Leniwy handel surowcami pod nieobecność USA i UK – raport surowcowy

Leniwy handel surowcami pod nieobecność USA i UK – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB nieznacznie wzrosły – o 0,20% do poziomu 308,26 pkt. Tym samym, ten surowcowy agregat zakończył miniony tydzień na plusie. Najlepiej radziły sobie surowce energetyczne, miedź i kakao, natomiast najgorzej – m.in. pszenica, platyna i mięso.

Obfitość pszenicy na światowym rynku

Pszenica pod koniec minionego tygodnia należała do liderów spadków. W piątek cena tego zboża spadła o 1,2% i było to już trzeci tydzień spadku jej notowań. Obecnie notowania pszenicy znajdują się na najniższym poziomie od 11 tygodni.

Dynamiczny, wielodniowy spadek cen pszenicy jest efektem oczekiwań związanych ze sporą podażą tego zboża na świecie w tym roku. Ostatnio ten scenariusz wydaje się coraz bardziej prawdopodobny za sprawą sprzyjającej rolnikom pogody na północnej półkuli. Na Wielkich Równinach w Stanach Zjednoczonych zbliżają się żniwa pszenicy ozimej – dobra pogoda w najbliższych dniach może poprawić nieco jakość zebranej pszenicy (chociaż spektakularnych efektów nie należy się spodziewać – spora część zboża została zniszczona ze względu na trudne warunki pogodowe zimą i wczesną wiosną).

Tymczasem w Kanadzie i północnej części USA dobra pogoda będzie sprzyjać sprawnym zasiewom pszenicy jarej. Korzystne także będą warunki uprawy zbóż w Europie.

Wiele wskazuje na to, że zapasy pszenicy w tym roku wyraźnie się zwiększą – USA pozostaną największym eksporterem tego zboża, a w Kanadzie zapasy pszenicy przed tegorocznymi żniwami niemal się podwoją i znajdą się na najwyższym poziomie od 20 lat.

Jednak dzisiaj na rynku pszenicy w USA mamy przerwę w notowaniach ze względu na obchodzony w Stanach Zjednoczonych Memorial Day. Dopiero jutro notowania zbóż zostaną wznowione. Najbliższym technicznym wsparciem dla notowań pszenicy jest rejon 635-640 USD za 100 buszli.

1

Wykres 1. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Wzrostowy poniedziałek na rynku miedzi

Dzisiaj na rynkach finansowych nieobecni są nie tylko Amerykanie. Również w Wielkiej Brytanii rynki są zamknięte ze względu na Wiosenne Święto Bankowe. To sprawia, że dzisiejsze ruchy cen na rynkach surowcowych będą traktowane z dużym dystansem.

Właśnie tak podchodzi się do dzisiejszego porannego wzrostu notowań miedzi. Cena tego metalu w USA jest najwyższa od pierwszej dekady marca, rano zbliżając się do okolic 3,19 USD za funt. Być może to rozwój sytuacji na Ukrainie wzmógł apetyt inwestorów na ryzyko i pozwolił notowaniom miedzi dalej odrabiać marcowe straty. Kupującym sprzyja także sezonowy wzrost popytu na miedź ze strony sektora budowlanego, a także zamknięcie huty miedzi LS-Nikko Copper w Korei Południowej ze względu na wypadek, który wydarzył się tam w tym miesiącu.

2

Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Krajowe dane lekko gorsze
Next NZD/USD przy strefie wsparcia

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Mieszana wymowa prognoz IGC na rynku zbóż – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach surowcowych pojawiło się dużo koloru zielonego. Indeks CRB zanotował wzrost o 1,32% do poziomu 223,69 pkt. Wzrosły notowania ropy naftowej, a także metali oraz większości towarów rolnych.

Analizy surowców 0 Comments

Srebro tuż przy ważnym wsparciu

W minionym tygodniu notowania srebra dotarły do ważnego technicznego wsparcia na poziomie 19 USD za uncję. Wczoraj strona podażowa próbowała je pokonać, jednak na razie wsparcie to jest skuteczne, a

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Sesja uspokojenia

Złoto w dniu wczorajszym konsolidowało się w okolicach środowego zamknięcia tj. na poziomie 1558$. Większych zmian nie obserwowaliśmy. Od 1 października 2012 r. cena porusza się w kanale spadkowym, a

Analizy surowców 0 Comments

Przewaga podaży na rynku miedzi – raport surowcowy

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych była wyjątkowo emocjonująca. Gospodarcze kłopoty Rosji wywołały paniczną wyprzedaż zwłaszcza na rynkach akcji w krajach rozwijających się. Dynamicznie było także na rynkach walutowych i

Analizy surowców 0 Comments

Dalsze spadki na ropie

Złoto na piątkowej sesji wyraźnie odreagowało. Cena od minimum do maksimum wzrosła o 31$. Zamknięcie na poziomie 1581$ to jednocześnie szczyt ustanowiony na piątkowej sesji. W szerokiej perspektywie trend pozostaje

Analizy surowców 0 Comments

Słaby dolar wsparciem dla cen złota – raport surowcowy

W środę na rynkach towarowych znów pojawiła się spora ilość koloru czerwonego. Spadków udało się uniknąć jedynie metalom szlachetnym, a także kukurydzy, pszenicy i niektórym soft commodities. Jednak większość towarów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź