GBP/PLN najwyżej od ponad 2 lat – komentarz PLN
Czwartek był kolejnym dniem osłabienia polskiego złotego. Notowania BOSSAPLN naruszyły wsparcie w okolicach 97,60 pkt., notując najniższy poziom zamknięcia od ponad roku. Dzisiaj rano wartość BOSSAPLN jest ustabilizowana, jednak presja podaży może się utrzymać także dzisiaj.
Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.
Wczorajszy kalendarz danych makroekonomicznych w Polsce był niemalże pusty. Uwagę inwestorów mogła przyciągnąć jedynie publikacja minutes po posiedzeniu RPP. I faktycznie, wnioski z tej publikacji mogą być uznane za jedną z przyczyn obecnej słabości polskiej waluty. Minutes z posiedzenia RPP pokazały, że na posiedzeniu tym pojawiły się wnioski nie tylko o cięcie stóp o 25 pkt. bazowych, ale także o 50 pkt. bazowych. Chociaż na spotkaniu tym ostatecznie RPP nie zdecydowała się na cięcie stóp, to jednak większość członków rady stwierdziła, że obniżenie poziomu stóp procentowych w najbliższym czasie będzie uzasadnione.
W rezultacie, wczoraj notowania EUR/PLN wyraźnie wzrosły, nadrabiając straty powstałe we wcześniejszych sesjach tego tygodnia. Obecnie kurs ten zbliża się już do poziomu 4,20. Przyczyną tego wzrostu są jednak nie tylko kwestie fundamentalne, lecz także techniczne: kurs EUR/USD odbił się bowiem od linii średnioterminowego trendu wzrostowego.
Wykres 2. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.
W przypadku kursu USD/PLN mieliśmy wczoraj do czynienia z delikatnym spadkiem, jednak nie zmienia to faktu, że wartość tej pary walutowej oscyluje w okolicach tegorocznych maksimów. To właśnie ważny techniczny opór w okolicach 3,2640 zatrzymał dalsze umacnianie się USD względem PLN. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że dolar pozostaje silny wobec wielu głównych globalnych walut ze względu na zbliżające się całkowite wygaszenie programu QE3 oraz spekulacje dotyczące podniesienia stóp procentowych w USA. To zaś odbija się także na wykresie USD/PLN.
Wykres 3. Notowania USD/PLN – dane dzienne.
Z kolei notowania GBP/PLN w ostatnich dniach mocno wystrzeliły w górę na skutek spekulacji dotyczących referendum niepodległościowego w Szkocji. W ostatnich dniach zarówno sondaże przed głosowaniem, jak i pierwsze wyliczenia po wczorajszym głosowaniu, sugerują, że Szkocja pozostanie integralną częścią Wielkiej Brytanii. To wpłynęło na umocnienie funta wobec wielu światowych walut (w tym USD i EUR), co odbiło się także wyraźnie na wykresie GBP/PLN, którego wartość jest obecnie najwyższa od lipca 2012 r.
Wykres 4. Notowania GBP/PLN – dane dzienne.
Dzisiaj w Polsce pojawią się dane dotyczące koniunktury konsumenckiej, jednak prawdopodobnie pozostaną one w cieniu wydarzeń na szerokim rynku.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
ZEW gorszy od oczekiwań
Indeks co prawda rośnie do najwyższego poziomu od lutego 2014 roku i jest to piąta poprawa z rzędu, ale oczekiwania były wyższe. Instytut wskazuje, że hamulcowym pozostają nierozwiązane kwestie Ukrainy
Raport dzienny Forex
Wzrost PKB w I kwartale o 0,9 proc. kw/kw (najszybciej od I kwartału 2012 r.) to dowód na to, że japońska „abenomika” działa – przynajmniej na razie. Jest jednak zbyt
FED: Patrzmy na dane
Wbrew temu co można sądzić, polityka Bena Bernanke jest dość przemyślana. Szef FED zdaje sobie sprawę, że operacja wychodzenia z programu QE3 będzie o wiele bardziej trudniejsza, niż jego wprowadzenie.
Dolar słabnie przed konferencją FOMC
Euro (EUR) kontynuuje swój trend „byka” osiągając tym samym poziom 1.2764 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD), ponieważ miesięczny raport o zamówieniach na dobra trwałe w USA rozczarował inwestorów. Wspólna
Spokojny start tygodnia
Od strony publikacji makro tydzień rozpoczyna się spokojnie, mimo że w tle mamy mini-zaskoczenie ze strony Ludowego Banku Chin. Cięcie stopy rezerw obowiązkowych nie było niespodzianką samą w sobie, ale
Grecja nadal środków
Koniec tygodnia upłynął pod znakiem spekulacji na temat przyszłości Grecji. Jak wynika z informacji opublikowanych po zakończeniu odbywającego się w Rydze spotkania ministrów finansów państw strefy euro, rządowi w Atenach
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!