USA, Brazylia i Chiny w centrum uwagi na rynkach zbóż – raport surowcowy
Podczas wtorkowej sesji na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB odbiły w górę o 0,69%, docierając do poziomu 273 pkt. Wzrost wartości indeksu CRB wynikał ze zwyżek cen surowców energetycznych, metali oraz większości towarów rolnych.
Opóźnienia w żniwach w USA
Wtorek był dniem wyraźnej zwyżki cen zbóż. Notowania kukurydzy wzrosły o 2,4%, soja podrożała o 2,1%, a pszenica – o 1,2%. Ceny wymienionych zbóż rosną zresztą już od początku bieżącego miesiąca.
Długoterminowy spadkowy trend na rynkach zbóż nadal się utrzymuje – jednak w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka czynników, które sprzyjały kupującym na tych rynkach. Jedną z nich są informacje o opóźnieniach w żniwach kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych.
W poniedziałek pojawił się cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) prezentujący postęp w zbiorach zbóż w USA. Według tej publikacji, do końca ubiegłego tygodnia zebranych zostało 31% kukurydzy – znacznie mniej niż wynosi pięcioletnia średnia dla tego okresu (53%). Tymczasem zbiory soi zostały ukończone w 53 procentach, co również jest wartością mniejszą niż pięcioletnia średnia (66%).
Opóźnienia w zbiorach zbóż w USA wpływają na ostatni wzrost cen kukurydzy i soi, jednak nie powinny mieć większego przełożenia długoterminowego na notowania obu tych zbóż. Wynika to z faktu, że i tak oczekiwane zbiory mają być wyjątkowo duże. Obfitość zboża na globalnym rynku skutecznie powinna hamować wzrost cen.
Kolejny wzrost zapasów kukurydzy w Chinach
O tym, że o podaż kukurydzy nie trzeba się martwić, przekonują także najnowsze doniesienia z Chin. Wiele wskazuje na to, że w sezonie 2014/2015 Chiny po raz kolejny przeznaczą sporą część wewnętrznej produkcji kukurydzy na uzupełnienie swoich zapasów tego zboża. Byłby to już trzeci z kolei rok wzrostu zapasów kukurydzy w tym kraju.
Taki ruch chińskich władz wynika raczej nie z celowego działania, ale z konieczności. Produkcja kukurydzy w Chinach – podobnie jak w USA – jest duża: w tym roku plony mają być niemal rekordowe. Z kolei popyt na to zboże w Chinach jest relatywnie niewielki, co wynika m.in. ze zmniejszonego zapotrzebowania na pasze dla zwierząt ze względu na spadek produkcji drobiu (ptasia grypa) oraz wieprzowiny.
Informacje z Chin to czynnik, który ogranicza potencjał wzrostowy cen kukurydzy. Z technicznego punktu widzenia, obecnie najbliższym poziomem oporu jest rejon 359-361 USD za 100 buszli.
Wykres 1. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.
Opóźnienia w zasiewach soi w Brazylii
Żniwa w Stanach Zjednoczonych przyciągają obecnie sporo uwagi na rynkach zbóż, jednak nie mniej ważne jest to, co dzieje się w Ameryce Południowej. Na początku bieżącego tygodnia pojawiły się bowiem informacje o opóźnieniach w zasiewach soi w Brazylii.
Według firmy badawczej AgRural, zasiewy soi w Brazylii są dotychczas ukończone w 10 procentach. To o połowę gorszy wynik niż na ogół w tym czasie w roku. Jest to rezultat suszy, jaka dotknęła ostatnio tereny uprawne w Brazylii. Ze względu na wyjątkowo suchą ziemię na wielu terenach zasiewy okazały się niemożliwe, a tam, gdzie zostały one zrealizowane, być może trzeba będzie je powtarzać.
Informacje z Brazylii wspierają kupujących na rynku soi, jednak warto pamiętać, że obecne opóźnienia są jeszcze możliwe do nadrobienia. W weekend na kluczowych terenach uprawnych w Brazylii mają w końcu spaść deszcze, co pozwoli na przyspieszenie zbiorów.
Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Ropa: kształtująca się głowa z ramionami
Na wykresie ropy naftowej kształtuje się formacja głowy z ramionami. Jej linia szyi pokrywa się z ważną strefą wsparcia, na którą składają się: • Lokalne wsparcie cenowe • Zniesienie 50
Duże zapasy ropy naftowej w USA i Chinach – raport surowcowy
Wtorek był kolejnym dniem zniżki indeksu CRB. Tym razem jego wartość spadła o ponad pół procenta, dochodząc do poziomu 209 pkt. Na plus udało się wyjść jedynie nielicznym surowcom –
Amerykańska ropa coraz tańsza – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych już po raz kolejny dominowała strona podażowa. Indeks CRB zanotował spadek o 0,57% do poziomu 214,66 pkt. Najmocniej przecenione zostały: kawa, sok pomarańczowy, drewno
Mieszana wymowa prognoz IGC na rynku zbóż – raport surowcowy
Wczoraj na rynkach surowcowych pojawiło się dużo koloru zielonego. Indeks CRB zanotował wzrost o 1,32% do poziomu 223,69 pkt. Wzrosły notowania ropy naftowej, a także metali oraz większości towarów rolnych.
Złoto: cena znów poniżej 1200 USD za uncję
W poniedziałek na rynkach surowcowych było bardzo spokojnie za sprawą nieobecności inwestorów z kilku kluczowych gospodarek, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W rezultacie, wiele giełd towarowych w ogóle
Techniczny wzrost cen cukru – raport surowcowy
Po spadkowym poniedziałku, wczoraj notowania indeksu CRB odrobiły część strat. We wtorek indeks ten wzrósł o 0,87% do poziomu 270,15 pkt. Wpływ na ten wzrost miały przede wszystkim zwyżki cen
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!