Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

Rekruterzy coraz częściej sięgają po niestandardowe pytania, co często spotyka się ze zdziwieniem kandydata. – Zanim odpowiemy z jaką księżniczką Disney’a się utożsamiamy, warto dobrze się zastanowić – mówi Marlena Tomczyk z GoWork.pl. – Pamiętaj, że tak naprawdę takie pytania są szansą, nie pułapką! Zawsze niosą za sobą pewną intencję, chęć zbadania naszej osobowości, kreatywności, umiejętności analitycznego myślenia. To jak poradzimy sobie z odpowiedzią, może mieć kluczowe znaczenie w ocenie naszej osoby – dodaje i przytacza kilka przykładów takich ”dziwnych” pytań.

Jakbyś opisał kolor żółty osobie, która nie widzi?

Doskonale pomaga ocenić wrażliwość danej osoby, umiejętność radzenia sobie z niedoskonałościami współpracowników i sposób gromadzenia przez nią informacji. Dodatkowe punkty można zebrać dopytując np. czy chodzi o kogoś kto nie widzi w ogóle, czy częściowo, lub, czy jest niewidomy od urodzenia.

Jaka jest Twoja ulubiona księżniczka z bajek Disneya?

Zanim udzielimy odpowiedzi, zastanówmy się jakie cechy osobowości przypisywane są poszczególnym postaciom i które z nich najlepiej pasują do upragnionego stanowiska. Pamiętajmy też, aby zawsze uzasadnić swój wybór, np. „Zawsze utożsamiałam się z Kopciuszkiem, bo dzięki uczciwości i ciężkiej pracy osiągnęła swoje marzenia”, albo „Mała Syrenka zawsze kojarzyła mi się z osobą, która potrafi pokonać wszelkie trudności. Nie ma dla niej rzeczy nie możliwych”.

Oszacuj, ile samochodów jest w Warszawie?

Pytanie, które osoba ubiegająca się o analityczne stanowisko może usłyszeć, choć nie do końca chodzi o zbadanie wiedzy, co o poznanie procesu myślowego. Pokaż więc jak myślisz! Analizuj, szacuj informacje takie jak ilu jest mieszkańców, ile procent z nich ma samochód, dopytaj,czy pod uwagę powinieneś brać także auta przejeżdżające przez miasto i na tej podstawie podaj przybliżoną liczbę. To czy twoje wyliczenia są poprawne nie jest najważniejsze. Osoba przeprowadzająca rozmowę też raczej tego nie wie..

Spider man czy Batman – na kogo byś postawił w walce?

Gdzie miałaby odbyć się ta walka? Spider man ma przewagę w przypadku otwartych przestrzeni, doskonale radzi sobie na dachach budynków. W zamkniętym pomieszczeniu siła daje przewagę Batmanowi. Mogą używać broni? Jakiej? Weź pod uwagę wszystkie zmienne i na ich podstawie określ jakie są możliwości.

Jaki jest kolor pieniędzy?

Złotówek? Euro? Dolarów? Jakie są jeszcze możliwości?

Jak zlikwidowałbyś problem głodu na świecie?

Wielu próbowało a problem wciąż istnieje. Możesz postawić na działania zwiększające świadomość problemu, albo wcielić się w rolę Prezydenta Stanów Zjednoczonych i przedstawić plan racjonalizacji wydatków – mnogość pomysłów jak najbardziej wskazana.

Jak zatytułowałbyś swoją biografię?

Umiejętność zawarcia całego swojego życia w jednej krótkiej sentencji to nie lada wyzwanie. Dodatkowo zabawa słowem, celność doboru słów wiele mówi o kandydacie.

Masz 5 minut. Wytłumacz mi jakieś skomplikowane zagadnienie

Pomyśl o czymkolwiek – jeżeli rekruter jest kobietą, możesz wytłumaczyć na czym polega spalony, opisać skomplikowany krok taneczny – pokaż, że masz zainteresowania. Osoby, które potrafią organizować sobie czas poza pracą, mają pasje, postrzegane są jako bardziej kreatywne, charyzmatyczne i wpływowe.

Co powinienem dziś zjeść na obiad?

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy polecasz hamburgera, czy najlepszą restaurację w mieście, choć dobrze najpierw poznać preferencje swojego klienta. Ważne jest jakich argumentów użyjesz i przede wszystkim sposób w jaki dane miejsce i potrawę zarekomendujesz. Jakiekolwiek wahanie negatywnie odbije się na twojej wiarygodności.

Co czyni Cię wyjątkowym?

Doskonałe pytanie, żeby sprawdzić czy potrafimy sprzedać samych siebie. Skupmy się na swoich najmocniejszych cechach i unikajmy przesady – nikt nie lubi nachalnych reklam.

GoWork.pl

Previous Grecja spłaciła kolejną transzę kredytu
Next Cena soi stabilna po wczorajszej zniżce

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Do Polski wkracza moda na prywatne śmigłowce i samoloty

General Aviation, czyli małe lotnictwo, zdobywa w Polsce coraz większą popularność. W 2015 roku śmigłowce i samoloty zaliczane do tego segmentu wystartowały około 200 tys. razy. Jest nie tylko więcej klientów powietrznych taksówek,

Wiadomości 0 Comments

Wśród najlepszych pięciuset uniwersytetów na świecie nie ma polskiej uczelni

Polskie uczelnie zajmują odległe miejsca w światowych rankingach uniwersytetów. Według brytyjskiego zestawienia nie ma ich nawet w pierwszej pięćsetce. Polska, by móc konkurować na globalnym rynku, musi stworzyć przynajmniej jeden taki ośrodek, bo

Wiadomości 0 Comments

Telefonia internetowa dostosowana do potrzeb użytkowników

Na co dzień zdecydowana większość Polaków rozmawia telefonicznie – ze swoją rodziną, znajomymi, z urzędnikami czy usługodawcami i klientami. Korzystamy przy tym z telefonii stacjonarnej, komórkowej i coraz częściej również

Wiadomości 0 Comments

W 2015 r. co dziesiąty smartfon na świecie zostanie wykorzystany do płatności mobilnych przynajmniej raz w miesiącu

– W tym roku wartość zakupów dokonywanych za pomocą smartfonów wzrośnie o ponad 1000 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Choć portfel mobilny na razie nie zastąpi tradycyjnego, rok 2015

Wiadomości 0 Comments

Notowania Funduszy Inwestycyjnych – fundusze dłużne

Dawne zyski już odeszły w niepamięć. Dziś walka toczy się o coś zupełnie innego… Fundusze dłużne, kategoria, która jeszcze kilkanaście miesięcy temu święciła sukcesy i odnotowywała rekordowe wyniki, dziś powoli

Wiadomości 0 Comments

YouTube rezygnuje z długich reklam

Styczeń był miesiącem kolejnych nowości w mediach społecznościowych. Instagram planuje wprowadzenie nowych opcji dla reklamodawców, a Facebook zapowiedział zmiany w pozycjonowaniu filmów. Największe zmiany czekają jednak serwis YouTube, który będzie pozycjonował materiały promocyjne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź