Odbicie w górę cen ropy naftowej i miedzi – raport surowcowy
Na początku tygodnia na rynkach towarowych przeważał kolor czerwony. Spadały ceny większości metali i towarów rolnych. Jednak surowce energetyczne kontynuowały dynamiczną zwyżkę, rozpoczętą w piątek. To wystarczyło, aby indeks CRB wczoraj zanotował wzrost o 0,73% do poziomu 220,44 pkt.
Ropa: ciąg dalszy dynamicznej korekty
Z pewnością najwięcej uwagi inwestorów przyciąga teraz sytuacja na rynku ropy naftowej. Jednak tym razem nie chodzi o schodzenie na kolejne cenowe minima, a o wyraźne odbicie w górę, które obserwujemy już od piątku. Wczoraj notowania amerykańskiej ropy wzrosły o 4,4%, a cena ropy Brent zwyżkowała nawet mocniej.
Dynamicznie odbicie notowań ropy naftowej w górę rozpoczęło się po informacjach o znaczącym spadku liczby punktów wydobycia tego surowca w USA. Raport na ten temat skłonił część inwestorów do zamykania krótkich pozycji na rynku ropy naftowej, czyli do tzw. short covering. I to właśnie kwestie techniczne, nie zaś fundamentalne, są przyczyną ostatnich wzrostów cen ropy naftowej.
Przedstawiciele krajów OPEC nadal utrzymują, że ceny ropy naftowej pozostaną na niskich poziomach jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Zaznaczają oni, że w pierwszym kwartale popyt na ropę naftową pozostanie wątły. Mają temu sprzyjać planowane prace konserwacyjne w wielu rafineriach w różnych częściach świata. Część przedstawicieli OPEC sugeruje wręcz, że notowania ropy w I połowie tego roku mogą zejść nawet poniżej 40 USD za baryłkę.
Póki co na rynku ropy naftowej strona popytowa pozostaje silna. Obecnie notowania ropy WTI dotarły już do okolic 51 USD za baryłkę. Jest to najbliższy poziom oporu – jego pokonanie otworzyłoby drogę do rejonu 54-56 USD za baryłkę. Wciąż jednak ruch ten należy traktować jedynie jako krótkoterminową korektę.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Wyraźna zwyżka cen miedzi
O korekcie można mówić także w przypadku notowań miedzi. Cena tego metalu w minionym tygodniu po raz kolejny dotarła do tegorocznego minimum – i po raz kolejny poziom wsparcia w okolicach 2,42 USD za funt okazał się skuteczny.
Również na rynku miedzi ostatnie odbicie w górę można uznać za kwestię techniczną, nie zaś za ruch podparty fundamentami rynkowymi. Te ostatnie wciąż są bowiem dla miedzi niekorzystne. Indeks PMI dla przemysłu Chin pozostał w styczniu poniżej poziomu 50 pkt., a wczorajsze dane z USA (odczyt indeksu ISM dla przemysłu oraz wydatki na inwestycje budowlane) okazały się gorsze od oczekiwań.
Warto wspomnieć, że odbiciu w górę cen miedzi sprzyja analogiczny ruch cen ropy naftowej, który zwiększa apetyt inwestorów na ryzyko, a tym samym – przyczynia się do większego zainteresowania rynkami surowcowymi.
Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Lepsze dane z Chin niewiele pomagają – komentarz surowcowy
W centrum uwagi: • Lepsze dane z Chin i ataki na dżihadystów w Syrii tylko lekko podnoszą cenę ropy • Srebro odbija od czteroletniego minimum cenowego Wczoraj inwestorzy nerwowo wyczekiwali
Miedź: przebite w dół ważne wsparcie
Silny dolar spycha w dół także notowania miedzi. W piątek cena tego surowca w USA przebiła w dół ważne techniczne wsparcie w okolicach 2,83 USD za funt. Na rynku miedzi
Złoto: nowe minima
Złoto wybiło wsparcie na 1 190 USD i spadło do poziomu zniesienia zewnętrznego 127,2 proc. ostatniej wzrostowej korekty. Jego przebicie spowoduje spadki do zniesienia 161,8 proc a w dłuższym terminie
IEA: 3% produkcji ropy naftowej wrażliwe na spadek cen – raport surowcowy
Środa była już kolejnym dniem spadku wartości indeksu CRB. Notowania tego agregatu spadły wczoraj o 0,95% do poziomu 271,31 pkt. Tym razem był to rezultat przeceny nie tylko surowców energetycznych,
Pszenica: maj najgorszym miesiącem od prawie 3 lat – raport surowcowy
W czwartek na rynki niektórych surowców i towarów powrócił optymizm, a indeks CRB zanotował wzrost o 0,43% do poziomu 307,34 pkt. Wzrosła cena m.in. najważniejszego składnika tego indeksu – ropy
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy – raport surowcowy
Wczoraj nastroje na rynkach towarowych były mieszane, co odzwierciedlił indeks CRB. Jego wartość wzrosła o symboliczne 0,02% do poziomu 222,02 pkt. Wzrosły ceny surowców energetycznych oraz niektórych towarów rolnych, natomiast
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!