Prognozy dobrych zbiorów zbóż w rejonie Morza Czarnego – raport surowcowy

Prognozy dobrych zbiorów zbóż w rejonie Morza Czarnego – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Niemniej jednak, cenom niektórych towarów udało się wyjść na plus – wśród nich były m.in. gaz ziemny, miedź, soja, kakao, sok pomarańczowy, bawełna i mięso. W rezultacie, indeks CRB zakończył poniedziałkową sesję praktycznie neutralnie – spadkiem o symboliczne 0,02%.

Ciąg dalszy spadków cen pszenicy

Wczoraj po raz kolejny spadały notowania pszenicy. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych systematycznie kieruje się w dół od 7 maja – od tego czasu tylko jedna sesja na rynku pszenicy zakończyła się na plusie.

Jedną z przyczyn dynamicznego spadku notowań pszenicy były dobre warunki pogodowe w centralnej części Stanów Zjednoczonych, które budziły lepsze oczekiwania dotyczące jakości uprawianego tam zboża. Dodatkowo, stronie podażowej pomagały prognozy dotyczące obfitych zbiorów i dużych zapasów pszenicy na świecie.

Jedynym miejscem, które budziło wątpliwości, był rejon Morza Czarnego, a więc rosyjskie i ukraińskie tereny upraw zbóż. Oba kraje są ważnym dostawcą pszenicy m.in. na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, jak również do Europy Zachodniej.

Większy optymizm w sprawie Ukrainy

Jednak ostatnie dni przyniosły zmianę nastrojów także w kwestii produkcji pszenicy na Ukrainie i w Rosji. W maju na kluczowych terenach upraw zbóż panowały świetne warunki pogodowe, które pozwoliły na niezakłócony przebieg zasiewów w rejonie Morza Czarnego. To zaś wzbudziło spory optymizm dotyczący tegorocznych zbiorów pszenicy w tych okolicach. Według najnowszych prognoz, żniwa w 2014 roku mogą być nawet lepsze niż w roku ubiegłym.

W piątek ukraińskie państwowe centrum meteorologiczne podało, że spodziewa się rekordowych zbiorów zbóż na Ukrainie – w tym roku całkowita produkcja zbóż ma znaleźć się na poziomie 63 mln ton. Zbiory pszenicy ozimej (stanowiącej ok. 95% całkowitych upraw pszenicy na Ukrainie) mają wynieść w tym roku 22,5-23,5 mln ton wobec 21,8 mln ton w 2013 r.

Trudności rolników z finansowaniem

Z optymizmem w kwestii ukraińskich zbiorów zbóż radzą jednak poczekać przedstawiciele ukraińskiej firmy z branży produkcji rolnej, AgroGeneration. Przypominają oni, że sprzyjająca pogoda to tylko jeden z kilku czynników decydujących o ostatecznej wielkości produkcji zbóż.

Według zarządu AgroGeneration, prezentowany obecnie optymistyczny scenariusz może zostać zaburzony przez niedostatek odpowiednich środków wspomagających uprawy zbóż (nawozów, pestycydów). Wynika to z trudności z dostępem rolników do finansowania – ze względu na kryzys polityczny na Ukrainie, banki są mniej chętne do udzielania kredytów. Niedostateczny dostęp do środków wspomagających uprawę zbóż może obniżyć ich jakość.

Dzisiaj rano cena pszenicy nadal spada. Najbliższym poziomem wsparcia są okolice 610-612 USD za 100 buszli oraz 600 USD za 100 buszli.

1

Wykres 1. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Hiszpania obniży podatki
Next Niska inflacja wyzwaniem dla ECB - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota w obliczu bariery 1200 USD za uncję – raport surowcowy

Po wzrostowym początku tygodnia, wtorek przyniósł przewagę koloru czerwonego na rynkach towarowych. Wczoraj indeks CRB zanotował spadek o 0,59% do poziomu 265,83 pkt. Na wyraźnych minusach znalazły się ceny większości

Analizy surowców 0 Comments

Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy

W piątek na rynkach surowcowych pojawiło się sporo koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wzrosły o niecałe pół procenta do poziomu 217,12 pkt., co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy tydzień na rynkach platynowców – raport surowcowy

Indeks CRB rozpoczął wczorajszą sesję wysoko, jednak w ciągu dnia dominowała strona podażowa. Ostatecznie wartość tego surowcowego agregatu zakończyła sesję na niewielkim minusie, o 0,07%. Największe spadki były widoczne na

Analizy surowców 0 Comments

Kupujący wciąż słabi na rynku złota – raport surowcowy

W poniedziałek indeks CRB zanotował spadek o 0,31% – indeks ten zakończył tym samym wczorajszą sesję na nieco wyższym poziomie niż zamknięcie ubiegłego tygodnia. Na plusie znalazły się ceny metali,

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach zbóż – raport surowcowy

Wiele towarów rozpoczęło bieżący tydzień od wzrostu. Zobrazował to indeks CRB, którego wartość wczoraj zwyżkowała o 0,57% do poziomu 294,16 pkt. Na uwagę zasługiwało zwłaszcza odreagowanie cen surowców energetycznych, a

Analizy surowców 0 Comments

Chińska zagadka ciąży notowaniom miedzi – komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Czekanie na chiński odczyt wskaźnika PMI szkodzi notowaniom miedzi • Inwestorzy odwrócili się od złota, dobry czas na zakupy? Ostatnie tygodnie nie były pomyślne dla większości

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź