Akcje i surowce ciągle w dół

Akcje i surowce ciągle w dół

Tylko w ciągu pierwszych minut środowej sesji warszawskie byki miały nadzieję na poprawę sytuacji i były w stanie cokolwiek zdziałać. WIG20 na otwarciu zyskiwał prawie 0,8 proc., a WIG i mWIG40 rosły po nieco ponad 0,5 proc. Podaż szybko jednak przejęła inicjatywę i notowania zaliczyły ostry spadek. Już w pierwszej godzinie indeks największych spółek znalazł się poniżej 2320 punktów. Obrona tego poziomu trwała przez następne dwie godziny, ale okazała się nieskuteczna. Wczesnym popołudniem WIG20 tracił już ponad 2 proc., schodząc w okolice 2300 punktów.

Podobnie jak w poniedziałek, największym ciężarem dla indeksu były taniejące przez moment nawet o 7,8 proc. akcje KGHM. W ciągu ostatnich trzech sesji łącznie straciły 16 proc. To pochodna sytuacji na rynku surowcowym, gdzie kontrakty na miedź zniżkowały w środę o wczesnym popołudniem o niemal 4 proc. Wciągu trzech dni spadły o ponad 7 proc. Także notowania ropy naftowej powróciły poniżej 100 dolarów za baryłkę, zniżkując o prawie 1,5 proc. Akcje naszych spółek paliwowych nie reagowały jednak już tak nerwowo, jak w poniedziałek. Walory Lotosu i PKN Orlen traciły po około 1 proc. W gronie liderów spadków znalazły się spółki energetyczne. Papiery PGE taniały o ponad 3 proc. a akcje Tauronu zniżkowały o ponad 2 proc. Perspektywę gorszej koniunktury w gospodarce mocno odczuwają też walory JSW, taniejące o ponad 3 proc. O ponad 6 proc. w dół szły papiery Kernela, a akcje Synthosu o 4 proc. Na plusie trzymały się jedynie walory Asseco i PGNiG.

Silna przecena dotknęła taż rynek małych i średnich spółek. mWIG40 co prawda znacznie dłużej niż WIG20 trzymał się na plusie, jednak po południu zniżkował o 1 proc., a sWIG80 tracił ponad 2,5 proc. WIG Plus także spadał o prawie 2 proc. W gronie średniaków przekraczającymi 6 proc. spadkami wyróżniały się akcje Polimeksu, NWR, Kopeksu i Enei. Wśród mniejszych firm po 9 proc. w dół szły walory Rafako i Mostostalu Warszawa.

Na głównych parkietach europejskich scenariusz wydarzeń był podobny do znanego z Warszawy> Początkowa zwyżka, sięgająca od 0,5 do 0,7 proc. szybko przerodziła się w gwałtowną wyprzedaż. Wczesnym popołudniem dołek został pogłębiony. Indeks w Paryżu tracił 1,4 proc. a DAX spadał o 1,6 proc. Początek handlu na Wall Street także nie był pomyślny dla byków. Indeksy zaczęły dzień od zniżki o 0,6-0,7 proc. Spadki po obu stronach oceanu najwyraźniej wzajemnie się nakręcały, a ich skala zwiększała się coraz bardziej. Pod koniec dnia CAC40 i DAX traciły po ponad 2 proc.,a S&P500 spadał o 1,5 proc.

WIG20 ostatecznie stracił 1,9 proc., WIG spadł o 1,8 proc., mWIG40 o 1,2 proc. a sWIG80 o 2,2 proc. Obroty wyniosły nieco ponad 1,1 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Previous Puls rynku: USD/PLN
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Słabe dane o zamówieniach

Za nami lekko spóźnione dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, które zauważalnie mijają się z oczekiwaniami i to na wszystkich frontach. Chodzi nie tyko o środki transportu, ale również

Komentarze rynkowe 0 Comments

Możliwa spokojniejsza sesja w czwartek

Po zwyżkach w ostatnich dniach inwestorzy mogą dziś wziąć na wstrzymanie przed piątkową publikacją danych o PKB w USA. Wczoraj indeksy w Europie kontynuowały zwyżki rozpoczęte jeszcze w piątek, przy

Komentarze rynkowe 0 Comments

Skandi FX: czarne (jak ropa) chmury zbierają się nad NOK

Spadek cen ropy w piątek o 5 proc. przy relatywnie niewielkiej reakcji korony norweskiej zwiększają ryzyko, że gdy rynek FX będzie starał się nadganiać rynek towarowy, przecena NOK będzie dotkliwa.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Największy od lat popyt na zagraniczne dewizy w Rosji

Nad ranem pojawiły się informacje z rosyjskiego Banku Centralnego w, których czytamy, że w wyniku ostatnich wydarzeń w regionie (m.in. zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie) popyt na zagraniczne waluty

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa coraz tańsza

Początek roku na rynku walutowym upłynął pod znakiem znaczącego umocnienia wartości amerykańskiego dolara – we wtorek kurs EUR/USD spadł do poziomu 1.1849, co jest najgorszym wynikiem od marca 2006 roku.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Deprecjacja dolara trwa

Początek tygodnia na rynku dolara amerykańskiego został zdominowany przez niedźwiedzie. Przecena waluty Stanów Zjednoczonych była dalekim echem nie najlepszych nastrojów po piątkowej publikacji danych dotyczących wzrostu PKB największej gospodarki świata(2.5%

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź