Otwarcie kolejnych portów w Libii – raport surowcowy

Otwarcie kolejnych portów w Libii – raport surowcowy

Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych widać było wyraźnie nieobecność Amerykanów. Ze względu na obchodzony w USA Dzień Niepodległości zamknięte były liczne giełdy surowcowe, a ceny nielicznych surowców, którymi w piątek handlowano, odnotowały nieznaczną zmienność.

Libia otwiera kolejne porty

Tak było m.in. z notowaniami ropy naftowej. W piątek europejska ropa Brent potaniała o 0,44%, a amerykański surowiec typu WTI został przeceniony o 0,31%.

Dzisiaj rano notowania ropy WTI ustabilizowały się, a nawet delikatnie wzrosły. Stronę popytową na tym rynku wspiera niestabilna sytuacja polityczna na Ukrainie i w Iraku. Jednak od wyraźniejszych zwyżek cenę ropy powstrzymuje perspektywa wzrostu podaży tego surowca ze strony Libii.

W minionym tygodniu władze Libii porozumiały się z rebeliantami okupującymi od wielu miesięcy wschodnią część tego kraju. Porozumienie dotyczy przede wszystkim ponownego otworzenia dwóch istotnych portów na wschodzie Libii: Ras Lanuf i Es Sider. W weekend libijska National Oil Company uchyliła stan „force majeure” („siła wyższa”) dla obu tych portów, co w praktyce oznacza wznowienie systematycznego eksportu ropy naftowej z tego kraju.

Trudna droga do systematycznego eksportu

Porty Ras Lanuf i Es Sider są zamknięte już od niemal roku. Wcześniej, tj. przed zajęciem ich przez rebeliantów, z portów tych eksportowano łącznie około 500 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. To ponad jedna trzecia całkowitych możliwości eksportowych Libii (1,4 mln baryłek dziennie). Obecnie eksport ropy naftowej z Libii to zaledwie 325 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

Ras Lanuf i Es Sider to dwa spośród czterech głównych portów na wschodzie Libii. Wcześniej rebelianci zgodzili się otworzyć dwa mniejsze porty: Zuetina i Hariga. Nie obyło się jednak bez problemów. W porcie Zuetina eksport ropy został opóźniony ze względu na zniszczenia infrastruktury wywołane wcześniejszą blokadą portu. Z kolei w porcie Hariga udało się załadować jedynie kilka tankowców, po czym w porcie tym po raz kolejny rozpoczęły się protesty, tym razem innej organizacji.

Również wznowienie eksportu z portów Ras Lanuf i Es Sider nie nastąpi od razu. Powrót do pełnej działalności operacyjnej może zająć kilka tygodni ze względu na konieczność prac konserwacyjnych na polach naftowych i ropociągach, które stały bezczynne przez 11 miesięcy.

Stabilizacja cen ropy WTI

Sytuacja w Libii wywiera obecnie presję na spadek cen ropy naftowej. Obecnie notowania ropy WTI ustabilizowały się tuż poniżej poziomu 104 USD za baryłkę. Okolice 104,00-104,50 USD za baryłkę to najbliższy istotny poziom oporu dla cen tego surowca. Z kolei najbliższe poziomy technicznego wsparcia to okolice 102 USD i 101 USD za baryłkę.

 

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Specjalna oferta kredytów Meritum Banku dla budżetówki
Next mBank: zaprzestanie przyjmowania wniosków o kredyty w walucie

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena cukru w górę po informacjach z Brazylii i Tajlandii – komentarz surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor zielony. Odzwierciedlił to indeks CRB, który wzrósł w poniedziałek o 1,02% do poziomu 283,14 pkt. We wzrostowym odreagowaniu na rynkach surowcowych pomogła sytuacja

Analizy surowców 0 Comments

Cena srebra w dół

Notowania złota od początku tygodnia poruszają się w dół, ciągnąc za sobą cenę srebra – notowania obu tych kruszców są bowiem mocno ze sobą skorelowane. Wczoraj cena srebra przebiła w

Analizy surowców 0 Comments

Saudyjska sukcesja a ceny ropy naftowej – raport surowcowy

W czwartek wydarzeniem dnia na globalnym rynku finansowym była decyzja ECB o programie luzowania ilościowego w strefie euro. Wzbudzało to nerwowość na rynkach walutowych, jednak sytuacja na rynkach towarowych była

Inwestowanie 0 Comments

Perspektywa wzrostu cen złota i srebra odległa. Alternatywą inwestycyjną mogą się stać diamenty

Polacy coraz chętniej inwestują w kruszce. Ich sprzedaż zwykle wzrasta, gdy rośnie napięcie w kraju lub na arenie międzynarodowej – mówi Bartłomiej Knichnicki z Mennicy Skarbowej. Ceny złota i srebra w ostatnich latach mocno spadły.

Analizy surowców 0 Comments

Wzrost produkcji ropy w OPEC – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych znów dominowały byki. Notowania indeksu CRB wzrosły o 0,96% do poziomu 225,72 pkt. Kupujący pozostawali silni na rynkach surowców energetycznych. Oprócz nich, wyraźnie podrożały niektóre

Analizy surowców 0 Comments

Czeka nas ciekawy tydzień na rynku złota – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych panowały mieszane nastroje. Indeks CRB zanotował wzrost o symboliczne 0,16% do poziomu 224,05 pkt. Wyjście tego indeksu na plus to zasługa głównie wzrostu cen miedzi,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź