Ożywienie kupujących na rynkach paliw – raport surowcowy
Wczoraj notowania indeksu CRB wzrosły o 0,76% do poziomu 223,95 pkt. Był to przede wszystkim efekt związany ze wzrostem notowań ropy naftowej. Drożały także metale, w tym znacząco srebro i pallad. Tymczasem na rynkach towarów rolnych przeważał kolor czerwony.
Znaczne zwyżki cen paliw
Liderami wzrostów były wczoraj notowania paliw. Cena ropy naftowej Brent wzrosła o 5,4%, ropa naftowa WTI podrożała o 3,8%, notowania benzyny w USA wzrosły o 5,9%, a olej opałowy podrożał o 4%. Te dynamiczne zwyżki wynikały z dwóch czynników: słów saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej oraz danych dotyczących zapasów paliw w USA.
Wczoraj wieloletni minister ds. ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, Ali Al-Naimi, powiedział, że dostrzega oznaki wzrostu popytu na ropę naftową ze względu na ostatnią stabilizację cen tego surowca. To wystarczyło, aby na rynku ropy naftowej zapanował optymizm – widoczne to było przede wszystkim na rynku europejskiej ropy Brent, która drożała bardziej dynamicznie niż ropa WTI.
Zapasy ropy znów mocno w górę
Jednak podczas amerykańskiej sesji uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej przyciągały przede wszystkim dane z USA. Amerykański Departament Energii (DoE) wczoraj opublikował swój cotygodniowy raport. Podano w nim, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej po raz kolejny wyraźnie wzrosły – tym razem o 8,4 mln baryłek. To wartość, która praktycznie pokrywa się z informacjami zawartymi we wtorkowym raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (8,9 mln baryłek). Raport DoE potwierdził także inne wnioski z wtorkowego raportu API, a mianowicie to, że wyraźnie spadły zapasy benzyny i destylatów.
Dane zawarte w raportach API i DoE potwierdziły, że popyt na ropę naftową w USA w ostatnich tygodniach ewidentnie nie nadąża za podażą. Jednak przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest tylko duża produkcja w porównaniu do rozwoju amerykańskiej gospodarki.
Pewnym problemem na rynku paliw w USA jest bowiem także strajk pracowników niektórych tamtejszych rafinerii, który trwa już prawie miesiąc. To największy taki strajk od 1980 r. Doprowadził on do zmniejszenia przerobu ropy naftowej na paliwa w rafineriach odpowiadających za jedną piątą produkcji paliw w USA. Niemniej jednak, przedstawiciele rafinerii zapewniają, że spadek ten nie jest duży, ponieważ w miejsce strajkujących pracowników zatrudnieni zostali pracownicy tymczasowi. Głośny strajk jest więc jedynie pobocznym czynnikiem przy analizowaniu danych o zapasach.
Dzisiaj cena ropy naftowej delikatnie niweluje wczorajszy wzrost. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych dniach cena ropy się znacząco nie zmieni – zwłaszcza teraz, gdy Arabia Saudyjska wyraziła zadowolenie ze status quo.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Pszenica w górę o niemal 7%
Wczoraj notowania pszenicy w USA wzrosły gwałtownie o niemal 7%, docierając do najwyższego poziomu od miesiąca. Najczęściej na rynkach zbóż za tak dynamiczne zmiany cen odpowiada pogoda – i tym
Sesja z niską zmiennością
Wykres dzienny złota przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji. Od dziesięciu sesji cena porusza się przede wszystkim w wąskim zakresie 1450-1480$. Obszar ten jest powyżej linii kinjun sen, co może sugerować kontynuację
Ropa naftowa: dno jest blisko – raport surowcowy
Czwartek przyniósł kolejną przecenę surowców energetycznych, a także części towarów z grupy soft commodities. Lepiej strona popytowa radziła sobie na rynkach metali oraz najważniejszych zbóż. Ostatecznie indeks CRB zakończył sesję
Srebro tuż przy ważnym wsparciu
W minionym tygodniu notowania srebra dotarły do ważnego technicznego wsparcia na poziomie 19 USD za uncję. Wczoraj strona podażowa próbowała je pokonać, jednak na razie wsparcie to jest skuteczne, a
Korekta spadkowa cen ropy naftowej – raport surowcowy
W czwartek na rynkach towarowych wyraźnie dominował kolor czerwony. Taniały surowce energetyczne, metale, a także większość towarów rolnych. Na plusie minioną sesję zakończyła jedynie garstka towarów: kawa, cukier i kakao.
Cena soi stabilna po wczorajszej zniżce
Wczoraj cena soi w Stanach Zjednoczonych tąpnęła w dół o 2%. Wszystko za sprawą raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w którym podano prognozę sporych zapasów soi na koniec sezonu 2015/2016.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!