Ropa: firmy wydobywcze tną inwestycje – raport surowcowy

Ropa: firmy wydobywcze tną inwestycje – raport surowcowy

Po dwóch spadkowych sesjach, wczoraj indeks CRB zanotował wzrost o 1,85% do poziomu 226,10 pkt. Był to bezpośredni efekt czwartkowego wzrostu cen ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem tego surowcowego indeksu. Poza ropą, drożały także metale, a także spora część towarów rolnych.

Cięcia inwestycji w spółkach naftowych

Na rynku ropy naftowej nadal jest nerwowo – zmienność cen tego surowca jest w ostatnich dniach największa od kryzysowego 2009 r., kiedy to notowania ropy naftowej szybko spadły do okolic 35 USD za baryłkę, by później równie szybko podnieść się z tego poziomu.

Cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 3% zarówno we wtorek, jak i w środę, by wczoraj zwyżkować o niemal 4%. Czwartkowy ruch w górę był następstwem kilku czynników. Po pierwsze, stronie popytowej na rynkach surowcowych pomogła wczorajsza zniżka wartości amerykańskiego dolara. Po drugie, pojawiły się komunikaty z kilku firm z branży naftowej o planach dopasowania się do niskich cen ropy naftowej.

Czołowy producent ropy naftowej z łupków w USA, firma Apache Corporation, oznajmiła wczoraj, że zamierza znacząco obciąć inwestycje kapitałowe (o 60%) oraz zmniejszyć liczbę punktów wydobycia ropy (o 70%). Ze względu na sytuację rynkową, firma zrezygnowała z wcześniejszych planów wyraźnego wzrostu produkcji ropy z łupków. Amerykańskim firmom zaczęły wtórować także spółki europejskie: francuski Total oznajmił wczoraj zamiar cięcia inwestycji oraz zmniejszania liczby miejsc pracy. Wcześniej takie plany zakomunikowały także m.in. BP oraz Shell.

Duży spadek eksportu ropy z Iraku

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej w pewnym stopniu mogły pomóc informacje o znaczącym spadku eksportu ropy naftowej z Iraku. W pierwszych 10 dniach lutego wyniósł on przeciętnie 1,50 mln baryłek dziennie. To znacznie mniej niż poziom ze stycznia (2,39 mln baryłek) oraz niemal dwa razy mniej niż w rekordowym grudniu 2014 r. (2,79 mln baryłek).

Wszystkiemu winna jest niekorzystna pogoda, która zakłóca prace na terminalach eksportowych w południowej części Iraku. Warunki meteorologiczne pokrzyżowały plany władzom Iraku, które ambitnie prognozowały, że w lutym średni dzienny eksport ropy naftowej wyniesie 3,3 mln baryłek.

Nawet jeśli w drugiej połowie lutego sytuacja się poprawi, to i tak całościowo eksport w tym miesiącu z Iraku będzie raczej rozczarowujący. Wielu inwestorów powątpiewa także w możliwości znaczącego wzrostu eksportu ropy naftowej z Iraku w tym roku. Pogoda nie jest bowiem jedynym czynnikiem, który w ostatnich latach zakłócał eksport tego surowca – dużym wyzwaniem dla irackiego sektora naftowego są także nieustające niepokoje polityczne oraz problemy techniczne.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Wiele powodów do przemyśleń
Next Rynek gra na porozumienie - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Spekulacje przed spotkaniem krajów OPEC – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych widoczna była ewidentna dominacja koloru czerwonego. Indeks CRB zakończył dzień spadkiem aż o 1,63% do poziomu 264,56 pkt. Był to przede wszystkim rezultat znaczącego

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: czy wzrosty będą kontynuowane?

Notowania złota zgodnie z naszymi prognozami po krótkiej konsolidacji pokonały opór na 1 215 USD i przetestowały leżące nad nim zniesienie 50 proc. ostatniej dużej fali spadkowej. Obecnie notowania ponownie

Analizy surowców 0 Comments

Dalszy wzrost produkcji ropy i gazu ziemnego w USA – raport surowcowy

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach towarowych widać sporo koloru czerwonego. Wczoraj to właśnie sprzedający przeważali na rynkach większości surowców energetycznych, a także niektórych metali i towarów rolnych, zwłaszcza tzw.

Analizy surowców 0 Comments

Dalsze spadki cen złota i srebra – raport surowcowy

Wczorajsza sesja na wykresie surowcowego indeksu CRB zakończyła się na minusie. Wartość tego indeksu spadła o 0,20% do poziomu 306,01 pkt. Zniżce notowań towarów sprzyjał silny dolar – US Dollar

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy rozpoczyna tydzień od wzrostu

Sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie pozostaje napięta, co ewidentnie rzutuje na ceny ropy naftowej. W centrum uwagi są przede wszystkim walki w Iraku, gdzie Państwo Islamskie przejęło miasto Ramadi. Nie

Analizy surowców 0 Comments

Platyna silna na tle pozostałych metali szlachetnych

Po wczorajszej dynamicznej zwyżce, dzisiaj notowania metali szlachetnych kierują się w dół. Wyjątkiem jest jednak platyna, której notowania wciąż utrzymują się na plusie. W przypadku tego kruszcu notowania odbiły się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź