Next EUR/USD poniżej 1,10 - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach zbóż – raport surowcowy

Początek nowego tygodnia na wielu rynkach towarowych rozpoczął się od wzrostu cen. Indeks CRB zanotował zwyżkę o 0,41% do poziomu 276,72 pkt. Wyraźnie podrożały przede wszystkim niektóre zboża, a także

Analizy surowców 0 Comments

W najbliższych tygodniach złoto może tanieć. Możliwy powrót do niskich poziomów z grudnia

Najbliższe tygodnie mogą przynieść spadki na rynku złota w okolice minimów z grudnia 2016 roku – przewiduje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy z Domu Maklerskiego BOŚ. Oznaczałoby to, że surowiec czeka przecena o co najmniej

Analizy surowców 0 Comments

Kupujący wciąż słabi na rynku złota – raport surowcowy

W poniedziałek indeks CRB zanotował spadek o 0,31% – indeks ten zakończył tym samym wczorajszą sesję na nieco wyższym poziomie niż zamknięcie ubiegłego tygodnia. Na plusie znalazły się ceny metali,

Analizy surowców 0 Comments

USA i Arabia Saudyjska nadal produkują dużo ropy – raport surowcowy

Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych odznaczył się przewagą strony podażowej. Wartość indeksu CRB spadła wczoraj o 1,66% do poziomu 248,13 pkt. Liderami spadków po raz kolejny były surowce energetyczne.

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota z impetem przebiła 1200 USD za uncję

Wczoraj pojawiły się rozczarowujące dane dotyczące amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Wpłynęły one negatywnie na wartość amerykańskiego dolara, tym samym wspierając stronę popytową na rynku złota. Gorsze od oczekiwań dane makro z

Analizy surowców 0 Comments

Optymistyczne prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych nie brakowało wyrazistych ruchów cenowych. Mocno podrożała kawa, kakao i pallad, z kolei na wyraźnym minusie znalazły się ceny pszenicy, kukurydzy i soku pomarańczowego.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź