Raport walutowy
Pierwszy majowy tydzień świąteczny dla polskich inwestorów był bardzo intensywny na globalnych rynkach. W czwartek po lepszych odczytach europejskich indeksów wyprzedzających koniunkturę PMI sektora przemysłowego, euro umacniało się względem dolara.
Kulminacyjnym punktem czwartkowej sesji była decyzja Europejskiego Banku Centralnego oraz konferencja prasowa prezesa ECB, Mario Draghiego. Analitycy oczekiwali, iż ciąg słabych danych makroekonomicznych oraz niższa od prognoz inflacja (wskaźnik HICP wyniósł w kwietniu 1,2% w stosunku do 1,7% w marcu) skłonią ECB do obniżenia stopy referencyjnej o 25 pb do 0,50%. Rynek spodziewał się również niestandardowych działań mających na celu polepszenie płynności i zmniejszenie kosztu finansowania dla firm. Na fali samych oczekiwań kurs EURUSD osiągnął poziom 1.3180 przed decyzją ECB.
ECB zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopę referencyjną do 0,50%. Nadzieje na zastosowanie niestandardowych instrumentów skierowane w kierunku polepszenia finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw wyniosły kurs EURUSD do poziomu 1.3215. Akcenty w czasie konferencji Draghiego były jednak inaczej rozłożone. ECB zdecydowało wprawdzie o wydłużenie okresu przeprowadzania nieograniczonych operacji płynnościowych zasilających banki (do lipca 2014 roku), jednakże rynek liczył na niestandardowe działania dedykowane obniżeniu kosztu finansowania dla przedsiębiorstw. Decydujące dla kursu EURUSD była informacja, iż ECB rozważa możliwość obniżenia stopy depozytowej poniżej zera. Zmiana retoryki w stosunku do stopy depozytowej była zaskoczeniem dla uczestników rynku. Reakcja rynku była zdecydowanie negatywna względem euro. Kurs EURUSD spadł o 170 pipsów w okolice 1.3036.
W piątek kluczowy dla rynków finansowych był raport z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowane dane okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła w kwietniu o 165 tys. (oczekiwano 145 tys.). Dodatkowo zrewidowano odczyt za marzec z 88 tys. w górę do 138tys. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 7,5% z 7,6% miesiąc wcześniej.
Pierwsza reakcja rynku na parze EURUSD polegała na umocnieniu się dolara. Kurs spadł o ponad 80 pipsów do poziomu 1.3033. Lepsze dane wywołały spekulację, iż FED może wycofać się z programów stymulujących w pierwszym kwartale 2014 roku. Bardzo dobre dane z rynku pracy były również zachęta do kupowania akcji. Indeks S&P500 wzrósł do 1.614,42, a Dow Jones przekroczył barierę 15.000 punktów. Lepsze nastroje na rynkach akcji wywindowały kurs EURUSD do 1.3158.
We wtorek ważną pozycją w kalendarzu finansowym jest posiedzenie Banku Australii, gdzie analitycy oczekują utrzymania głównej stopy na poziomie 3%. Jutro w południe poznamy zamówienia w przemyśle dla Niemiec. We środę uwagę zwraca inflacja oraz bilans handlowy dla Chin. Na krajowym rynku we środę zaplanowana jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych w Polsce. Rynek oczekuje utrzymania stopy referencyjnej na poziomie 3,25. Niższa inflacja oraz słabsze dane pozwalają myśleć, iż nie jest to koniec cyklu obniżek. Bardziej „odpowiedni” do obniżki może być czerwiec, kiedy to Rada będzie dysponować nową projekcją inflacyjną.
Tomasz Brach, Główny Dealer Easy Forex
Może to Ci się spodoba
Koniec sztywnego kursu franka: co dalej?
Przyczyny rezygnacji ze sztywnego kursu franka przez SNB W 2014 r. Swiss National Bank odnotował zysk z rezerw w wysokości 38 mld CHF, przede wszystkim dzięki znacznej dewaluacji euro, z
Komentarz surowcowy
W centrum uwagi: • Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję • Srebro najtańsze od niemal 3 lat • Śmierć kontrowersyjnego tradera Wczoraj na rynkach towarowych nastroje inwestorów się
QE finalnie osłabi euro, ale…
Dziś dla rynku finansowego nie liczy się nic innego, jak decyzja Europejskiego Banku Centralnego, od którego oczekuje się dołączenia do innych światowych banków centralnych i ogłoszenia QE. Długoterminowe skutki dla
Menedżerowie przewidują wzrost produkcji w Europie
Rytm poniedziałkowej sesji wybijały kolejne publikacje wskaźników PMI dla kilku europejskich gospodarek. Rozpoczęła Norwegia, gdzie wartość przemysłowego PMI znacznie przekroczyła prognozy analityków i wyniosła 52,0 pkt. Wartości wskaźnika dla kolejnych
Poranny komentarz walutowy – Ifo pomoże tylko na chwilę
Ostatni listopadowy tydzień zaczyna się od wyprzedaży walut azjatyckich. To już nie jest nowość, jen i dolar australijski odbiły nieco w piątek i przy pierwszej nadarzającej się okazji tę przewagę
Komu potrzebna konferencja RPP
W ostatnim czasie na świecie obserwujemy tendencję do zwiększania transparentności polityki pieniężnej. Przykładowo w USA dopiero niedawno wprowadzono konferencje po posiedzeniach Komitetu i odbywają się one tylko cztery razy w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!