Spadek importu miedzi do Chin – raport surowcowy
W czwartek nastroje na rynkach towarowych po raz kolejny się zmieniły, a ruch notowań indeksu CRB zmienił kierunek. Wczoraj indeks ten zanotował zniżkę o 0,32% do poziomu 293,08 pkt. Na plusie znalazły się notowania ropy naftowej, większości metali, a także nielicznych zbóż. Większość towarów rolnych została jednak przeceniona, a ponadto na sporym minusie znalazły się notowania gazu ziemnego, mięsa i srebra.
Presja podaży na rynku miedzi
Presję podażową widać m.in. na rynku miedzi. Wczorajszy delikatny ruch cen tego metalu w górę można zinterpretować jako odreagowanie po wcześniejszych dwóch sesjach dynamicznych zniżek. Ponadto, dalszy spadek cen miedzi w USA został zatrzymany przez techniczne wsparcie w okolicach 3,1583 USD za funt metalu.
Dzisiaj notowania nowojorskich kontraktów na miedź poruszają się powyżej wspomnianego technicznego poziomu wsparcia, jednak nie można wykluczyć jego pokonania w najbliższym czasie. Sytuacja fundamentalna na rynku miedzi sprzyja bowiem stronie podażowej.
Wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie tego roku podaż miedzi będzie spora. Kilka dni temu o uruchomieniu kopalni Sierra Gorda poinformowała spółka KGHM. Nieco później pojawiły się informacje o wznowieniu eksportu miedzi z Indonezji – spółka Freeport-McMoRan załadowała już pierwszy od początku roku transport tego surowca, po wcześniejszym wielomiesięcznym sporze z indonezyjskim rządem.
Eksport zaskakująco duży, import miedzi coraz mniejszy
Natomiast dzisiaj pojawiły się ważne dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Pokazały one, że w lipcu import miedzi do Chin spadł już trzeci raz z rzędu i wyniósł 340 tysięcy ton. Jest to zniżka o 2,9% w stosunku do importu w czerwcu.
Nie było to niespodzianką dla inwestorów, bowiem spadek importu miedzi do Chin był spodziewany – ze względu na liczne spekulacje dotyczące nieprawidłowości w używaniu metali jako zabezpieczenia kredytów, wiele przedsiębiorstw chińskich miało trudności z finansowaniem i właśnie z kupowaniem miedzi jako zabezpieczenia pod zaciągnięte zobowiązania.
Negatywny wydźwięk tej informacji został jednak w pewnym stopniu zniwelowany przez ogólne dobre dane dotyczące lipcowego handlu zagranicznego w Chinach. Wielkość eksportu zaskoczyła bowiem na plus: dynamika eksportu w lipcu wyniosła 14,5% w ujęciu rdr, podczas gdy oczekiwano 7,5% rdr.
Dobre dane dotyczące eksportu poprawiły ogólny odbiór sytuacji w chińskiej gospodarce, budząc oczekiwania dotyczące zwiększenia popytu także na miedź. Niemniej jednak, mogą być to oczekiwania nieco na wyrost, zwłaszcza że w sektorze budowlanym Państwa Środka widać spowolnienie, a nawet zwiększony popyt prawdopodobnie nie nadąży za wzrostem podaży.
To nie koniec serii kluczowych danych makro z Chin. W przyszłym tygodniu opublikowane zostaną istotne informacje dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich w lipcu. To kolejne dane, które mogą istotnie wpłynąć na cenę miedzi na globalnym rynku.
Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Ropa WTI testuje poziom 90 USD za baryłkę – raport surowcowy
Środa była na rynkach towarowych dniem przewagi strony podażowej – po raz drugi z kolei. Indeks CRB zanotował spadek o 0,23% do poziomu 277,91 pkt. Zniżka indeksu była rezultatem przede
Szybkie tempo zasiewów kukurydzy w USA – raport surowcowy
W poniedziałek nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Indeks CRB zanotował symboliczny spadek o 0,05% do poziomu 227,84 pkt. Ten neutralny wynik był rezultatem spadku cen ropy naftowej, miedzi oraz
Prognozy dobrych zbiorów zbóż w rejonie Morza Czarnego – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Niemniej jednak, cenom niektórych towarów udało się wyjść na plus – wśród nich były m.in. gaz ziemny, miedź, soja, kakao, sok
Rekordowa produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej – raport surowcowy
We wtorek notowania indeksu CRB wzrosły o 0,83% do poziomu 221,85 pkt. Wynik ten był rezultatem przede wszystkim wzrostu notowań ropy naftowej, czyli głównego składnika powyższego indeksu. Na rynkach pozostałych
Odbicie na cenach pszenicy
Po mocnym spadku cen pszenicy w poprzednim tygodniu, ten tydzień kupujący rozpoczynają od nadrabiania strat. Dzisiaj notowania pszenicy dotarły już do okolic 490 USD za 100 buszli, jednak do psychologicznej
Ceny zbóż spadają przed raportem USDA
Notowania kukurydzy, pszenicy oraz soi dzisiaj kierują się na południe. W dużej mierze jest to rezultat oczekiwań związanych z dzisiejszą publikacją amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Comiesięczny raport departamentu ma pojawić się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!