Ceny złota nadal wysokie

Kilka lat temu złotu brakowało 13%, aby osiągnąć cenę 2000 dolarów za jedną uncję. Według ekspertów rosnące notowanie tego kruszcu są spowodowane: pogłębiającym się kryzysem zadłużeniowym, bliskość bankructwa niektórych gospodarek oraz większa awersja do ryzykowania na rynkach.

W Stanach Zjednoczonych nastąpiła redukcja wydatków budżetowych a oznacza to, że kraj jest w dalszym ciągu zadłużony. Uruchomiony został kolejny program luzowania ilościowego. Ponowne pojawienie się w obiegu wielu miliardów dolarów spowodowało dalszy spadek wartości waluty amerykańskiej oraz da mocny impuls na popyt na aktywa, które nie reagują na nieskuteczną politykę finansową. Do takich aktyw należy złoto.

O przyszłość swoich ogromnych rezerw walutowych, które wkrótce mogą stać się tylko zapisem księgowym martwią się Chiny. Dokupowanie złota do państwowego skarbca jest rozsądnym wyjściem, ponieważ udział tego surowca w chińskich rezerwach jest niezwykle niski a zatem zwiększenie go nawet o jeden procent odbija się na jego rynku a rezerwy tego państwa wynoszą ok. 3 bln dolarów.

Europie nie udało się uratować Grecji przed bankructwem, ale sytuacja we Włoszech też jest kryzysowa. Kwota jaka jest potrzebna temu państwu to ok. 400 mld euro. Z funduszy europejskich Włochy nie mają co liczyć na pomoc w takiej kwocie. Oprócz tego inne państwa europejskie też są w dobrej sytuacji finansowej. W ostateczności pogłębiający się kryzys oznaczałby koniec strefy euro.

W przypadku zagrożenia, jakim jest krach na giełdzie, rynek złota pozostaje bezpieczną przystanią. Kilka lat temu złoto w ciągu roku podrożało o kilkadziesiąt procent. Na wzrostach cen złota zyskują fundusze, lokujące inwestycje w ten kruszec.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Wszystko o ubezpieczaniu turystycznym
Next Coraz więcej galerii handlowych w małych miastach

Może to Ci się spodoba

ABC inwestowania 0 Comments

Warto inwestować w fundusze zagraniczne?

Znacznym zainteresowaniem w kraju cieszą się majątki spółek zagranicznych. Ich działanie poza granicami naszego kraju nie określa ich małej efektywności. Ponad 45% działań polskich to akcje inne niż polskie, które

ABC inwestowania 0 Comments

Czy można zarobić na funduszach?

W zeszłym roku sytuacja na rynku funduszy polepszyła się. Najlepiej wyszli na tym akcjonariusze średnich i małych spółek. Dobra passa na rynku funduszy spowodowana jest ożywieniem na rynkach finansowych. Przyczyną

ABC inwestowania 0 Comments

Jak inwestować w alternatywy?

Jak wynika z badań CBOS, co dziesiąty Polak niespodziewany przypływ gotówki zainwestowałby w dzieła sztuki, biżuterię, złoto lub inne kruszce. Inwestycje alternatywne z roku na rok poszerzają grono swoich zwolenników.

ABC inwestowania 0 Comments

Rośnie apetyt inwestorów na obligacje korporacyjne. Firmy też coraz chętniej sięgają po tę formę finansowania

Niskie stopy procentowe i minorowe nastroje na warszawskiej giełdzie powodują, że inwestorzy chętnie zwracają się w stronę aktywów obiecujących wyższe stopy zwrotu. W przypadku obligacji korporacyjnych może to być nawet 6–8 proc.

ABC inwestowania 0 Comments

Jaka umowa w przypadku usług mobilnego Internetu?

Sieć mobilna jest wszędzie. Każdy z nas chce posiadać do niego dostęp bez względu na miejsce przebywania. Na przeciw naszym oczekiwaniom wyszły propozycje Internetu mobilnego. Jak wybrać pośród różnorodnych propozycji

ABC inwestowania 0 Comments

Przygotowujemy emisję obligacji

Podjęcie decyzji o pozyskaniu środków z emisji obligacji to wbrew pozorom nie tylko formalność. Może ona także stanowić dla firmy początek nowego etapu działania i rozwoju, w zależności od skali

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź