Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy – raport surowcowy

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy – raport surowcowy

Wczoraj nastroje na rynkach towarowych były mieszane, co odzwierciedlił indeks CRB. Jego wartość wzrosła o symboliczne 0,02% do poziomu 222,02 pkt. Wzrosły ceny surowców energetycznych oraz niektórych towarów rolnych, natomiast kolor czerwony dominował na rynkach metali.

Wyższe ceny saudyjskiej ropy

W ostatnich dniach poprawiły się nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej – zarówno cena ropy WTI, jak i ropy Brent, wczoraj wzrosła o około 1,7%. Tym samym, amerykańska ropa WTI przekroczyła poziom 50 USD za baryłkę.

Patrząc na rynek ropy z szerokiej perspektywy, na razie optymizm ten niewiele wnosi. Z technicznego punktu widzenia, notowania ropy naftowej poruszają się wciąż w konsolidacji właśnie w okolicach 50 USD za baryłkę.

Z fundamentalnego punktu widzenia, z pewnością kupującym sprzyja fakt, że liczba punktów wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych cały czas maleje – w ubiegłym tygodniu liczba funkcjonujących szybów spadła o 33. Wprawdzie dynamika spadku nie jest tak duża jak w pierwszej połowie lutego, jednak widać, że amerykańskie firmy nie przestają dostosowywać się do niskich cen ropy naftowej.

Ponadto, powiew optymizmu na rynek ropy nastąpił po ubiegłotygodniowych słowach ministra ds. ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, Alego Al-Naimi, który powiedział, że jego kraj jest zadowolony z ustabilizowania się cen ropy naftowej i dostrzega objawy rosnącego popytu na ropę naftową. Dzisiejsze informacje pokazują, że to prawdopodobnie nie były czcze słowa. Arabia Saudyjska podniosła bowiem oficjalne ceny sprzedaży ropy naftowej na azjatycki rynek. Jest to sygnał, że kraj ten nie obawia się o popyt na swój surowiec.

Te informacje to na razie to zbyt mało, aby wieszczyć koniec spadków cen ropy naftowej – jednak to pierwsze sygnały, że z popytem na ten surowiec jest coraz lepiej.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Miedź w ważnym miejscu technicznym

Z kolei wśród liderów wczorajszych spadków znalazły się ceny miedzi. Notowania tego surowca w USA spadły o niecałe 1,5%, docierając do okolic 2,65 USD za funt. Dzisiaj rano cena tego surowca porusza się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Ostatnie ruchy cenowe na rynku miedzi są w dużej mierze spowodowane czynnikami technicznymi, nie zaś fundamentalnymi. Zwyżkę zatrzymał bowiem ważny techniczny opór w okolicach 2,71-2,72 USD za funt – z kolei obecnie ważnym technicznym wsparciem są okolice 2,63-2,64 USD za funt. Obecnie wiele zależy od tego, czy to najbliższe wsparcie zatrzyma stronę podażową. Jeśli tak, to będzie to sygnał siły strony popytowej, który otworzy drogę do próby przebicia ubiegłotygodniowych szczytów. Jeśli jednak wsparcie to nie wytrzyma, to notowaniom miedzi otworzy się droga do bardziej dynamicznych spadków.

2

Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous EUR/USD: silne spadki
Next Dane w Europie

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy

W piątek na rynkach surowcowych pojawiło się sporo koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wzrosły o niecałe pół procenta do poziomu 217,12 pkt., co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy

Analizy surowców 0 Comments

Nadchodzące spotkanie OPEC i szwajcarskie referendum w centrum uwagi – raport surowcowy

W środę notowania indeksu CRB były ustabilizowane. Wartość indeksu powędrowała w górę o 0,22% do poziomu 266,41 pkt., jednak długoterminowy trend spadkowy pozostaje nienaruszony. Wczoraj przecenione zostały metale szlachetne, a

Analizy surowców 0 Comments

Ożywienie kupujących na rynkach paliw – raport surowcowy

Wczoraj notowania indeksu CRB wzrosły o 0,76% do poziomu 223,95 pkt. Był to przede wszystkim efekt związany ze wzrostem notowań ropy naftowej. Drożały także metale, w tym znacząco srebro i

Analizy surowców 0 Comments

USA i Arabia Saudyjska nadal produkują dużo ropy – raport surowcowy

Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych odznaczył się przewagą strony podażowej. Wartość indeksu CRB spadła wczoraj o 1,66% do poziomu 248,13 pkt. Liderami spadków po raz kolejny były surowce energetyczne.

Analizy surowców 0 Comments

Rekordowy tegoroczny deficyt palladu – raport surowcowy

Wzrost cen surowców energetycznych, spadek cen większości towarów rolnych – tak pokrótce można scharakteryzować wczorajszą sesję na rynkach towarowych. Indeks CRB znów zakończył dzień praktycznie neutralnie – symbolicznym wzrostem o

Analizy surowców 0 Comments

Korekta spadkowa cen ropy naftowej – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych wyraźnie dominował kolor czerwony. Taniały surowce energetyczne, metale, a także większość towarów rolnych. Na plusie minioną sesję zakończyła jedynie garstka towarów: kawa, cukier i kakao.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź